"fdisk /mbr" jako nieudana próba usunięcia bootloa

miałem zainstalowanego XPka na partycji C. W pewnym momencie na partycji D (ten sam dysk twardy) zainstalowałem dodatkowo Viste.

W pewnym momencie chciałem szybko usunąć Viste…w sumie najbardziej zalezalo mi na tym by ten system byl nie zauwazalny (czyt. usunąć bootloadera).

Z przyzwyczajenia zrobiłem to tak jak w przypadkach kiedy zamiast visty mialem linuxa…poprostu stwierdziłem, że najwidoczniej bootloader jest w pamięci MBR.

włożyłem dyskietke startową windows i wpisałem w celu wyczyszczenia pamieci MBR:

fdisk /mbr

no i niestety to był mój błąd! :frowning: od tego momentu nie moge uruchomić ani XPka ani Viste… Bootloader nadal sie wyswietla. Przy wyborze domyslnym (Vista) pojawia sie komunikat:

Windows Boot Manager has experienced a problem.

File: \ntldr

Status: 0xc000000e


Info: The selected entry could not be loaded because the application is missing or corrput.


You can try to recovery the system with the tools listed in the System Recovery Options menu. (You might need restart the computer manually)

If the problem continues please contact your administrator or comuter manufacturer.

Przy wyborze XPka pojawia sie natomiast komunikat:

A serious is preventing Windows from starting correctly. To try to fix the problem insert your Windows installation disc and restart your computer. Click View System Recovery Options (Advanced) and then run Startup Repair. 


If you do not have disc , contact your system administrator or computer manufacturer for assistance.


File: \Windows\system32\winload.exe

Status: 0xc000000e


Info: The selected entry could not be loaded because the application is missing or corrput.

mój problem polega więc na tym, że chce przywrócić spowrotem moje oba systemy…

Niestety nie posiadam dysku instalacyjnego Visty :frowning: XPka owszem…

ps. nie wiem czy to ważne ale mam jeszcze jeden podłączony dysk twardy (nie ma na nim zadnych OSów).

Czy ktoś mi poradzi co zrobić?

Może pomoże wpisanie w Konsoli odzyskiwania “fixmbr”.

niestety nie pomogło.

komunikaty wyświetlają mi sie nadal takie same…

sprubuk przeinstalować xpeka

wrzuć płyte z xpeka i załaduj wszystko tak jak do formata tylko przy końcu zamias nienaprawiaj(esc) wybiuerz napraw

Wrzuć płytkę z xp i daj r(napraw) potem wpisz fixboot.Może to pomoże.

więc zrobilem tak.

wrzuciłem płytke XPka i zacząłem jego jakby ponownie instalować. Zamiast pytania w jakiej lokalizacji go zainstalować, dostałem oczywiście informacje ze XPek jest juz zainstalowany i czy moze chce go naprawic ®. Potem wszystko wygląda jak instalacja XPka, ale to jest naprawa…pomogło…uruchomiłem XPka…z Vistą sobie poradze :wink: pewnie nawet w ten sam sposób…tylko ze teraz mając XPka moge sobie wypalić viste…czego wczesniej zrobic nie moglem…

ps. ten sposob naprawiania to nie jest to samo naprawianie ® co na samym poczatku, po wlozeniu plytki…tam jest konsola odzyskiwania systemu…tutaj wszystko robi sam…pisze o tym bo najpierw myslalem ze tam tez wyskoczy konsola :slight_smile:

THX :slight_smile:

Przy okazji: bardzo dobre narzędzie do zarządzania boot loaderem dla Windows Vista (działa nie tylko na viście):

http://www.vistabootpro.org/

Czasami może zaoszczędzić nieco czasu, bo takie naprawianie z płyty ® trwa jednak z pół godziny… Inne narzędzie (tylko wiersz poleceń, za to wspierane przez MS): http://www.microsoft.com/technet/windowsvista/library/85cd5efe-c349-427c-b035-c2719d4af778.mspx.

instalka windows xp potem R zeby wlaczyc konsole odzyskiwnia i wpisujesz

Bootcfg /rebuild enter i znajdzie Ci Twojego Xp i juz zrobione dzis robilem to samo

Noisy bo to się nie instaluje Visty jak rodzice ( ?? ) zabraniąją ale co innego :wink: ale sposób pawelf1 jest jednym z najlepszych w tej sprawie. a jak nie to naprawia przez “połowiczną” instalację XPka