Edycja zeskanowanych dokumentów

Witam poszukuję programu dzięki któremu będę mógł zmieniać tekst w zeskanowanym dokumencie. Wiem że są takie programy, ale gdzie mogę taki dostać? Czy do takiego czegos jest też potrzebny jakiś specjalny skaner czy coś w tym rodzaju?

Wystarczy jakiś OCR, np Adobe FineReader.

http://www.dobreprogramy.pl/index.php?dz=1&t=49

Dobrze wszystko ładnie pięknie tylko czy można gdzieś znaleźć taki program w pełnej wersji ale bezpłatny. Tzn z darmową licencją a nie z testową.

Obawiam się, że z darmowym będzie ciężko. Poszperaj w numerach archwialnych pism komputerowych - w którymś niedawno był FineReader, chociaż w dość niskiej wersji.

A ze skanerem nie dostałeś jakiegoś oprogramowania? Prawie zawsze dają coś do obróbki grafiki i program OCR.

No właśnie dostałem tylko że tekst wprowadza mi do notatnika a ja potrzebuję czegoś zintegrowanego chociażby z pakietem Office, żeby np. tabele mi mogło rozczytać. A poza tym ten co dostałem ze skanerem nie wszystko rozróżnia. Np. jeśli tekst jest do góry nogami to już nie potrafi tego ogwrócić. :frowning:

Po zeskanowaniu i rozpoznaniu tekstu najlepiej zapisać go do pliku RTF, wtedy będzie to można otworzyć w najpopularniejszych edytorach tekstu.

Co do tekstu “do góry nogami”, należałoby odpowiednio “przekręcić” obraz podczas skanowania w programie skanujacym, tak aby do programu OCR trafił już odpowiednio “ustawiony” tekst.

Jaki to skaner i z jakiego oprogramowania korzystasz?

To jest właściwie urządzenie wielofukncyjne, a nie odrębny skaner. Jet firmy “brother” - model: MFC-215C. A oprogramowanie do niego jest firmowe. A dokładnie to sie chyba nazywa “control center 2”.

Ten Twój Brother MFC-215C to całkiem porządne urządzenie. Do rozpoznawania tekstu dołączają tam OmniPage OCR, który (z tego, co wiem) bardzo dobrze rozpoznaje skanowany tekst.

Może w niewłaściwy sposób skanujesz? Przy skanowaniu OCR:

  • ustawiaj rozdzielczość (DPI) na conajmniej 300 (dla małych czcionek możesz zwiększyć)

  • dokładnie zaznacz obszar skanowania

  • obróć skanowany obraz do właściwej orientacji

  • skanuj w odcieniach szarości (niektóre programy przestawiają na czarno-biały ale wymuszaj odcienie szarości)

  • po rozpoznaniu zapisuj plik najlepiej jako RTF

Ja tak robię a mam znacznie uboższy sprzęt i beznadziejne oprogramowanie ale tekst rozpoznawany jest dość dobrze.

OK! big THX za info :slight_smile: ale musiałem w konfiguracji trochę pozmieniać:) Dzięki raz jeszcze!! :slight_smile: I tak dodatkowo nie wie ktoś czasem jak go podłączyć do linni telefonicznej żeby faks działał? Bo nie odbiera ani nie wysyła mi faksów. Czy trzeba to do telefonu bezpośrednio przyłączyć czy tylko do linni. I jak go skonfigurować?