Instalacja Windowsa na licencji OEM na hypervisorze Xen

Witam!

Tak naprawdę pytam z czystej ciekawości, być może kiedyś będzie mi to potrzebne. Z tego co się orientuję, jeśli system zainstalowany jest na fizycznym sprzęcie, przeniesienie go na wirtualną maszynę, w której zachodzi pełna wirtualizacja, np. VirtualBox jest jednoznaczne ze zmianą sprzętu, ponieważ jest on emulowany i system rozpoznaje go jako nowy komputer, więc teoretycznie taki system nie powinien się aktywować. Mnie natomiast ciekawi jak to wygląda w przypadku przeniesienia systemu na hypervisor Xen, gdzie sprzęt fizyczny jest współdzielony pomiędzy systemem gospodarzem a systemem gościem, nie zachodzi tu żadna emulacja sprzętu komputerowego, teoretycznie system byłby zainstalowany na tym samym sprzęcie, więc jak się to ma do warunków licencji OEM? Zakładam oczywiście, że licencja zezwala na wirtualizację.

Pozdrawiam!

no nie do konca tak jest, co do Visty to tylko w wersjach home premium i home basic nie mamy prawa uzytkowac systemu na maszynie wirtualnej, pozostale edycje mozemy :smiley: a w Windows 7 nawet w OEM mamy prawo uzytkowac system na wszelkich maszynach wirtualnych, w XP i starszych kwestia ta nie jest uregulowana ale w oficjalnych stanowiskach MS nie zabrania ale jak wiadomo zawsze obowizuje nas licencja a emulacja jak wspomniales to nowa maszyna wiec lamiemy zapisy licencyjne, troche chyba OT… wyszedl

dla mnie i w moim rozumowaniu hypervisor xen to jedna i ta sama maszyna fizyczna czyli przeszkod by wirtualizowac system i bylo to zgodne z zapisami licencji nie ma.

ale jak wspominalem wczesniej visty HP i HB raczej w taki sposob uzywac nie mozna bo jest wyrazny zakaz wszelkiej wirtualizacji/emulacji, reszta w Twoim wypadku jest mozliwa i zgodna z prawem :stuck_out_tongue:

nie podales o jaki system windows Ci chodzi :slight_smile:

(przepraszam za brak polskich znakow diakrytycznych, wiem jak ciezko sie czyta… ale obecnie teraz mam jakis wloski czy cos w tym stylu system z brakiem praw administartora i dostowsowac go nie moge :frowning: )

Nie chodzi właśnie o to, które edycje Visty można wirtualizować, a które nie, tylko chodziło mi to, że nie za bardzo można przenieść system zainstalowany na sprzęcie fizycznym na wirtualną maszynę, gdzie sprzęt jest emulowany, gdyż aktywacja może się nie powieść. W przypadku bezpośredniej instalacji OEMa na WM nie ma problemu, bo na niej pierwszy raz aktywuje się system. Teoretycznie jest to niezgodne z licencją, bo w praktyce wirtualna maszyna zainstalowana jest na licencjonowanym sprzęcie, a jedynie system traktuje go jako nowy :wink:

Nie podałem, ponieważ w przyszłości prawdopodobnie będę wirtualizował Windows 7 na Xenie, dlatego też napisałem, że zakładam iż licencja na daną wersję/edycję systemu zezwala na jego wirtualizację :wink:

Mimo wszystko dzięki za odpowiedź.

Pozdrawiam!