Explorer.exe - błąd aplikacji podczas odpalania systemu

“W aplikacji wystąpił wyjątek unknown software exception (0xc000000d) pod adresem 0x5c0d9a6d.”           .                 Kliknij przycisk OK, aby przerwać działanie aplikacji.                                     Kliknij przycisk Anuluj, aby rozpocząć debugowanie programu.                          Taki komunikat występuje po odpaleniu komputera. Próbowałem przywrócić system, ale nie ma takiej możliwości - brak kalendarza. Uruchomienie  w trybie awaryjnym również się nie powiodło. Jedynie mogę działać na wierszu poleceń. Korzystam z XP. Nie ukrywam, że szalenie mi zależy na uniknięciu formatowania - na dysku posiadam pełno ważnych dokumentów. Bardzo proszę o pomoc. Dziękuję! 

Przecież explorer nie jest potrzebny żeby skopiować pliki.

Nie mogę nic zrobić. W trybie awaryjnym wywala -“Wystąpił problem, który uniemożliwił systemowi Windows dokładne sprawdzenie stanu licencji dla tego komputera. Kod błędu: 0x80004005”

Czy masz dostęp do jakiegoś sprawnego komputera?

Niestety nie mam. Ale zapewne będę musiał coś zorganizować? 

Chyba będziesz musiał, bo inaczej nie można skopiować danych, a nie wiadomo jaka jest przyczyna problemu.

Po zaakceptowaniu licencji nie mogę wykonać kolejnego kroku. Istnieje możliwość instalacji systemu oraz usuwanie partycji. Za pomocą klawisza R mogę jedynie skorzystać z konsoli odzyskiwania.

Czy na pewno dobrze wybrałeś?

No tak, krok nr 3 jest nieosiągalny.  Podczas pierwszej czynności mogę wykonać polecenie naprawy.