Debian - sterowniki do GF 5200, naprawa GNOME, Gedit

Otóż tak. Pod “naporem” “pewnej” osoby, postanowiłem swoje perypetie opisać tutaj, w stosunkowo dziwnym stylu :smiley:

Otóż tak.

Dzień pierwszy.

Ult1mek sformatował Debianka (5.0.3, czyli Lenny :P), i go zainstalował ponownie.

Tak minął wieczór i poranek, dzień pierwszy.

Dzień drugi.

Ult1mek wgrał podstawowe rupiecia, i zaktualizował kernel do 2.6.30 (najnowszy dla Lennego). Kolega Ult1mkowi napisał, że jest Wolfenstein ET dla Linuksa, i że chętnie by sb ze mną zagrał. Zgodził się, ale jeden problem - nie miał sterów 3D, do nVidii. Poprzednia próba - instalacja z repo tych sterów rozwaliła mu X’y, oraz połowę systemu. Tak więc ściągnął Ult1mek stery (nie legacy, najnowsze. Tak jak do Windows - moja grafa jest w najnowszych, nie legacy), i nadał im chmoda odpowiedniego.

Tak minął wieczór i poranek, dzień pierwszy.

Dzień trzeci.

Zgodnie z poradnikiem “pewnej” osoby, Ult1mek wgrał build-essentials oraz linux-headers (do 2.6.30 686, przy okazji wywaliło mu gedita. Dlaczego? Przecież nijak jest związany z jądrem). No i CTRL+ALT+F1, /etc/init.d/gdm stop, su root, cd Desktop, sh N*.

Oto log.

http://wklej.to/qMbd gr…

Wgrał Ult1mek więc nvidia-kernel itp., cośtam zwane z nvidia. Chyba sources. Ale dalej nic.

Tak do d… minął wieczór i poranek, dzień trzeci.

Dzień czwarty.

Instalowałem jakieś śmiecie apt-getem, ale komp Ult1mkowi się zwiesił. Po resecie (wow, linux się zwiesza?) ukazało się, że jego komp ma 65C…

Ale dalej. http://www.fototube.pl/obrazek,zrzutekranu69.png.html - ę…?

Kolejna rzecz do naprawienia.

I tak jeszcze bardziej do d… minął wieczór i poranek, dzień czwarty.

Dzień dzisiejszy, piąty.

Stery? Oczywiście dalej nie działają. Gedit? też nie. A mój pulpit? Pożal się Boże. Ult1mek chce spójności.

Formata mam sobie wybić z głowy, Ubuntu sam sobie wybije. TYLKO DEBIAN.

Ult1mek (czyli ja ^^) liczy na waszą pomoc w naprawieniu tych 3ch rzeczy.

Pozdro. :wink:

W kwestii sterowników. Twoja karta jest legacy dla Linuksa. Pobierz te sterowniki: http://us.download.nvidia.com/XFree86/L … 0-pkg1.run

Kolejne problemy rozwiążemy po instalacji sterowników. Jeżeli drivery dalej nie będą chciały się zainstalować, pokaż wynik polecenia uname -r.

Co do sterownikow : wgraly sie (koncowka .20 a nie .09. To byl ten blad xD)

Doszedl teraz jeszcze jeden problem oprocz Gedita i tych belek. Nie mam polskich znakow.

// i jeszcze jeden: Mam rozdzielczosc 1024x768, wczesniej mialem 11xx x 864. I w dodatku nie moge ustawic wiekszej - nie ma jej w systemie.

W kwestii polskich znaczków, to dodaj do /etc/X11/xorg.conf:

Section "InputDevice"

	Identifier	"Generic Keyboard"

	Driver "kbd"

	Option "CoreKeyboard"

	Option "XkbRules"	"xorg"

	Option "XkbModel"	"pc105"

	Option "XkbLayout"	"pl"

EndSection

W kwestii rozdzielczości, to w /etc/X11/xorg.conf sekcja odpowiedzialna za nią wygląda tak:

Section "Screen"

	Identifier	"Default Screen"

	DefaultDepth	24

	SubSection "Display"

		Depth 24

		Modes "1366x768" "1024x768" "800x600"

	EndSubSection

EndSection

Wpisz na pierwszym miejscu, żądaną rozdzielczość.

