Dysk Sieciowy & Router & DLNA

Witajcie, teraz będzie “zagwozdka”…

zamierzam zbudować “podstawę” pod serwer plików DLNA, a nie stać mnie na wypasiony serwer NAS. Zamierzałem początkowo kupić router TP LINK TL-WR1043ND, a do niego podpiąć jakiś dysk sieciowy ethernetem w obudowie z własnym zasilaniem (np. My Book World Edition), a docelowo kupić BlueRaya od LG i przez DLNA sobie odtwarzać na LCD fotki, filmy itp., ale pojawił się problem…

…wyczytałem w sieci, że ten dysk podłączony do routera daje b.kiepski transfer rzędu 3Mbs - nie mówię juz o tym, że to daleko mniej od byle jakiego Pendrajwa, ale… czy w takiej sytuacji w ogóle “pójdą” filmy HD z dysku przez sieć na TV? bo wiem, że blueraye od LG spoko odtworzą taki materiał tylko czy taki zestaw da odpowiedni transfer by się filmy nie “cieły”?

Też myślałem tutaj o opcji by podpiąć jakiś dysk z USB pod ten router skoro ten ethernet nie daje jakiejś przewagi. Ale znowu to samo - podobno USB w tym routerze rzadko kiedy puści więcej niż 3-4 mbs… i co tu teraz począć?

Potrzebuje dysku sieciowego by właśnie trzymać tam swoje filmy, fotki, mp3-ki i odtwarzać je na kompach w domu, ewentualnie przez DLNA na kinie domowym. Jest jeszcze opcja WD TV live hub - typowy odtwarzacz multimedialny, ale to taki półśrodek (troszkę drogi), no i po co mi dodatkowa puszka pod TV skoro będzie już BlueRay który też masę formatów przemieli…

Poradzicie coś w tej kwestii? podstawa to router DSL i dysk sieciowy, jaki zestaw - taki, żeby człowieka nerwy nie opuściły przy kopiowaniu plików z/na dysk no i żeby multimedia płynnie chodziły (to podstawa). CZy naprawdę taki zestaw jest tak strasznie wolny? Bo jeśli tak to troszkę bez sensu taki zakup jak pojemność wielka, a transfer gorszy do pendrajwa taniego…

Podaj źródło.

Nie pamiętam źródła. Żadne oficjalne - był to jakiś temat użytkowników na jakimś forum dyskusyjnym…

TurboDymoMan , … i jak sobie z tym poradziłeś.

Skompletowałeś centrum multimedialne ?

Mnie też ten temat interesuje, jednak mój kilkuletni

TV LCD Panasonic nie obsługuje standartu DLNA, więc temat

na dzień dzisiejszy jest teoretyczny.

W chwili obecnej w sieci domowej mam :

Internet Chello 50 Mbps,

NetTop na platformie miniITX Asusa z Atomem 330 i grafiką ION,

Notebook Sony Vaio,

Router Netgear WNR3500L z Tomato 1.28 PL

HDD 320GB z kieszenią USB podpięty pod router,

uruchomiony serwer FTP,

możliwość uruchomienia serwera multimediów DLNA,

Zastanawia mie więc kwestia jakby to działało jeśli dysk jest podpięty pod USB ?

Znalazłem taki wynalazek, ale nieopłacalny cenoweo, który by mógł spełnić moje oczekiwania :

HTC DG-H100 - Adapter DLNA

Czy macie w tym temacie jakieś doświadczenia ?

Drogi ten adapter DLNA, już lepiej wymienić telewizor ;). Ja u siebie robiłem testy na WNR3500L podłączonym z TV Sony Bravia. Streaming DLNA dawałem z komputera podłączonego w sieci. Wykorzystałem darmowy program PS3 Media Server. Wszystko chodzi bardzo dobrze, napisy czyta i film nie traci wiele na jakości. Jest masę opcji konfiguracyjnych, więc trzeba nad tym posiedzieć. Nie mam dysku sieciowego, więc nie wiem jak działa w ten sposób ale też jestem bardzo ciekawy. W końcu WNR3500L daje taką możliwość to szkoda nie wykorzystać :).

mikoano , Dzięki za Info.

