Brak TVP 2 w DVB-T

Witam,

od początku posiadania dekodera dvb-t nie odbierałem TVP 1. Od pewnego czasu nastąpiła jakaś zmiana i teraz mam TVP 1, zniknęła za to TVP 2. Dodam, że jest to dekoder SD, więc i o takich kanałach tu piszę. Reszta kanałów działa bez zarzutu. Dodam że na drugim, nowym telewizorze wszystko działa (oczywiście również kanały TVP 1 i 2 w HD). Każdy z telewizorów podłączony jest oczywiście do innej anteny. Dlaczego na starym telewizorze nie odbiera mi TVP 2? Musiała zajść jakaś zmiana, ale dlaczego dekoder nie odnajduje tej stacji a za to odnajduje TVP1? Wielokrotne skanowanie nic nie pomogło.

Kto ci podrzucił taki pomysł, by kupować tuner SD, gdy według wymogów ministerstwa do poprawnego odbioru wymagany jest tuner HD? Możliwe, że w ciągu najbliższych miesięcy wersje SD TVP1 i TVP2 zostaną wycofane z naziemnej telewizji cyfrowej. Na szczęście dla ciebie, na razie TVP jest raczej za tym, by wyrzucić HD - ale np. dla mnie to cofanie się w rozwoju.

Programy DVB-T odbierane są w tzw. multipleksach. Multipleks - czyli zestaw kanałów cyfrowych nadawanych na jednej częstotliwości (w miejscu jednego kanału analogowego). Programy TVP nadawane są na multipleksach oznaczonych MUX1 i MUX3. Na MUX1 są programy TVP1 HD i TVP2 SD (oraz TVP Info w wersji z województwa sąsiedniego bądź od jutra całodobowe TVP Info bez programów lokalnych), natomiast na MUX3 są TVP1 SD, TVP2 HD, TVP Info w wersji z województwa w którym znajduje się nadajnik (od jutra zamiast TVP Info będzie pasmo wspólne programów regionalnych - inaczej mówiąc wraca dawna “regionalna Trójka”) oraz kanały tematyczne takie jak TVP Kultura czy TVP Historia.

Ta konieczność wyrzucenia jednej z wersji (SD albo HD) programów TVP1 i TVP2 wynika właśnie z tego, że multipleksem docelowo przeznaczonym dla TVP jest MUX3, a MUX1 TVP zajmuje tylko przejściowo i w ciągu najbliższych miesięcy musi go zwolnić.

Sądząc po tym co piszesz, na tunerze bez HD wcześniej odbierałeś MUX1, a teraz odbierasz MUX3. Natomiast na telewizorze odbierasz obydwa multipleksy (bo zarówno TVP1 jak i TVP2 są odbierane w HD).

Napisz proszę, jak dokładnie wygląda twoja instalacja antenowa (ze szczególnym uwzględnieniem anten , wzmacniaczy , zasilaczy i rozgałęźników ) - możesz nawet narysować schemat. Podaj też, w jakiej miejscowości odbierasz telewizję.

Tak, tylko to nie jest tak, że całkiem nie mam MUX1, bo kanały ATM, Eska, Polo, TTV i TVP Info mam i miałem zawsze. Natomiast MUX3 mam od jakiegoś czasu, ponieważ w mojej okolicy chyba na wiosnę włączono ten multipleks. Ale zdublowanego TVP Info nie mam, więc wnioskując z tego co piszesz jutro pozostanę pewnie bez tego kanału, za to z TVP regionalną. Na nowym tv mam właśnie wszystko: TVP 1/2 w SD i w HD oraz podwójnie TVP Info.

Mieszkam w małej miejscowości na południu woj. łódzkiego - okolice Pajęczna. Antena starego tv zawsze była skierowana na północny-wschód (w kierunku Łodzi), antena nowego na północ. Zrobiłem dziś mały eksperyment i skierowałem antenę starego tv na południe (nadajniki w Częstochowie), ale tuner nie znalazł sygnału. Skierowałem więc antenę starego telewizora na północ (a nie na północny-wschód jak wcześniej), czyli tak samo jak nowego tv, ale nadal nie mam TVP 2.

Instalacja jest bardzo prosta. Każda z anten (a są to anteny siatkowe) podłączona jest bezpośrednio do tunera (stary tv) lub telewizora (nowy). Niestety nie znam się na tym za bardzo, ale w przypadku anteny do tunera (tv stary) wzmacniacz to 31ams, natomiast tv nowy podłączony jest do anteny SWA-9999, ANPREL.

Edit: Ciekawe, ale po n-tym już skanowaniu … znalazło mi TVP 2, ale … nie mam TVP 1. Zamiast TVP Info Łódź jak dotychczas, na kanale 3 mam TVP Info Warszawa, i, jak dobrze rozumiem, jutro zostanie ono zastąpione całodobowym TVP Info. Dodam jeszcze, że zniknęła tylko TVP 1, inne programy z MUX 3 pozostały (Historia, Rozrywka, Polonia).

