Aktualizacja biosu

witam, posiadam komputer a w nim płytę główną FUJITSU SIEMENS D2164-A1 i mam pytanie. W jaki sposób mogę zaaktualizować bios ponieważ kupiłem procesor intel pentium dual core 2,6ghz a komputer po włączenie tylko cicho chodzi, jest czarny ekran. Wcześniej miałem procek pentium 4 ht 2,8ghz. Obydwa procesory są pod Socket 775. Obecna wersja biosu to z 17 listopada 2005 roku. Proszę o radę.

Pobierz ze strony producenta aktualizację BIOS. Jeśli to aplikacja dla Windows (bios.exe), to w żadnym wypadku nie uruchamiaj tego z poziomu Windowsa, bo na 99% uwalisz sobie sprzęt. Rozpakuj ten plik przy pomocy 7Zip lub WinRAR i plik z BIOSem wrzuć na pendrive, CD lub dyskietkę. Poszukaj instrukcji aktualizacji BIOS dla Twojego modelu i dopiero wtedy ją wykonuj.

https://forum.ts.fujitsu.com/forum/viewtopic.php?f=85&t=45752

 

 

Nie masz co szukać biosu - masz wykaz cpu -  płyta nie obsługuje  dual core.

 

Edit:

 

Jeszcze to sprawdzę?

 

 

No więc max to Pentium D820 chyba? bo widziałem, że wyższe modele D też pracują na tej płycie, ale to niesprawdzone.

 

http://www.forumpc.pl/topic/184357-pentium-d-8xx-ktory-najlepszy/

mimo że socket 775 to nie będę mógł mieć dual core ?? 

Bzdura. Flashowałem BIOS spod Windy na przynajmniej pięciu różnych kompach (nie UEFI), u siebie dwukrotnie na tym samym MOBO  i nigdy się nic nie uwaliło. Jeśli producent przewidział taką operację z poziomu systemu to nie powinno być problemów. Oczywiście przed flashowaniem ubijamy wszelkie działające aplikacje i blokujemy antyvirusa.

 

Nie ma znaczenia socket, bios i płyta musi obsługiwać dany model CPU.

 

To bardzo stara i firmowa płyta i one zawsze mają ograniczenia, najnowszy bios co najwyżej umożliwi obsługę wyższych modeli Pentium D - oficjalnie ostatni to 820. 

więc mówisz że nici z dual core…

Ależ poczytaj, napisane + linki - niestety.

W niektórych przypadkach można szukać custom bios`ów, choć i te nie pozwalają na jakieś spore przeskoki.

Widocznie ja miałem pecha, bo mi z laptopa zrobiła się cegła. Możliwe, że aplikacja jest do kitu, bo czytałem, że laptopy tego producenta już tak mają - zwis, a po restarcie zero reakcji na przycisk zasilania. Już spotkałem się ze stwierdzeniem, że piszę bzdury, ale widocznie ja miałem pecha. Nawet po rozpakowaniu RARem aplikacji i uruchomieniem BIOSu z pendrive w trybie krytycznym nie pomaga, sprzęt czeka serwis.

Być może ja również 2 sprzęty spod Windowsa aktualizowałem i wszystko dobrze działa.

Reasumując, zawsze aktualizacja biosu, to ryzyko i nie ważny jest tu sposób.

Miałeś pecha, choć aktualizację w lapku to akurat robiłem spod BIOS (pliki na PENie) bo nie było na nim systemu. Nie napisałem że piszesz BZDURY mam na myśli  że mit “nie powinno się flash`ować z poziomu systemu bo sprzęt się uwali” to BZDURA, więc nie obrażaj się, to nie są żadne moje wycieczki osobiste. W przypadku lapków problemem jest lutowanie EPROM z MOBO, w przypadku desktop bardzo rzadko są lutowane (raczej w budżetowych konstrukcjach) najczęściej są w podstawkach (abstrahując od wyższych modeli z dual-bios). W przypadku uwalenia trzeba wymontować i wysłać komuś do zapisania w programatorze (ofert jest multum a ceny przyzwoite, serwis odpada bo to zazwyczaj złodzieje łupiący i naciągający, choć miłe wyjątki się zdarzają). 

 

@JNJN jak z każdym, przecież jest masa urządzeń gdzie można aktualizować firmware. Ale należy podkreślić że ryzyko jest znikome (przy zachowaniu dodatkowych środków ostrożności) w stosunku do korzyści jakie można osiągnąć. Osobiście nie podzielam obaw co niektórych userów, jak widzę że aktualizacja ma sens to nawet się nie zastanawiam nad konsekwencjami.

Ja się nie obraziłem :wink: