Czy warto instalować Linuxa obok Windowsa?

Czy warto instalować Linuxa obok Windowsa?

Jeśli będziesz z niego korzystał to tak.

Warto instalować linuksa obok Windowsa.

Dziękuję za pomoc.

Skoro nie sam nie wiesz czego chcesz - to nie warto.

Nie warto.

Zainstaluje chłopak, pouźywa trochę, nabierze wprawy w obsłudze konsoli i może nawet zaprzyjaźni się.

Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło.

Linux z KDE/Plasma5 i Yast-em to przyjaźniejszy system do użytku od jakiegokolwiek Windowsa. Pamiętaj tylko, by mieć osobny /home. O MacOS się nie wypowiem, bo nie korzystałem, ale Apple rozwija wiele technologii Linuksowych, ot choćby CUPS, czy X, a inne zostały skradzione ze stajni Apple(ot choćby systemd, choć tylko w podstawowej części). Za to Microsft bierze pełnymi garściami z Linuksów(kontery, wirtualne pulpity, serwer dźwięku, wyszukiwanie w menu start, ikony png, policykit, itd.), więc warto.

IMO nie warto, nigdy się niczego nie nauczysz mając 2 systemy. Znając życie nawet nie będzie ci się chciało między nimi przełączać, a że wszystko po swojemu masz na windowsie linux będzie tylko zajmował miejsce.

Reasumując wywal windowsa i zainstaluj linux’a albo nie instaluj go wcale :wink:

Na początek polecam openSUSE, następnie możesz sięgnąć po Manjaro. Ja nie mam na dysku Windowsa (miałem chwilkę Windows 8, ale tylko 10 minut po rozpakowaniu laptopa) i jakoś nie narzekam na brak funkcjonalności. 

Warto jako resource disk, wrazie jakby windows padł co się może zdarzyć bardzo często, nie to co na UNIX (Linux, MAC OS)

 

 

Lepiej zainstalować Ubuntu, Linux Mint, lub inny z http://distrowatch.com/search.php?category=Beginners

W windows można stworzyć dysk ratunkowy. Żeby szybko uzyskać dostęp do danych można użyć jednej z dystrybucji Live.

Tydzień minął, dwa dni temu wywaliłem Windowsa i system mi się bardzo spodobał.

Wgrałeś ubuntu czy inną dystrybucje?

Warto instalować linuxa.

Pytanie wydaje się być dziwne ale jest drugie dno, bo warto się go uczyć.

Do czego ta nauka się przyda?

 

W większości przypadków do niczego.

Odpowiedź jest prosta: do tego, by szybciej pod GNU/Linuksem pracować, podobnie jak nauka każdego programu. Poza tym, to im więcej znasz systemów operacyjnych/środowisk graficznych, to tym szybciej nauczysz się nowych.

Jak poszukasz X razy to wejdzie samo. 

Jak to do czego ta nauka się przyda?

 

  • naprawa MBR (ms-sys)

  • odzyskiwanie plików

  • darmowe narzędzia do kopii zapasowych (CloneZilla, fsarchiver)

  • darmowe narzędzia do odzyskiwania tablicy partycji / plików

  • do zmiany systemu operacyjnego w ogóle

  • i wiele wiele innych

 

SystemRescueCD, Rescatux