Program do rysowania, coś w stronę rysunku technicznego

Poszukuję programu, który pozwoli mi rysować schematy. Ale nie jakieś architektoniczne czy elektryczne tylko dowolne schematy ze zwykłych kształtów geometrycznych - paint jest tu zbyt kłopotliwy i za prosty bo wszystko jest jak jeden namalowany obraz, a chodzi mi bardziej o coś co będzie rozróżniało poszczególne obiekty. Narazie korzystam z… Worda :confused: Wstawiam tam te autokształty i wszystko byłoby nawet nieźle ale one są niesforne i nie można ich ustawić w dowolnym miejscu bo przeskakują zaraz o całe centymetry i automatycznie chwytają się jakichś krawędzi innych autokształtów. Dobrze żeby to było coś dokładniejszego z matematycznego punktu widzenia (stopnie kąty obroty odległości itp) To niby takie proste a nigdzie nie mogę znaleźć.

Do Projektowania elementów są programy CADowskie (np. AutoCAD), a jeśli po prostu chcesz rysować biorąc pod uwagę kąty, to szukasz aplikacji do grafiki wektorowej a nie rastrowej. Może zainteresuj się Corelem.

Dla windowsa Qcad 1.5.1 dla linuxa 2.0.5 program do rysunku technicznego.

fiasko ,

tu masz kategorię programy do CAD (darmowe). Osobiście korzystałem z progeCAD 2008 Smart! i mogę go polecić (oczywiście głównie do projektowania, ale tworzenie prostych schematów to też nie problem).

Jeżeli wolisz “działać” na rysunkach, to możesz wypróbować:

  • Inkscape - program do grafiki wektorowej (darmowy odpowiednik Corel Draw),

  • OpenOffice - a dokładniej składnik Draw,

R.

Dzięki wielkie :slight_smile: ten Draw z Open Office jest niezły - bardzo podobny do wordowskich autokształtów ale jednak lepszy. Do precyzyjnego wyznaczania wartości kąta czy długości np to chyba rzeczywiście musiałby być Autocad - ale jednak lepiej jakiś darmowy prostszy.

No to już rafi84tek polecał Ci ProgeCad Smart 2008 ->http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2&id=1042&progeCAD+2008+Smart!

Można powiedzieć, że to jest darmowy (do użytku domowego) AutoCad. A tylko “można powiedzieć” bo to produkt innej firmy ale o bardzo podobnym interfejsie i zestawie funkcji.

Ja też polecę Inkscape, może nie za ładny interface i wydają sie takie spartańskie warunki pracy, ale jest w miarę intuicyjny, szybko i łatwo się w nim pracuje, nawet bez wcześniejszej znajomości programów wektorowych. AutoCAD natomiast jest trudny,