Skocz do zawartości

r   e   k   l   a   m   a

Zdjęcie

Instalacja XP na neetbook'u Asus

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1 azcim

azcim
  • Użytkownicy
  • 3 postów

Napisano 14.05.2013 - 16:07

Witam serdecznie,

Staram się wgrać windows Xp na laptopie Asus Eee PC X101CH. Poprzez program WintoFlash utworzyłem na pendrive pliki gotowe do instalacji XP.
Włożyłem pendrive do netbooka i wszedłem do biosu(?), a dokładnie do Aptio Setup Utility. Nie wiem czy to bios czy uefi. Wyświetliły mi się dwie opcje bootowania pokazane na zdjęciu.
http://postimg.org/image/nxct0fcqv/

Kiedy wybieram opcje usb 1.0 system normalnie startuje tak jakby nie czytał pendriva i wybierał drugą opcję z dyskiem, czyli normalnie się odpala 7 starter.

Dalej użyłem pendriva na którym mam windowsa 7 i 2 razy instalowałem z niego siódemkę na własnym netbooku.
W Aptio Setup Utility pojawiło się już coś więcej, bo cała nazwa pendriva.
http://postimg.org/image/6zuqbwhj5/

Jednak po savie i dalszemu włączaniu komputera stało się to samo co przy wcześniejszym pendrivie, a wiec normalnie odpalił się 7 starter.

I tutaj pojawiają się pytania.
1. Czy to coś na netbooku to bios czy uefi?
2. Czy da się na nim zainstalować windows XP?(jest to nowy komputer, a podobno nie na wszystkich płytach da się zainstalować XP)
3. Czy robię wszystko dobrze i czy możliwe jest, że po prostu źle 'nagrany' jest windows na pendrive( choć windows 7 działa i instaluje się na moim netbooku bez zarzutu).

Dziękuje za pomoc i pozdrawiam,
Azcim

#2 misiek345345

misiek345345
  • Użytkownicy
  • 401 postów

Napisano 14.05.2013 - 19:09

Po pierwsze, uefi to po prostu nakładka graficzna na BIOS, ułatwiająca poruszanie się po nim.
Po drugie BIOS chyba nie wykrywa tego pena, gdyż nie widnieje w opcjach bootowania nic z nazwą USB, lub po prostu BIOS nie ma funkcji bootowania z USB ( w niewielu przypadkach)

Spróbuj odpalić instalację XP na jakimś kompie, jeśli nie zadziała znaczy, że pendrive jest uszkodzony.
Nie pomagam na PW.

#3 Poraj

Poraj
  • Użytkownicy
  • 4207 postów

Napisano 14.05.2013 - 19:10

Ad 2. Nie męcz netbooka tym Windows'em XP. System za stary! Nie znajdziesz sterowników! Ten netbook jest przeznaczony wyłącznie dla Windows'a 7/32 bity.

#4 azcim

azcim
  • Użytkownicy
  • 3 postów

Napisano 15.05.2013 - 10:34

Koleżanka narzeka , że jej strasznie wolno chodzi system i dlatego chce xp. Jeśli nie warto zmieniać siódemki, to czy może zmiana startera na normalny 7 coś da? A może w jakiś inny sposób przyspieszyć działanie netbooka? W sumie to ona korzysta tylko z przeglądarki, ogląda filmy i takie tam.

#5 falcon89

falcon89
  • Użytkownicy
  • 10898 postów

Napisano 15.05.2013 - 10:38

A może w jakiś inny sposób przyspieszyć działanie netbooka?

Odinstaluj zbędne programy (również te od producenta laptopa).
Wyłącz niepotrzebne programy z autostartu.
Zdefragmentuj partycję systemową.
Przeczyść system za pomocą http://www.dobreprog... ... 13061.html (Cleaner i Rejestr)

#6 Poraj

Poraj
  • Użytkownicy
  • 4207 postów

Napisano 15.05.2013 - 13:02

...czy może zmiana startera na normalny 7 coś da?

Nic nie da, a nawet może pogorszyć sprawność netbooka. Tak to jest z netbookami. Trzeba po prostu dbać o ich konserwację, jak wyżej opisane, no i ewentualnie dodać (wymienić) pamięć RAM na wartość największą możliwą, dopuszczoną przez producenta. W tym wypadku maks. 2 GB. Sprawdź, ile ma w tej chwili. Nie wykluczone, że tylko 1 GB.

#7 azcim

azcim
  • Użytkownicy
  • 3 postów

Napisano 15.05.2013 - 21:02

Tak, na netbooku jest tylko 1GB, więc kostka 2GB powinna już dać dużo. Zrobię to o czym napisał Falcon89 i w połączeniu z nową kostką powinno trybić szybciej.
Dzięki za pomoc !