Projekt "gwiazdki z nieba"

Witam, jestem tu nowy, dlatego od razu przepraszam, jeśli temat umieściłem w złym miejscu i proszę o ew. poprawne umieszczenie go. Do założenia wątku tknęła mnie dobra rada użytkownika @cyryllo. Ale do rzeczy, chciałbym stworzyć coś wyjątkowego, a mianowicie “gwiazdkę z nieba”. Sam projekt chciałbym zamknąć w gustownym opakowaniu wielkości piłeczki ping-pong’owej jednak plastik nie może być, tak delikatny. Sercem “gwiazdki” ma być płytka PCB, na której zawarte będą po 2 lub 4 diody LED po jednej i drugiej stronie. Diody będą uruchamiane poprzez czujnik ciepła. W głowie projekt wydaje się bardzo prosty, wiem, iż muszę zaprojektować płytkę (w tym celu używam “fritzing.0.8.7b.pc”), złożyć to do kupy wraz z jakimś wytrzymałym źródłem zasilania i zamknąć w początkowo opisywanym pudełku. Dlatego teraz proszę o pomoc, gdyż nie mam zielonego pojęcia jak to wszystko złożyć do kupy, aby mieć wyjątkowy prezent. Proszę o pomoc.

A w czym dokładnie szukasz pomocy?

Szukam pomocy, aby ktoś mi powiedział, czy to jest możliwe do zrobienia oraz jak to zrobić…

@Veers pozbawiłeś mnie muszę Ci przyznać:)

 

Wszystko jest możliwe do zrobienia szukaj w sieci na forach z elektroniką.

No właśnie nie znalazłem nigdzie zagadnienia odpowiadającego mojemu pomysłowi… dlatego właśnie szukam kogoś kto “ogarnia” temat…

Jest to do zrobienia. Ładowanie zrobił bym bezprzewodowo. Teraz podaj mi średnicę tej piłki. Trzeba dobrać czujnik ciepła.

Po co ci 2-4 diody?  jeśli ma być to wielkości piłeczki pingpongowej lub maksymalnie wielkości piłki tenisowej to dobra mocna dioda wystarczy.

 

Opisz bardziej jak ma działać czujnik ciepła i jak układ ma reagować na jego zmianę itp.

 

Zasilanie jakimś akumulatorkiem małym całość na jednym z ATTiny.

 

Z  mojego punktu widzenie sam układ jest prosty. Wykombinować musisz piłeczkę jakąś, którą będzie można potem skleić złożyć po zrobieniu układu. Całość będzie można potem zalać np silikonem. jeśli aż tak ładna musi być :wink:

O wielki Panie @cyryllo… jestem rad z Twej odpowiedzi :smiley: powiem szczerze, że nawet nie myślałem o ładowaniu, bardziej o czymś na zasadzie “działanie do rozładowania”. No właśnie piłka to największy problem, ponieważ chciałbym aby nie był to zwykły gładki plastyk, bardziej coś jak “matowy wzór”.

 

Myślałem, że 2-4 diody będą dawać ładne żarzące światło, nie za mocno, to ma się tlić :slight_smile: jeśli wiesz co mam na myśli. Czujnik chciałbym, aby działał jako włącznik, mianowicie, gdy “gwiazdka” będzie chwile trzymana w dłoniach, wtedy diody zaczną się żarzyć. Najlepiej, aby działały chwilę po otwarciu dłoni, taki “czasowy wyłącznik”. 

 

Chciałbym, by wyglądało to jak najschludniej, gdyż ma to być prezent dla mojej dziewczyny. Obecnie stacjonuje w UK dlatego to ma być wyjątkowe, bo ona jest w PL. Jeśli coś słabo opisałem to proszę o konkretne pytania, na które postaram się jak najdokładniej odpowiedzieć :) 

 

Dzięki Tobie @cyryllo znów uwierzyłem w możliwość tego projektu :slight_smile: jesteś wielki

Najlepiej poszukaj piłki “gniodki” są takie napychane gumowe piłki z dość ciekawego materiału (szukaj w sklepach z zabawkami.) Tu już sam musisz coś znaleźć

 

No właśnie co do czujnika to musiał by być przyklejony/przemontowany do samej gumy aby w miarę szybko łapał zmiany temperatury. 

