Jak zgrać film z kasety VHS na dysk twardy; VIVO, tuner TV

Witam.

Na forum, nie często, choć zdarza się, ktoś pyta jak podłączyć magnetowid do komputera, jak zgrywać filmy z kaset VHS na dysk twardy.

Postaram się w prosty sposób to wytłumaczyć.

Aby mieć taką możliwość, należy psiadać kartę graficzną z modułem VIVO (Video-In, Video-Out), bądź kartę telewizyjną (tuner TV, jak kto woli :wink: ). Spotkać też można kartę graficzną z wmontowanym tunerem TV.

Karty graficzne z samym WYJŚCIEM (OUT) video nie nadają się do tego, aby zgrać film z kasety VHS na dysk twardy komputera.

Jeżeli posiadamy magnetowid i kartę graficzną z modułem VIVO:

Do połączenia tych dwóch urządzeń potrzebny będzie:

  • kabel VIVO ( KILK ),

lub:

  • kabel s-vodeo-podwójny cinch , który z jednej strony posiada końcówkę s-video, działającą w dwie strony ( KLIK ), a z drugiej strony znajdują się dwie końcówki cinch ( KLIK ).

Gdy posiadamy kabel VIVO , podłączamy go do karty graficznej z modułem VIVO w ten sposób: KLIK

zaś do WYJŚCIA video ( Video OUT) w magnetowidzie podłączamy końcówkę z wtyczką cinch na której jest napisane IN (ten kebelek służy do przesyłania sygnału z magnetowidu do karty graficznej.

W przypadku braku opisu na poszczególnych kabelkach próbujemy podłączyć jedną wtyczką cinch, jak nie działa, to drugą :wink:

Wtyczka cinch z napisem OUT służy do przesyłania sygnału z karty graficznej do np. telewizora, który posiada takie gniazdo.

Dwie wtyczki s-video, których nie używaliśmy służą do przsyłania sygnału z magnetowidu cyfrowego do karty graficznej ( wtyczka IN ) , a wtyczka OUT do przesyłania sygnału z karty graficznej do cyfrowego telewizora.

KABEL S-VIDEO-PODWÓJNY CINCH

Gdy posiadamy kabel s-video-podwójny cinch postępujemy identycznie, jak w przypadku kabla VIVO.

UWAGA

Gdy posiadamy kabel s-video-cinch, który posiada tylko jedną wtyczkę cinch ( KLIK ), musimy wiedzieć, w którą stronę ten kabel przesyła sygnał !

Aby zgrać film z kasety VHS do komputera, kabel musi przesyłac sygnał od wtyczki cinch do wtyczki s-video , gdy działa w drugą stronę, może on nam jedynie posłużyć do przesłania sygnału video z komputera na telewizor.

Jeżeli posiadamy magnetowid i kartę telewizyjną (tuner TV) z wejściem video cinch (Vido-IN):

Do podłączenia tych dwóch urządzeń potrzebny będzie:

  • podwójny kabel video cinch ( KLIK )

Jedną końcówkę kabla podłączamy do WEJŚCIA video (Video-IN) w karcie telewizyjnej, a drugą do WYJŚCIA video (Video-OUT) w magnetowidzie.

UWAGA

Gdy nasz magnetowid posiada EURO złącze (SCART), a np. nie posiada gniazda Video-OUT cinch , wtedy stosujemy SCART Adapter ( KLIK ), gdzie przełącznik przełączamy na OUT , bądź OUTPUT.


Powyższy opis dotyczył przesyłania obrazu (sygnału video) z magnetowidu do komputera.

A co z dźwiękiem ? :lol:

Do przesyłania dźwięku między magnetowidem, a komputerem potrzebny nam będzie:

  • kabel cinch-mały jack ( KLIK )

Końcówkę mały jack podłączamy do WEJŚCIA audio w karcie dźwiękowej komputera ( Line-IN ), a końcówkę cinch podłączamy do WYJŚCIA audio (Audio-OUT) w magnetowidzie.

Gdy posiadamy kartę telewizyjną z WEJŚCIEM audio mały jack , wtedy podłączamy małego jacka właśnie do tego wejścia.


Oczywiście do przechwytywania obrazu i dźwięku z magnetowidu na komputerze potrzebne nam są programy, ale one zawsze dołączone są do karty graficznej z modułem VIVO, bądź karty telewizyjnej (tunera TV).

Programy do przechwytywania sygnału z zewnętrznych urządzeń video, np. z magnetowidu:

  • Ferro Cyfrowy Magnetowid PL (shareware) - KLIK

  • Virtual VCR (bezpłatny-GNU) - KLIK

  • PowerDirector (trial), zwykle dołączany do kart graficznych z modułem VIVO - KLIK

  • Virtual Dub (bezpłatny-GNU) - KLIK

W ten oto sposób cieszymy się wizją i fonią z kasety VHS na komputerze :lol:

To by było tyle :stuck_out_tongue:

Mam nadzieję, że powyższy opis komuś się przyda.

Jeżeli będziecie postępować dokładnie, według wskazówek tutaj zawartch, na pewno zobaczycie pozytywny efekt.

Pozdrawiam.

Dodam że do zgrania 1,5 h VHS potrzeba około 60 GB czystego, najlepiej sformatowanego HD.

y… to zależy do jakiego formatu się zgrywa …

60 GB zajmie gdy będze to nieskompresowane avi

do np mpeg 2 styknie ok (zależnie od jakości) 4-6 GB

dodam też że gdy dysponujemy mocno wiekowym wideo który nie posiada innych wyjść jak “antenowe” a posiadamy tuner tv to można podłączyć go do wejścia antenowego w karcie TV i w ten sposób zgrać

można też to zastosowaćw przypadku gdy nie mamy pod ręką innych kabli :stuck_out_tongue: (jakość wcale nie będzie taka zła jak to mówi większość wszystko zależy od jakości sprzętu)

w tutku brakuje ważnych informacji na temat oprogramowania jakie będzie nam do tego potrzebne

taki zapis nie załatwia sprawy bbo nie każdy może mieć orginalną płytkę z softem

bo np ma używany tuner z allegro bez płytki

bo np są tunery bez softu dostarczane

bo np swoją karte z vivo czy też tuner tv kupił dawno temu i płytka się zapodziała …

więc warto napisać jakim oprogramowaniem sie posłużyć podczas zgrywania …

w przeciwnym wypadku porada nie jest pełnowartościowa .

Można nagrać programem Ferro cyfrowy magnetowid

Miałem na myśli właśnie nie skompresowany obraz.

380 minutowa kaseta VHS po skompresowaniu zajmie około 9 GB (2 płyty DVD) dobrej jakości obrazu.

W tych 9 GB spokojnie zmieści się jeszcze menu.

Wystarczy wpisać w Google -> VHS do DVD

http://www.videoaudio.pl/Czytaj-artykul-132.html

60 gb?! Chyba przesadziłeś. Wystarczy 4…

A do zgrywania i obróbki polecam program Nero Vision, który jest częścią pakietu Nero 7.

Bardzo prosty, a zarazem z wieloma opcjami w polskiej wersji.

Hmm, a co z systemem Vista bo nie widzę nigdzie steroeników WDM. Czy dla tego systemu kartę z modułem VIVO mozna juz odstawić do “archiwum”.