Nieskuteczny odczyt z płyty DVD

Witam.

Nagrałem płytę DVD firmy Verbatim w napędzie Blu-rayDisc w programie Ashampoo Burning Studio 15. Ustawiłem najniższą prędkość (4x), weryfikację i zamknięcie sesji. Płyta nagrała się bez przeszkód, weryfikacja przebiegła pomyślnie.

Włożyłem płytę drugi raz i próbowałem odczytać. Płyta nie wykazywała obecności jakichkolwiek danych pomimo że na oko widać charakterystyczne ciemniejsze pole płyty nagranej.

 

Identyfikator nagrywarki:

SCSI\CdRomATAPI___iHBS112___2_____PL04

Sprawdź jeszcze taki program isobuster http://www.dobreprogramy.pl/IsoBuster,Program,Windows,12956.html

 

Podczas instalowania zaznacz wersja podstawowa. Wystarczy. Ustawisz, zaznaczysz wszystkie formaty.

Spróbuj nagrać płytę inną aplikacją, wspomnianym już IsoBusterem lub ImgBurn. Płyty Verbatim mają tak dobrą opinię (sam używam tylko takich), że jest mało prawdopodobne, by to z nimi był problem - zresztą płyta działa na innym napędzie. Być może firmware nagrywarki należy zaktualizować albo problem tkwi w sterowniku. To w ogóle jest twoja pierwsza nagrana płyta na tej nagrywarce czy wcześniej problem nie występował?

Cześć,

 

sprawdź w specyfikacji tego COMBO czy format płyty oraz zastosowany sposób zapisu nośnika jest obsługiwany przez twoją nagrywarkę…

 

Różni producenci, różne specyfikacje (też miałem nie raz taką sytuację, że napęd mimo, iż nagrał płytę prawidłowo to potem jej nie widział) - powodów może być wiele od wadliwego nośnika (zdarzają się nawet u najlepszych producentów), poprzez problem z laserem (przybrudzony, zużyty z racji wieku lub po prostu jest on słabej jakości) a na samym programie do nagrywania kończąc…

 

Zrób test na płytach CD-R i spróbuj innych płyt DVD (pamiętaj też, że są zasadnicze różnice pomiędzy płytami DVD-R oraz DVD+R)

 

Tu masz fajną recenzję swojego optyka:

http://www.cdrinfo.pl/artykuly/recenzja-liteon-ihbs112/

 

Może tak jak mówi @Kylek - wystarczy aktualizacja firmware lub zmiana programu do zapisywania.

Dziękuję za szybką odpowiedź.

Sprawa wygląda tak:

 

 

Wypróbowałem ten program. On działa. Faktycznie, mogę odzyskać dane które są na płycie, na tych komputerach na których to się wcześniej nie udawało. Jednak miałem nadzieję na jakiś sposób nagrania płyty, po którym będzie można ją otworzyć w eksloratorze windows.

 

 

 

Wypróbowałem ImgBurn. Nagrałem płytę i otworzyłem normalnie bez użycia innych programów.

Ale pojawił się tutaj jeszcze jeden mały szkopuł. Ten program ma chyba narzuconą konieczność skracania długości nazw plików. Wszystkie pliki i foldery zostały skrócone do długości ośmiu znaków.

Przy tej ostatniej płycie nie stanowiło to akurat żadnego problemu ale w przyszłości będą wyskakiwać problemy. W przypadkach gdy nagram podzielone na kilkanaście plików archiwum rar lub zacznę instalować program lub grę, zaczną masowo wyskakiwać komunikaty że “nie znaleziono pliku… (o nazwie dłuższej niż 8 znaków)”.

Jeżeli jest opcja żeby wyłączyć skracanie nazw plików i folderów to problem będziemy mogli uznać za rozwiązany.

 

Jeśli chodzi o IsoBustera i o nagrywanie w tym programie to jestem chyba zbyt niegramotny. Nie znalazłem opcji nagrywania w tym programie.

 

Jak wspomniałem wcześniej - próbowałem aktualizacji automatycznych na sterowniku. Zgodnie z komunikatem jest już zainstalowany aktualny sterownik (no chyba że aktualna aktualizacja sobie nie radzi z tym tematem - ale tego z kolei nie jestem w stanie sam sprawdzić).

 

Na tej nagrywarce nagrywałem płyty BluRay (BD-R), zanim przesiadłem się na nowy sprzęt. Działało bez zarzutów. Przełożyłem napęd do nowej jednostki i wtedy pojawiły się problemy.

 

 

 

Płyta:

DVD+R (4.7GB, Ver 1.0, 1.1, 1.2 & 1.3)

ciekawe co oznaczają te numery wersji (na płycie nic takiego nie piszą) - ale wydaje mi się że skoro DVD+R to jest zgodny.

 

Podsumowując:

-uratowałaby mnie możliwość wyłączenia opcji automatycznego skracania nazw plików i folderów w programie ImgBurn (czy da się tak?)

-być może firmware faktycznie jest nieaktualny, nie wiem jak to sprawdzić (ani jak to aktualizować)???

 

Jeśli powyższe nie podziała spróbuję wytestować innego rodzaju płyty z różnymi rodzajami zapisu (o ile znajdę takie opcje)

 

Z góry dziękuję za pomoc

Pozdrawiam

Ja używam AnyBurn i nie miałem dotychczas żadnych problemów…

 

Zadziałało!!

Super, wiekie dzięki!

 

Pozdrawiam serdecznie :slight_smile: