Jak odzyskać dane z partycji po zmianie win8 na winXp

Witam. Bawiłem się trochę w instalowanie 2 systemu (miał być to win98se)  w win8. Coś przekombinowałem i wywaliło mi system win8 niebieski ekran brakujące pliki itd w każdym razie win8 nie odpala. Miałem tam 2 partycje - 30gb na system i druga ok 500gb na dane. Postanowiłem wywalić win8 i wrzucić winXP. Niestety już przy instalacji win xp widziałem partycje c: ale tej drugiej 500gb tj d: już nie było tylko 500gb niepodzielony obszar dysku czy cos takiego. Utworzyłem z niego partycje jednak po instalacji systemu nie mam do niej dostępu. Wyskakuje komunikat że muszę ją sformatować Teraz pytanie … co zrobić żeby odzyskać dane które były na tej partycji? Na tej partycji miałem mnóstwo ważnych plików czy da się coś zrobić żeby był do nich dostęp?

Wejdz z pod linuksa ktorego nie trzeba instalowac i spróbuj zrobić kopie danych na inny dysk zewnętrzny.Lub ze stacii dokujacej podłczonej do USB na innym kompie i zobacz czy dysysk (dyski)da sie otworzyc.Oczywiscie twój dysk musisz wyjać ze swojego kompa.