IrfanView - obsługuje TIF/TIFF, ale nie mogę otworzyć tego formatu, dlaczego?

Witam serdecznie. Posiadam taki obrazek:

Rozmiar: 1,15 MB
Nazwa: kurs.tif
Typ pliku: Obraz TIFF (.tif)

Szukałem programu jakim mógłbym go otworzyć i troszkę z edytować. Poczytałem, że ten format otwierają głównie duże aplikacje do tworzenia bardziej zaawansowanych grafik, choćby Gimp. Jednakże zauważyłem, że IrfanView również powinien ten format otworzyć. W jego spisie obsługiwanych formatów jest TIF/TIFF.

 

Zatem pomyślałem, po co mi duży program typu Gimp skoro Ja chcę tylko otworzyć i wykonać malutką edycję (konkretnie to skreślić coś i dopisać). Zainstalowałem IrfanView 4.38, ale on nie chce mi otworzyć obrazka. Przy próbie otwarcia pojawia się komunikat:

11992760899763811032.png

 

Proszę o pomoc, dlaczego IrfanView nie daje sobie rady, mimo tego, że powinien (tak wynika z opisu aplikacji)?

widocznie coś nie tak z tym zdjęciem. u mnie ifranview tiff otwiera bezproblemowo. Jednak do edycji to on się niespecjalnie nadaje, być może można cos tam dopisać ale to przede wszystkim przeglądarka zdjęć a nie edytor. Gimp sobie lepiej poradzi.

Hej,

Być może plik, który próbujesz otworzyć jest skompresowany metodą JPG i stąd błędy przy próbie otwarcia. Spróbuj przy pomocy na przykład programu XnView.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Zainstalowałeś dodatkowy plugin pack do irfana?

dimatheus dobrze gada, to co co za tiff, który ma 1,5 mb?!

Takie cudaki TiF powstają jak ludzie w Powerpoint zapisują jako obraz.

Starsze programy lub bez aktualnych wtyczek mają wtedy problem z odczytem tego.

 

JPG - 5.6Mb - źródło

TiF - 36Mb - bez kompresji (kompatybilny z każdym programem)

TiF - 5.2Mb - wersja stosowana np w MsWord

Tif -  15Mb - kompresja JPG ustawiona na 80%

 

Wszystkie programy obsługujące TiF level 6 powinny to otwierać.

Można można ;). Takie proste edycje IrfanView potrafi.

 

XnView również nie radzi sobie, przy próbie otwarcia pojawia się:

 

W spisie pluginów nie ma takiego.

 

Gdy szukałem informacji o tym formacie i poczytałem troszeczkę, to również pomyślałem, że chyba za mały rozmiar i coś nie tak jest :stuck_out_tongue:

 

Czyli chyba wychodzi na to, że plik może być nieco uszkodzony, został błędnie zapisany. Na szczęście kiedy w sklepie zapisano mi to w TIF, to powiedziałem, aby obok zapisali też w drugim formacie (PNG). Coś tak czułem, że z tym TIF mogą być problemy. Temat chyba został wyczerpany, nie będę sobie już zawracał głowy tym (być może uszkodzonym) plikiem, jeżeli już ze dwa programy do tego poległy :stuck_out_tongue:

 

Dziękuję bardzo wszystkim za pomoc :slight_smile: