Jak aktywować klawisze F1 - F12 w Lenovo G700

Witam,

Aby wcisnąć klawisz F1-F12 muszę wcisnąć FN oraz F1. Ponieważ jeśli wciskam F1 to przyciszam głośność itp.

To dobrze, tak go zrobili.

Wiem, pytam tylko jak mogę to zmienić

Domyślałem się że o to chcesz zapytać, domyślałem się bo nie raczyłeś napisać o co ci chodzi.

A co do sprawy to tak ten laptop jest zrobiony że domyślną/główną funkcją górnego rzędu klawiszy są funkcje specjalne laptopa takie jak sterowanie głośnością (te oznaczenia są nadrukowane kolorem białym) a standardowe klawisze funkcyjne F1-F12 uznali że są tak rzadko używane że mogą jako dodatkowa/alternatywna funkcja uruchamiana z przyciskiem Fn (stąd te oznaczenia nadrukowane innym kolorem).

Nie jest to rozwiązanie programowe tylko sprzętowe więc nie ma prostej metody na obejście tego i będzie ten laptop tak działał na każdym systemie, czasem jest jeszcze dodatkowo klawisz Fn Lock (działa podobnie jak Caps Lock tylko że dotyczy funkcji Fn) który by się tu przydał ale go nie dali.

Można kombinować z jakimiś programami do remapowania klawiszy aby ręcznie przypisać funkcje tych klawiszy na odwrót ale podejrzewam że będą z tym problemy ponieważ funkcje specjalne takie jak ściemnianie podświetlanie często są interpretowane niskopoziomowo poprzez bios a nie przez system jak zwykłe klawisze.

Podejrzewam że jest to już w samej klawiaturze tak zrobione że wysyła odpowiedni kod klawisza w zależności czy jest wciśnięty Fn czy nie i w takim przypadku podmiana klawiatury na inną kompatybilną z tym modelem która jest normalna (o ile taka istnieje w co szczerze wątpię) rozwiązało by problem ale może być też że wciśnięcie klawisza jest przesyłane do płyty głównej po osobnej linii i dopiero płyta interpretuje to.

Możnaby jeszcze poszukać czy nie ma jakiejś aktualizacji biosu/firmware która by to zmieniała ale wątpię aby taka była.

Tak jak napisałem nie ma na to ani prostej ani pewnej metody, najlepiej się po prostu przyzwyczaić do tego idiotycznego pomysłu producenta.

Wiesz, mogłeś sobie darować pierwszy akapit bo wiem jak to działa. No to trochę dziwna decyzja Lenovo, jednak widziałem że podobnie jest z G500 (tylko że tam pomagała aktualizacja Biosu). Wiesz może czy jeśli podłącze zewnętrzną klawiaturę to klawisze funkcyjne będą działać jak w 99% laptopów?

Jak już napisałem to klawiatura jest odpowiedzialna za wysyłanie kodu wciśniętego klawisza (inny kod jest wysyłany dla klawisz funkcyjnego np. F1 a inny dla przypisanej mu alternatywnej funkcji np. ściszania) i dotyczy to zarówno klawiatury wbudowanej jak i każdej innej zewnętrznej podłączanej do komputera/laptopa (nie ważne jakim złączem ją podłączasz), podłączając zewnętrzną klawiaturę będzie ona się zachowywać normalnie (po wciśnięciu F1 wyśle kod klawisza F1 a nie klawisza jakiejś specjalnej funkcji).

Jeśli do tamtego modelu zrobili aktualizację biosu która to zmienia to może i do tego modelu mają taką, wart sprawdzić.

To się wyłącza w BIOSie. HotKey Switch zmień na Legacy.