Czy mogę zainstalować Windows 8- standardowy użytkownik?

Witajcie,

dużo się ostatnio słyszy na temat Windows 8 lecz nie jestem do końca pewien czy jako standardowy użytkownik mogę poprostu zainstalować system do testów, i tak naprawdę trochę dla szpanu. Jeżeli tak to ja bym to zrobił na osobnej partycji więc mam kilka pytań:

  1. Czy mogę zrobić Dual-Boot Winows 7 i 8 ?

  2. Jeżeli zainstaluję Windows 8 na osobnej partycji to czy będę w stanie poprostu sformatować tą partycję z poziomu Win7 jeżeli coś mi nie będzie się podobało

  3. Z kąd mogę sciągnąć Windows 8 w tym momęcie ?

pozdrawiam

Kilka wersji Link Do pobrania

Up warto dodać było,że Microsoft zaleca, aby przeprowadzać czystą instalację systemu, bo w przypadku aktualizacji np. Windows 7 do wersji testowej nowej platformy, stracimy możliwość jej odinstalowania.

A jeżeli zainstaluję na osobnej partycji dedykowanej do Windows 8 ?

A najlepiej zainstalować sobie na VMware albo Virtualboxie i nie zadawać głupich pytań.

Jak zainstalujesz na osobnej partycji, to będziesz miał dual-boot (wybór systemu podczas startu).Tylko musisz faktycznie zainstalować system na innej partycji.Istnieje też możliwość zainstalowania systemu w pliku VHD.W ten sposób zainstalujesz system, będziesz miał Dual-Boot (wybór systemu do uruchomienia).Metoda polega na tym, że zamiast zainstalować system na całej partycji, robisz plik VHD w którym jest system.Jest to taki Wirtualny dysk twardy w pliku.Dzięki temu, jeżeli będziesz chciał skasować system, to nie będzie konieczności sformatowania całej partycji, tylko wystarczy, że uruchomisz starszy system, wejdziesz na partycję, normalnie skasujesz pliczek o rozszerzeniu VHD który tam będzie, a potem pozostaje nadpisać bootloader tym z windows 7 żeby usunąć listę wyboru systemu do uruchomienia (żeby od razu uruchamiał się starszy system).Używając tej metody możesz nawet zrobić plik VHD na partycji na której jest już system, i te 2 systemy będą sobie mogły spokojnie działać na jednej partycji.Będzie możliwość wyboru systemu podczas uruchamiania.Minusem jest jedynie to, że instalacja systemu w ten sposób spowoduje minimalny spadek wydajności systemu.Innych utrudnień nie będzie.Ta metoda nie była testowana na Windows 8.Była testowana jedynie na windows 7, więc nie ma żadnej gwarancji powodzenia instalacji.Jak chcesz się dowiedzieć jak przeprowadzić taką instalację, wpisz w google instalacja windows w pliku vhd.Dostaniesz w wynikach wyszukiwania różne poradniki jak to zrobić.

Dodane 22.09.2011 (Cz) 17:05

Pozostaje tylko Wirtualbox, ponieważ instalacja Windows 8 Developer Preview na Vmware jest obecnie niemożliwa (system się nie uruchamia, pokazuje się BSOD).

http://www.techit.pl/Artykuly/Instalacj … ,3972.html

No i w powyższym poście dostałeś link do bardzo fajnego artykułu dotyczącego instalacji w pliku VHD, więc już nie musisz szukać.

nie ma problemu ale możliwe są błędy bootloader win 8 i będzie trzeba ręcznie uruchomić bootloader win7 po tym będzie normalnie działać

jeśli wybierzesz 1 z tych wersji to napisz