Dysk sata2 plyta sata1

plyta glowna epox ep-8k9a7i

plyta posiada sata 1 po przestawieniu dysku [samsung f1 hd322hj sata2] na sata 2 czyli zworka przedostatnia od lewej jak podaje producent bios nadal nie wykrywa dysku, windows tak samo.

w biosie sata ustawione na enabled, sterowniki zainstalowane nie wiem juz co robic

To przestaw dysk na SATA 1 jeśli płyta tylko to obsługuje.

przestawienie na sata1 nic nie daje nadal nie wykrywa

To pozostaje tylko aktualizacja BIOSu, ale może z tym być problem, bo widzę że strony firmy EPOX nie działają. :frowning:

Nie jestem na 100% pewny ale ściągasz sobie program z TEJ strony i nim ustawiasz dopiero tryb pracy dysku. Nie wiem ile w tym jest prawdy ale kiedyś obiło mi się coś takiego o uszy.

Tak to jest na 100% pewna metoda w przypadku dysków Samsunga. Żeby zmienić tryb pracy dysku na SATA 1 należy z poziomu DOS-u uruchomić program pobrany ze strony podanej wcześniej, z menu wybrać SET MAX UDMA MODE, następnie wybrać SATA 300 i zmienić tryb na SATA 150 naciskając klawisz enter, zatwierdzić poprzez process.

Następnie należy wyłączyć komputer a po ponownym włączeniu dysk będzie już pracował w trybie SATA 1.

bez zadnych zworek tak ?

Raczej tak. Tam zworki są jedynie dla trybu ata żebyś ustawił sobie master/slave. Zresztą jak nie spróbujesz to się nie przekonasz :wink:

tylko mam problem wysklakuje blad przy kopiowaniu tego na dyskietke “na dyskietce nie znaleziono znacznika adresu identyfikatora”

Dodane 11.01.2009 (N) 17:53

dobra nagralem to na cd botuje sie wyskakuj eprogram jest auto detecting i znajduje tylko dysk pod ata…

Sprawdź czy BIOS ci wykrywa ten dysk bo inaczej nie przestawisz go. W razie czego idź do kogoś znajomego który ma płytę z kontrolerem obsługującym SATA 2 i u niego przestaw dysk.

bios nie wykrywa tego dysku probowalem juz 20 kombinacji, ze zworka bez zworki 1sata, 2 wejscie sata, nic nadal nie widzi go w biosie a w kompuie to juz wogole nie widzi

Masz w biosie przynajmniej włączony kontroler sata? Kabel napewno działa? Tryb sata1/2 w f1’kach przestawia się raczej automatycznie… przynajmniej u mnie tak jest… gdyby się nie przestawiał to byłyby błędy odczytu/zapisu, bsod’y itp. , a nie niewykrywanie dysku…

dobra z dyskiem sobie poradzilem juz go widzi, tylko jest nastepny problem:"

sata startuje jako pierwszy [po czym wyskakuje disk failre non system czy jakos tak]

chce aby ata startowal jako pierwszy bo to na nim jest system

Wyłącz “Bootrom” kontrolera sata czy jak to tam się będzie nazywało…

//no i właściwie to możesz napisać jak sobie poradziłeś z tym dyskiem dla celów dydaktycznych… kontroler sata był wyłączony tak?

ale jak to sie wylacza i co to jest ten bootroom?

w biosie mam first boot hard disk

niestety nie mam do wyboru ata alob sata, jest tylko hard disk

a poradzilem sobie tak ze poszedlem do kumpla tam odrazu dysk zkalazło w programie estool i tym programem przestawilem na 150 i u mnie juz widzialo go

Dodane 11.01.2009 (N) 20:27

no i pojawia sie nastepny problem po wlaczeniu kompa ukjazuje sie pulpit i ikonki laduje sie wszystko jak zawsze po czym wyskakuje niebieski ekran

i pisze BAD_POOL_HEADER i pozostaje tylko reset, za kazdym razem wyskakuje ten ekran w tym samym momencie po odlaczeniu dysku sata nie wyskakuje co robic?

Ostatnie sterowniki do kontrolera sata zainstaluj… i być może ostatnią wersje biosu jeśli nie masz jeszcze takowej na pokładzie…

No i czy sprawdziłeś u kogoś ten kabelek sata? Może jest uszkodzony.