Jest trochę inne rozwiązanie, bez DLNA.

Te DLNA to trochę znowu wymysł producentów

by nabijać sobie kasę.

Zrobiłem teraz tak.

Uruchomiłem na routerze Netgear’a Serwer Samba.

W pokoju na laptopie po sieci WiFi oglądam filmy HD720p

z podłączonego do routera po USB HDD z drugiego pokoju.

Można laptop podłączyć po HDMI do TV LCD i DLNA niepotrzebne.

Dobrym rozwiązaniem jest też (tak mi się wydaje) zakup

WD TV HD Live + karta WiFi (koszt ok. 450 zł) i też korzystać

z “magazynu” filmów na HDD podpiętym do routera.

Rozwiązanie z laptopem podłączonym przez HDMI jest dobre jeśli nie mamy urządzeń pracujących w standardzie DLNA. Zauważ, że tak musisz mieć włączony komputer i podłączać go za każdym razem z TV. W DLNA jest ten plus, że wszystko obsługujesz z pilota TV i nie musisz mieć włączonego kompa (jeśli nie streamingujesz z kompa). Czy do routera Netgear WNR3500L wystarczy podłączyć dysk, żeby to DLNA działało?

mikoano , OK.

Tak, masz rację muszę mieć włączony komputer do TV.

Tak więc “skrzynka” WD TV Live HD jest dobrym rozwiązaniem

dla TV bez DLNA.

Poza tym koszt karty WiFi do TV z DLNA Wireless Ready jest wysoki.

Sprzedawca mówił mi, że ok. 400 zł (to jest nieporozumienie).

… a ciągnąć Ethernet przez dwa pokoje mi sie nie uśmiecha.

Tak. Oprogramowanie Tomato ma serwer multmediów DLNA.

Witam,

Pierwszy raz tu piszę, więc Witam Wszystkich!!

Mam problem z połączeniem tv - dysk sieciowy.

TV - Panasonic tx-p50vt20ea

dysk - D-Link DNS-323

router - NETGEAR WGR614 v7

Wszystko połączone kablami a nie przez Wi-Fi.

TV widzi dysk, można wejść na niego i widać podział - Video, Photo, Music (nie wiem dlaczego sam sobie to tak dzieli - na dysku nie ma takich katalogów).

Po wejściu na cokolwiek z tych 3 wyskakuje okienko - “Połączenie z serwerem nie powiodło się”.

No i to tyle. nie mam pojęcia co zrobić żeby udało się połączyć. Może ktoś ma jakiś pomysł??

Z laptopem łączy się bez problemu (laptop na wi-fi, serwer DLNA - TVMOBiLi)

Za to bez serwera dlna (windows 7) widzi tylko muzykę i video. Zdjęć z katalogu, który dodałem do biblioteki w WMP nie… Trochę to dziwne.

Może ręczna konfiguracja sieci na telewizorze? Przypisz na stałe IP, wpisz adres routera jako bramę domyślną. Możesz też spróbować zmienić coś na routerze-nie masz klonowania MAC włączonego?

Na koszt skrzynki do TV też nie ma co narzekać, bo są adaptery, np. Netgear WNCE2001, koszt nieco ponad 100zł. Wiadomo, że klucza USB za 400zł nie opłaca się kupować tylko dlatego, że producent się ceni. Innym rozwiązaniem jest AP, który będzie stał przy TV, wtedy podpinasz TV kablem sieciowym z tym AP, a AP odbiera sygnał od routera. To jest bardzo podobne rozwiązanie do tego z adapterem.

A ten serwer w Tomato będzie działał z TV każdej firmy, byle był zgodny z DLNA?

mikoano , OK. Dzięki.

Nie zapominaj mój TV LCD nie ma Ethernetu i nie obsługuje DLNA.

Jak nie ma Ethernetu to niestety podłączenie przez adapter Netgear WNCE2001 odpada. W takim wypadku pozostaje Ci dokupić skrzynkę z DLNA i złączem sieciowym, co przy obecnych cenach TV wcale nie jest takie opłacalne. Znam ludzi, którzy kupują konsolę PS3 specjalnie do odtwarzania filmów blueray i streamingu DLNA.