Trudne początki

Witam :slight_smile:

Chciałbym zadać pewnie nie raz już męczące pytanie - od czego zacząć? W sieci istnieje nawałnica poradników, która nijak nie może nakierować mnie na właściwy tor. Każdy z nich, w zależności od upodobania wytycza swoje kierunki, to C++ to Java to Pascal… Więc mam pytanie do Was drodzy koledzy, od czego może zacząc ktoś, kto nigdy tak naprawdę nie miał doczynienia z programowaniem? Ktoś kto pracuje na Wingrozie i narazie nie chce tego zmieniać? (dopóki nie nauczy się dostatecznie dużo aby przejść na systemy Linux) Prosiłbym o jasne odpowiedzi (nie w stylu “masz wiele możlwiości …” “zależy od Ciebie”…)

Dziękuje z góry!

Linux _moim zdaniem_ nie nadaje się do programowania z prostej przyczyny: nie ma dobrego IDE. Pracuję już dość długo na Windzie i nie mam zamiaru tego zmieniać. Co do rozpoczęcią: najpierw trzeba nauczyć się SZUKAĆ*!

* - podpowiedź: użyj opcji Szukaj na forum pod zapytanie “jak zaczać” w dziale Programowanie.

Jeżeli dobrze Ci się pracuje na Windzie, pracuj na Windzie - programowanie w tym środowisku jak na razie to przyszłość. Jeżeli chodzi o sam język programowania to jakieś pochodne “C” np C++. Java od C++ różni się większymi lub mniejszymi szczegółami. Pascal odchodzi od dłuższego czasu, jak na razie to tylko podtrzymywanie starych aplikacji, ale to nie przyszłość. C++, Java, C# to są języki które warto się uczyć.

Dobry poradnik to “od_zera_do_gier_kodera” - przynajmniej na początek, dobrze to wszystko jest opisane… ale to wszystko zależy od Ciebie :wink: :lol:

A nie jest tak? Nie istnieje Jedyny Słuszny Najlepszy Język Programowania, więc trzeba zmierzyć się z “problemem” wyboru. Każdy poleci Ci co jemu się podoba. Tak więc ja polecam zacząć od C lub C++, ponieważ:

→ duża liczba materiałów do uczenia

→ są to dojrzałe języki, istnieje wiele implementacji

→ do C/C++ jest cała masa bibliotek, kompilatorów, IDE i innych narzędzi przydatnych w programowaniu

→ część innych języków bywa wzorowana na C/C++ w mniejszym lub większym stopniu, więc znając C/C++ będzie Ci łatwiej się ich nauczyć

silvach ,

Poczytaj Konkretne tematy… ze zwróceniem szczególnej uwagi na pierwszy post. Proszę poprawić tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty - proszę użyć przycisku Edytuj przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało usunięciem tematu do Kosza.

  1. Ideą.

  2. Koncepcją.

  3. Założeniami.

To nie są większe lub mniejsze szczegóły, lecz ewidentna różnica. To zupełnie inne języki i technologie.

Nie tylko tym, Java jest w pełni obiektowa*.

Ja bym Ci polecił, tak samo jak już nie raz na tym forum podpowiadałem innym, kupić Symfonię c++ Jerzego Grębosza.

*tak wiem, istnieją typy proste jak int, ale one też mają swoje odpowiedniki obiektowe:)

Java - piszesz raz i masz wszystko gdzieś, bo uruchamia się wszędzie.

No i jest do niej Eclipse na Windows’a, Linux’a i MacOS’a.