Najprawdopodobniej z odbiorem jest wszystko w porządku, ale szwankuje tuner.

Napisz, co to za model.

Sagem ITAD 83SD

Kiedy kupiłeś ten tuner? Czy podpisywałeś oświadczenie że zgadzasz się na to, by sprzedano ci tuner niespełniający wymogów ministerialnych (przy zakupie przez Internet mogło być w postaci przycisku na formularzu)?

Niewiele o nim jest w Internecie, ale wygląda na to, że nie radzi sobie z sytuacją, gdy ten sam kanał jest odbierany w kilku kopiach.

Jakoś w czerwcu ubiegłego roku. Nic nie podpisywałem.

Dzięki za chęć pomocy, chyba trzeba po prostu kupić nowy tuner do tego starego telewizora, już w HD oczywiście. Póki co może zostać jak jest, ważne aby była TVP 2 na tym telewizorze no i mam nadzieję, że jutro zostanie też TVP Info a nie pojawi się regionalna.

Jeśli nic nie podpisywałeś, to ten kto ci ten tuner sprzedał, złamał przepisy. Składaj reklamację niezgodności z umową. Powołaj się na ustawę o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej i na ustawę o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej. Muszą ci nieodpłatnie wymienić ten tuner na taki który będzie obsługiwać HD albo zwrócić kasę.

Dobrze wiedzieć, że jest taka możliwość; nawet nie wiedziałem, że można sprzedawać tylko tunery z obsługą HD. Ale reklamacji chyba nie złożę, bo teraz to już nie mam paragonu. W każdym razie jeszcze raz dzięki :slight_smile:

Coś w tym musi być, ale zawsze jeden z kanałów mam: albo TVP1 albo TVP2. Poza tym czy tuner SD “widzi” sygnał w HD, tylko nie ma technicznej możliwości jego “interpretacji”? Jeśli zaś nie widzi tego sygnału, to problem musi leżeć w czymś innym, aczkolwiek ciągle to wina tunera. To takie moje gdybanie, bo się na tym zupełnie nie znam.

Na jakimś forum spotkałem się z tezą, że ten tuner ma błąd w oprogramowaniu. Gdy przeszukuje pasmo i napotyka na kanał HD, pomija go, bo kanałów HD nie obsługuje, ale jednak o nim pamięta i gdy napotka ten sam kanał w wersji SD, już go nie zapamiętuje (myśli że zapamiętał go wcześniej).

Ale to nie tłumaczy, dlaczego odbiera ci tylko jedną wersję regionalną TVP Info.

Ja bym się raczej skłaniał ku tezie, że on po prostu nie radzi sobie z odbiorem dwóch różnych stacji identyfikujących się tak samo. Tak jest właśnie z TVP1, TVP2 i TVP Info. A więc nie tylko nie spełnia wymogów ustawowych (taki tuner wolno sprzedać tylko jeśli kupujący podpisze stosowne oświadczenie), ale ma wadę “konstrukcyjną”. Czy też raczej programistyczną.

A dokładniej nie radzi sobie tylko z jednym przypadkiem: albo Jedynki albo Dwójki. Nigdy nie było sytuacji aby nie było obu tych stacji.

Kolejnym faktem, który przeczyłby tej teorii jest to, że jest naprawdę mało prawdopodobne, aby w ciągu wielu, bardzo wielu skanowań, nigdy nie zdarzyło się tak, że:

  1. napotkał i w przypadku TVP 1 i TVP 2 najpierw sygnał HD i wskutek tego nie odbierał ani TVP 1 SD ani TVP 2 SD

  2. napotkał i w przypadku TVP 1 i TVP 2 najpierw sygnał SD i wskutek tego poprawnie odbierał obydwa kanały.

Oczywiście. TVP1 i TVP2 to są dwie różne stacje, ale występujące podwójnie.

Fakt.

Twój tuner odbiera dublujące się kanały albo z jednego multipleksu, albo z drugiego. Nigdy na krzyż. Widać to też po wersjach regionalnych TVP Info. Z TVP2 SD masz zawsze TVP Warszawa (od jutra to będzie TVP Info całodobowe), a z TVP1 SD masz zawsze TVP Łódź.

Dziwne tylko, że raz łapie dublujące się kanały z MUX1, a raz z MUX3. Na logikę, powinien zawsze robić tak samo.

Bo rozumiem, że niedublujące się kanały odbierasz zarówno z MUX1 (TTV, Eska TV itp.), jak i z MUX3 (TV Polonia, TVP Kultura itp).

Tak.

Co ciekawe dzisiaj mam już podwójnie TVP Info, tzn. wyrażam się nie precyzyjnie, bo od dziś to TVP Łódź i TVP Info.

Bo teraz to dwa różne kanały, identyfikują się inaczej, nie dublują się.

Gdyby TVP1 i TVP2 szły z jednego multipleksu w SD, a z drugiego w HD, zapewne nie miałbyś problemów.