 

Co do elektroniki co i jak to mogę pomóc, ale sam musisz szukać piłki :wink:

może druk z t-glase ? :slight_smile:

Kurcze jakoś zapomniałem o drukarce 3d :stuck_out_tongue: Rzeczywiście można by było wydrukować takie coś :stuck_out_tongue: podczas drukowania zatrzymać wsadzić elektronikę i dokończyć druk :stuck_out_tongue:

tyle, że Panowie, nie mam dostępu do drukarki 3D :smiley: jeszcze się nie dorobiłem, ale sam pomysł z wydrukowaniem gotowej piłki jest nadzwyczaj idealny :smiley: widzę, że @cyryllo zrozumiałeś o co mi chodzi… tym bardziej wierzę, że to się uda :D odnośnie faktury (koloru, to tak jak wspominałem, zależałoby mi, aby nie był to gładki biały kolor, bardziej coś na zasadzie kolor mleczny szroniony) :slight_smile: jak kolwiek to brzmi

W UK napewno są laby gdzie można by było to wydrukować odpłatnie.

 

Widziałem taki projekt tyle tylko, że kolor się zmieniał w zależności o ruchu (były w piłkach akcelerometr)

hmm… @cyryllo, śledząc Twoje postępy przy budowie SPiBota widziałem wpis, iż dostęp jakiś do takiej drukarki masz, a czy dałoby radę odpłatnie to załatwić?

 

Powiem szczerze, że nawet mając taki LAB koło domu, nie wiedziałbym za bardzo jak zaprojektować taki "pojemnik na płytkę PCB, a może powinniśmy zacząć od właśnie płytki, aby było łatwiej rozważyć samo opakowanie?

Ja bym zaczął od układu i płytki. Co do wydruku musiał bym kolegi zapytać.

 

Co do części to wystarczy Ci Attiny2313 dwie diody RGB, termometr analogowy(lub dwa) jakaiś akumulatorek z modelów RC (pojemność i wielkość do przemyślenia) oraz moduł bezprzewodowego ładowania ( taki np + stabilizator na 5V lub można kupic taki moduł odrazu na 3,3V powinno wystarczyć aby zasilc wszystko). oraz jakas płytka uniwersalna aby to wszystko na niej podłączyć.

hmm… tylko pytanie, jak to złożyć, aby nie zajmowało za dużo miejsca, to ma się najlepiej mieścić w wielkości piłki pingpong lub podobnej :slight_smile: poza tym w temacie elektroniki nie jestem tak zaawansowany jak Ty :) no i oczywiście, aby tak mała przyjemność nie kosztowała zbyt wiele :stuck_out_tongue:

No jedynie to może byc problem z upakowanie modułu ładującego ale sa też mniejsze te cewki ale wtedy taki moduł jest droższy. Ewn można by było zrobić kule rozkręcana aby można było w latwy spossób wymienic/aładować baterie ale straci to cały klimacik :wink:

 

Mogę takie coś na zlecenie zrobić odpłatnie rzecz jasna :stuck_out_tongue:

 

Mogę za free pomóc doradzić zdalnie ale tyle :stuck_out_tongue: musi byc w tym twojej inicjatywy i pracy :wink:

jak mówię, potrzebuję pomocy, gdyby nie chodziło o prezent dla dziewczyny, to oczywiście, chętnie skorzystałbym z Twojej propozycji. Myślałem jeszcze o zamkniętej kuli, ale na zasadzie, gdy się rozładuje, to będzie jako zwykła pamiątka… wtedy nie musiałby nikt kombinować z ładowanie.

 

I tak jestem bardzo wdzięczny, że poświęcasz swój cenny czas, na pomoc przy tam mało znaczącym projekcie. Najważniejsze, abym ogarnął to przy Twojej pomocy. Myślałem nawet, że w środku tej kuli, można by umieścić 4 narożniki które utrzymywałyby płytkę stabilnie w jednym miejscu :smiley:

 

A tak z ciekawości, na ile wyceniłbyś taką usługę?

Czas wykonania takiego układu wraz z oprogramowaniem to jakieś 3-4 godzinki pracy na luzie.  No stawki godzinowej nie podaje publicznie :stuck_out_tongue_winking_eye:

 

Ok zakładamy że sam robisz więc do roboty :stuck_out_tongue: Kupuj części i zabieraj sie :wink: jak co to pytaj :wink:

hmm… więc co konkretnie mam kupić, gdyż jak mówię, jestem zielony, myślałem, że nawet płytkę będę musiał sam wytrawiać :stuck_out_tongue: a tak przy okazji, wraz z oprogramowaniem??

No już ci napisałem wyżej co będzie potrzeba :slight_smile:

Termometr najlepiej LM35DZ