Dokupienie pamięci RAM - Dual Channel

Witam.

Potrzebuję rzetelnej opinii znawców, ponieważ jako informatyk nie próbowałem jeszcze takich rzeczy.

Aby dual channel działał musisz mieć kości do pary i osadzone w odpowiednich, kolorowych slotach. Nie musisz kupować kości 2000MHz, ale muszą działać z obecnymi na jakichś wspólnych parametrach np. 1866MHz przy CL10. Kwestia odczytania z SPD przy jakich taktach mogą pracować.

Jeżeli dodasz kość 4GB pamięć nie będzie działać w Dual Channel. DC działa tylko w konfiguracji parzystej.

Ale ten tryb nie daje za dużo (najwięcej przy wykorzystaniu zintegrowanej karty graficznej) , więc jego brakiem bym się za bardzo nie przejmował.

Oprócz ww. opcji widziałbym jeszcze:

  1. Dokupić 2x4GB i zostawić stare kości. Wychodzi drożej, ale jest 12GB, które wystarczą do końca żywota obecnego komputera (tryb DC aktywny).

  2. Sprzedać stare kości (póki jeszcze są coś warte: kości o małej pojemności szybko tracą na wartości. Nie wiem, czy uda się z nich nawet teraz uzyskać 100zł) i kupić jedną kość 8GB (DC nieaktywny). Za jakiś czas będzie można dokupić kolejną kość i będzie 16GB w Dual Channel.

Moje obecne pamięci posiadają funkcję “Intel XMP Ready”. Po jej wyłączeniu pamięci są taktowane zegarem 1333MHz.

Jeśli obecne pamięci obsługują też jakieś inne ustawienia np. 1600MHz to kupuj takie pamięci. W ostateczności kupuj te 1333, choć to dość niskie taktowanie jak na obecne DDR3.

Skoro ustawię na 2000MHz to automatycznie powinno spaść do tych 1600 według najgorszej kości pamięci.

A czy jeśli nowa kość pamięci, którą kupię jest jednostronna i ma większe opóźnienia, i mniejsze taktowanie to będzie to kompatybilne?

 

Normalnie jakaś patologia, kupować 1333 żeby stare pracowały na niższej częstotliwości albo brać o innych parametrach(i modlić się żeby tylko były kompatybilne).

Kup albo drugie takie same moduły albo nowe 2x4GB

Muszę się zgodzić - patologia panuje w moim portfelu.