DDR3 czy DDR4- co wybrać?

Stoje przed wyborem pamięci do złożenia nowego kompa. Tylko jaką pamięć właściwie wybrać? Ma byc tpo głównie desktopowy pecet do domowych zastosowań i wirtualizcji innych systemów. DDR4 jest szybsze i ma wyższe taktowanie, a DDR3 na platwormie Intel można bezpiecznie podkręcić do np. 2133 mhz? Co właściwie wybrać, co polecacie? Doradzcie.

LGA 1151 - DDR4

LGA 1150 - DDR3

Zdecyduj się na konkretną podstawkę i będziesz wiedział który typ pamięci wybrać. 

Wiem że to różne podstawki. Chodzi mi o to czy DDR3 można bezpiecznie podkręcić do taktowania zbliżonego do DDR4 (platforma Intel) i jaka jest właściwie różnica między prockiem z podstawką 1150 a 1151 względem wydajności sprzętowej

To czy podkręcisz pamięci zależy od samych pamięci. DDR3 można w teorii podkręcić nawet do 3300MHz przy lepszych płytach ale do tego potrzebujesz dobrych kości jak i właśnie odpowiedniej płyty głównej.

I tak i nie. Zależy od konkretnego modelu pamięci i płyty głównej. 

Moda na podkręcanie pamięci RAM powoli się kończy, bo za zwiększeniem taktowania nie idą już zauważalne wzrosty wydajności. Są różnice między najwolniejszymi DDR3 1333 a 2133, ale już powyżej tych częstotliwości nie odgrywa to większej roli.

To samo DDR3 vs DDR4 zegar w zegar. Bierzesz po prostu co procesor obsługuje.

Testy są ogólnodostępne:

http://pclab.pl/art65154.html

http://pclab.pl/art66130.html

http://pclab.pl/art66945.html

A jak jest właaściwie różnica względem wydajności i możliwości i funkcjonalności między lga 1150 a 1151?

Nie patrz na podstawki, lecz na procesory i ich wydajność.

W tej chwili LGA 1150 jest już martwa i interesowałbym się nią tylko w przypadku ograniczonego budżetu.

 

Procek i5-6600 wedle specyfikacji obsługuje DDR4-1866/2133. Więc muszę kupić RAM tylko o tej częstotliwości? Nie da rady tu dać więcej? Odpowiada mi ten procek ale wolałbym mieć RAM o wyższej częstoliwości, np. 2800 lub może nawet 3000. Procesor jest tutaj ogranicznikiem?

Wyżej taktowane pamięci też będą działać. Ale powyżej 2400 nie kupuj, bo wzrost wydajności będzie niewielki. 

A gdzie można znaleść płyty główne które oferują pamięć współdzielną większą niż 1 GB? Bo chcę mieć grafikę zintegrowaną ale żeby miała większa pojemność niż te 1 GB.

Zintegrowanej karcie graficznej w tym procesorze nie potrzeba więcej pamięci, bo i tak jej nie wykorzysta. 

czemu nie wykorzysta? Jeśli chcę odpalić np. Photoshopa z funkcją 3D która wymaga grafiki min. 1 GB

Nie wykorzysta, bo to GPU jest słabe i więcej pamięci nie robi różnicy.

Do photoshopa kupuje się zewnętrzną kartę pokroju GTX 660. Mam tu na myśli normalną pracę, nie zabawę.

A ja bym zaryzykował i sprawdził najpierw jak się zachowa Photoshop na integrze, bo nie jest powiedziane, że nie będzie działać.

Działać będzie, ale niezbyt wydajnie przy większej ilości obiektów.

będzie działał 

na tym CORE I5 4690 3.5GHz LGA1150  i integrze swobodnie można pracować w PS.

Pamięci sobie weź wystarczające 2133 MHz CL14

Cała robota jest odwalana przez procesor, a chodzi o to żeby go odciążyć. 

Do tworzenia podstawowych projektów integra wystarczy ,natomiast do

  tworzenia grafiki 3d raczej musisz się zaopatrzyć w dedykowaną kartę graficzną.

 

macios4

Jaką płytę główna wybierasz pod ten procesor   i5-6600

Przede wszystkim właśnie aby miała grafike zintegrowaną ponad 1 GB żebystarczyła na dłuższe lata. Co codziennego użytku, trochę Photoshopa i rendrowania filmów nie trzeba przecież takiej grafiki dedykowanej

Zależy co renderujesz i w jakich programach. Pojęcie “trochę Photoshopa” także jest względne.

Do amatorskiego użytku nie musisz kupować dedykowanej karty graficznej. Ale z drugiej strony po co Ci Photoshop w takim razie?