Microsoft Excel 2003 - ustawianie wartości osi x

Witam.

Mam problem z pozoru dosyć banalny

 

Chce zrobić wykres zależności XY

Np.

X    Y

1   1

4   2

5   3  

 

 

Wiadomo, że wykres pomiędzy punktami 1-4 powinien rosnąć łagodnie, a pomiędzy 4 i 5 powinien rosnąć bardziej.

Wszak przesuwając się o 4 jednostki na osi X wartość Y zwiększyła się o 1. Potem też się zwiększa o tyle, ale przesuwając się tylko o jedną jednostką na osi x. 

 

Problem w tym że nie mogę uzyskać korelacji w osi X i Y.

Mogę co najwyżej oznaczyć oś x liczbami z tabeli. Ale jest to tylko puste oznaczenie, które nie ma wpływ na wygląd wykresu. Również dobrze zamiast liczb można tam wpisać “lodówka”, “pralka”, albo miesiące “wrzesień, październik, listopad”. 

Mogę uzyskać łatwo odpowiedni wykres jeśli wartości x rosną liniowo, np. 1,2,3,4. W przypadku jak w powyższej tabeli nie wiem jak uzyskać odpowiedni efekt na wykresie.

narysuj sobie wykres na kartce i popatrz na co narysował Excel - moim zdaniem jest OK

 

Mi robi coś takiego

 

Z każdej kolumny robi mi osobny wykres. Na osi x zawsze jest 1,2,3. Moge co najwyżej zmienić OZNACZENIE osi x ale efekt jest właściwie takie sam. 

post-212468-0-67004100-1436060349_thumb.

post-212468-0-80103700-1436060355_thumb.

Masz źle dane serii :

 

Link do pliku Excela

 

 

Tu jest dalej ten sam problem. Zamiast 1,2,3,4 mogę wpisywać inne wartości ale wykres sie nie zmienia. 

Zastanawia mnie jak uzyskałeś efekt na pierwszym screenie. 

zauważyłeś link do pliku Excela który dodałem ? :>

Hej,

Przede wszystkim wybierasz zły typ wykresu - powinien być to typ XY. Później powinno pójść łatwo. :slight_smile: A że link pingersa wygasł, dorzucam pliczek.

http://www.filedropper.com/zeszyt1

Pozdrawiam,

Dimatheus