Instalacja Windows 7 professional na dwóch dyskach z wykorzystaniem programowego RAID0

Witam,

Przeglądając różne fora trafiałem na jedną odpowiedź, więc zdecydowałem się zaryzykować pytanie tutaj. Czy jest możliwość zainstalowania Windows na sofwerowym RAID0 jeśli płyta główna nie obsługuje wsparcia dla tej technologii?

Może jest możliwość odpalenia systemu z pendrive (taki linuksowy /boot), trzymając całą resztę systemu na raid poza kernelem lub jeszcze jakieś inne pomysły?

kontroler do raida musi być w płycie bądz można dokupić.

 

a tak z samym programem do raid to sie nie spotkałem z tego co się orientuję nie ma raczej czegoś takiego.

typ partycji GPT pozwala łaczyć dowolne partycje/dyski coś na wzrór RAID0

O ile Linuksa na programowym RAID zainstalujesz, o tyle Windowsa raczej nie.

Jest. Chodzi o programowy RAID, nie o program. Programowy RAID tworzony jest w systemie, np. Linux tworzy RAID z dysków lub partycji i pozwala na nim zainstalować system. W Windows można tworzyć RAID z dysków, możliwe że z partycji też, ale samego systemu na nim zainstalować raczej się nie da.

Dokupienie kontrolera nie wchodzi w grę (laptop HP Pavilion dv7-3005eb Entertainment) laptop wyposażony jest w dwa dyski hdd które aż się proszą aby je wykorzystać w bardziej wydajny sposób bo są wąskim gardłem tego układu. Bios zaktualizowałem do najnowszej wersji, ale nadal jest bardzo ubogi w opcje konfiguracji.

Jeśli w Windows programowy RAID na pozwala na tworzenie RAID z partycji, wydziel partycję na system i z reszty zrób RAID. Odpaliłem instalator Windows 7 i z tego co widzę, w diskpart można utworzyć wolumen RAID, ale jest to RAID 5, no i masz tylko 2 dyski.

@

roobal

 

ale jaki jest tego sens chociażby bez prostego kontrolera raid wbudowanego w płycie.

 

wydajności to to raczej nie zwiekszy a użytkownikowi chyba o to chodzi chyba że się mylę.:slight_smile:

Jest to jakieś rozwiązanie o ile windows daje możliwość tworzenia raid z partycji, ale to nie do końca efekt który chciałbym osiągnąć. Dołożenie dodatkowego dysku zamiast napędu cdrom jest możliwe (raid5) ale wygeneruje to koszty porównywalne z zakupem ssd i podmianą jednego hdd więc odpada :wink:

Programowy RAID ma też swoje zalety.

Nie jest możliwe zainstalowanie Windows 7 na programowym RAID0.

 

Możesz próbować stworzyć RAID0 np. tylko części swoich dysków, zainstalować system na części jednego, a różnymi trickami przenieść \Program Files, \Users i tym podobne na już swoją macierz RAID0. Powinno działać.

Chodzi mi właśnie o podobne rozwiązanie, ustawienie zmiennych środowiskowych takich jak ścieżka do katalogu urzytkownika czy program files nie stanowi problemu tylko że cały system nadal będzie stał na jednym powolnym dysku. Takie rozwiązanie w ostateczności jest do przyjęcia o ile Windows pozwala tworzyć raid z partycji. Dokupienie trzeciego dysku na system jest gorszym pomysłem niż dokupienie ssd na system i programy i zostawienie jednego hdd na pliki rzadziej używane.

W takim razie pozostaje Ci kupno sprzętowego kontrolera RAID.

Czy występuje takie coś dla laptopów? W drugim swoim poście pisałem, że sprawa dotyczy laptopa HP Pavilion dv7-3005eb Entertainment.

Windows pozwala tworzyć RAID tylko z dysków dynamicznych. Więc tak nie do końca nazwałbym to partycjami. Ale tak, potrafi to robić po kawałku, znaczy możesz wziąć kilka gigabajtów z jednego dysku i kilka z drugiego i je połączyć w wolumin - czy to prosty, czy RAID0, czy RAID1 właśnie.

 

Problem polega na tym, że musisz przetworzyć swój dysk systemowy na dysk dynamiczny. Wydawało mi się, że to niemożliwe jest, aby system operacyjny wystartował z dysku dynamicznego, ale właśnie to spróbowałem zrobić na wirtualnym Windows 8.1 Enterprise i się udało. Problem polega na tym, że inne systemy operacyjne (jeżeli takie masz) mogą nie startować z dysku dynamicznego i samo odratowanie danych z niego może być trudniejsze niż ze zwykłego. A także nie da się np. zmniejszyć woluminu RAID0 - trzeba go usunąć i zrobić inny, mniejszy.

 

http://i.imgur.com/UwJijdO.png

Wielkie dzięki za zainteresowanie, szukałem tej opcji na win7 ale wydawało mi się że nie pozwalał robić raid0 z partycji. Wezmę go w takim razie jeszcze raz na warsztat i sprawdzę dokładnie. Ostatecznie takie rozwiązanie nie będzie zbyt wydajne, ale to zawsze coś szczególnie że drugi dysk leży w lapku i się kurzy bo nie potrzebny jest tam taki magazyn.

Zastanawia mnie teraz czy Windows daje możliwość przeniesienia swojej instalacji na inny dysk, w tym wypadku na dysk raid i pozostawienie tego dysku rozruchowego (w twoim przypadku 350mb) w swoim miejscu aby bootowal prawidłowo.