Problem z nazwami kompów w sieci

Witam,

Mam taki problem, otóż mamy w firmie kilka kompów (laptopy z win 8.1 i z win7), do tego ksero sieciowe Canona (ir 2280) i teraz tak, po ustawieniu użytkownikom możliwości skanowania z tego ksera prosto do folderów udostępnionych, ksero nie widzi kilku nazw komputerów i dopiero trzeba wpisać adres ip i nazwę folderu udostępnionego i wtedy bez problemu przesyła ten skan do tego kompa…Takie same akcie były z dyskiem sieciowym, kompy po nazwie go nie widziały ale jak się wpisało ip to bez problemu…co jest odpowiedzialne za zmianę ip na nazwę i odwrotnie?bardzo proszę o pomoc bo już nic sam nie wymyślę a trochę to utrudnia życie…z góry dziękuję za odpowiedzi, pozdrawiam!

Odpowiedzialny jest za to serwer DNS. Co jest Twoim serwerem DNS w firmie? Firewall? Macie jakiś serwer?

serwer jest tylko NAS ale on raczej nie pelni takiej funkcji, firewall tylko na routerze (dray tek),a czemu tylko niektore kompy maja takie problemy? Myslalem jeszcze o Netbiosie…Da sie sprawdzic usawienia dns w sieci lan?

Jeszcze jedno, moze byc kilka serwerow DNS?Jak mozna to skonfigurowac?

Ja zauważyłem jeszcze, albo mi się wydaje, że różne wersje Windowsów (7, 8, Home, Pro) miewały czasami problemy ze wzajemnym dostrzeżeniem się. Do dziś nie doszedłem co było tego przyczyn. Miałem tak w sieci domowej. Postawiona na routerze, ze sztywnym nadawaniem adresów IP po MAC adresie.

Podstawa to sprawdzic:

 

192.168.1.23         komputer1

192.168.1.24         komputer2

itd.