Microsoft Academic Alliance - po zakończeniu studiów

W ramach studiów mam dostęp do darmowego ściągania produktów MS z witryny MS Academic Alliance. Pytanie - czy będą legalny, gdy skończę studia i mogę dalej używać systemu Windows 7? Nie chodzi mi tu o samą legalność, lecz raczej o możliwość “bezstresowego” robienia aktualizacji.

Jeśli ukończysz studia i nie zrobisz reinstalacji tego Windowsa to będziesz legalny.

Ukończenie studiów zabiera możliwość ponownej reinstalacji tego Windowsa z MSDNAA. Oczywiście w sensie prawnym bo wtedy będzie to nielegalne.

Także dbając o system, nie formatując go możesz go używać tak długo jak to możliwe. Jedyny kruczek to taki, że nie możesz na nim wykonywać pracy za $$$$. Dlaczego? Oprogramowanie z MSDNAA ma służyć celom NIEKOMERCYJNYM. Ponoć nawet głupie CV zrobione w celach zdobycia pracy jest nielegalne.

Nooo - nie przesadzajmy. Odrobinę zdrowego rozsądku. Kluczem jest zrozumienie, co też licencjodawca pojmuje pod pojęciem “użytku komercyjnego”:

“Oprogramowanie nie jest licencjonowane do użytku związanego z prowadzeniem działalności komercyjnej, nienastawionej na zyski lub przynoszącej zyski.”

Jako że licencje są pisane (że pozwolę sobie sparafrazować konstytucję Wuja Sama) “przez prawników dla prawników” - tłumaczenie na język przeciętnego Kowalskiego jest następujące:

“Nie wolno ci tego oprogramowania używać w przedsiębiorstwie.”

Przykład dla przeciętnego Kalego:

Windows / Office z w/w ograniczeniami licencyjnymi: w domu - dobry, w firmie (nawet takiej z siedzibą w domu) - nie dobry.

Czyli jak skończą się studia to “legalnie” nie będę już mógł zainstalować tego systemu? Wydawało mi się, że jest to dożywotnie (chodzi o życie komputera, na którym jest system).

Jest dożywotnio do czasu życia systemu, system umiera, nie masz prawa do jego ponownej instalacji.

Przecież pisałem, że póki system nie zostanie usunięty może sobie stać u Ciebie dożywotnio ;). Dopiero gdy usuniesz go, to wtedy nie możesz go instalować legalnie.

Ale póki są studia mogę formatować i instalować ile mi się podoba?

Póki studiujesz to możesz formatować i instalować aż do przegrzania dysku twardego! 8)

Nie tak do końca, klucze Microsoft Academic Alliance też mają ograniczoną ilość instalacji, ale po ich wygaśnięciu możesz się strać o nowe u osoby zajmującej się programem na uczelni.

Chyba aktywacji :wink:

Obecnie mam od nich Windows 7. Wcześniej ozywałem XP SP3. Co dziwne numer seryjny Windowsa podany na Academic Alliance różnił się od tego, który znajdował się na obrazie iso płyty w pliku (w pliku UNATTENDENT.TXT).

Zgadza się, dokładnie nałożony jest limit na 3 aktywacje klucza. Systemy z rodziny Server mają ten limit zmniejszony do 1.

Rozwiązaniem problemu ponownej reinstalacji po zakończeniu studiów jest zrobienie obrazu czystego i aktywowanego systemu. Wtedy po zakończeniu studiów będziesz sobie mógł przywrócić czyściutki i aktywowany system bez żadnego kłopotu i będzie to jak najbardziej zgodne z licencją.