Ok. Co do Gnome, wlasnie je reinstaluje (wzialem repo ze squezze, i wpisalem apt-get update gnome-desktop-*)

// Szkoda ze na tym forum nie ma reputacji, postawilbym ci browara :smiley:

Szkoda, że tylko Ubuntu ma DKMS :wink: .

Jednak wypowiedź jest trochę nie na temat, bo DKMS odnosi się jedynie do otwartych sterowników.

No i kolejny problem.

Puściłem upgrade, ale komp mi się przegrzał (stary złom, ledwo chodzi).

No i po restarcie w konsoli dpkg --configure -a, następnie startx. Błąd (nie wiem gdzie jest log, ale coś z piątą linijką, i że nie może znaleźć /usr/…/xorg/X). GDM mówi, że nie ma serwera X.

Coraz większe problemy wychodzą.

Apt-get powinien działać z konsoli, a być może LiveCD z Ubuntu(właściwie dowolną dystrybucją Linuksa) powinien pomóc.

Działa, dlatego jeszcze się bawie.

Dodane 19.09.2009 (So) 16:26

//// Padłem. X’y nie działają, system się rozsypał całkowicie.

Wybaczcie. Chyba jednak zrobię formata, większą partycję… I będę na przyszłość wiedział. Trzeba LEGACY brać…

Sry. Nawet Wam loga nie mogę dać. Apt-get update ściągnął wiele pakietów, ale to na nic… Dalej X’ów nie ma :frowning:

# aptitude -f install

# aptitude install xserver-xorg xorg xserver-common

Potem zainstaluj ponownie sterowniki.

Pytanie. System mi jęczy o brak miejsca - dałem mu 5 GB. Mogę mu przeznaczyć Acronisem część z partycji C? Bo kiedyś spowodowało to rozwalenie gruba…

apt-get clean

i spróbuj jeszcze raz pobrać

Póki co mam 1 mbit, muszę trochę poczekać z pobieraniem, spróbuje X’y wgrać.

Ale póki co mogę rozszerzyć partycję? Jak tak, to Acronisem będę mógł?

5 GB to i tak sporo jak na Linuksa, chyba że nie masz wydzielonej partycji montowanej w /home to co innego. Wyczyść partycję z nieużywanych paczek, wyczyść katalog /var/log:

rm -rfv /val/log/*

Partycję możesz powiększyć przy pomocy chociażby Fdisk , Cfdisk lub GParted LiveCD. Acronisem może i da się to zrobić ale nie znam tego programu niestety, nigdy go nawet na oczy nie widziałem :slight_smile:

Pozdrawiam!

Panowie, wgrałem X’y. Przywitał mnie fajny komunikat: No screens found. Stery nVidiowskie nie chcą się wypakować, nie wiem dlaczego.

Roobal - wszystkie dane trzymam na hda5, nie na hda2 (Debian).

Przy nieużywanych paczkach chce iść gnome. Na to się nie zgodzę.

A coś prócz logów mogę wywalić?

Nowy xorg.conf generowałeś?

Pozdrawiam!

Mogę czyścić /var/cache/apt/archives?

Jak się generuje xorga? Chciałem wgrać stery, one by mi ustawiły X’y.

Zainstaluj program ncdu, powinien się zmieścić. Potem odpal go z głównego katalogu jako root:

# cd / && ncdu

i sprawdź co najwięcej zajmuje miejsca.

Tak, najwygodniej wspominanym poleceniem apt-get clean.

Ogólnie przy pomocy Xorg-utils:

X -configure

mv -v /root/xorg.conf.new /etc/X11/xorg.conf

Dla kart Nvidia najlepiej przy pomocy nvidia-xconfig , poczytaj man nvidia-xconfig , bo sam nie mam karty Nvidii :arrow: http://linux.die.net/man/1/nvidia-xconfig

Pozdrawiam!

Cudownie. Puściłem rm dla /…/archives. Teraz nie chce mi się ten rcdu wgrać. :frowning:

Sprawdzę na razie podstawowe X’y. nVidię wgram znowu potem.

Dodane 19.09.2009 (So) 21:19

{isze z Linksa. Eh… System nie znajduje mi polecenia jak x-configure, x --configure, x -configure ani x --configure

Co teraz?!