Próbny Windows Server, licencja, kilkukrotna instalacja?

Witam!

 

Ściągnąłem ze strony Microsoftu wersję próbną Windowsa Server 2008 R2.

Trochę czasu zajęłoby mi przeczytanie licencji (po angielsku), więc mam kilka pytań:

 

  1. Czy system mogę zainstalować na maszynie wirtualnej?

  2. Czy system mogę zainstalować na kilku maszynach jednocześnie?

  3. Czy po upływie 180 dni (na tyle przydzielana jest licencja po aktywacji) mogę ponownie zainstalować system na tej samej maszynie?

Tak, możesz. Ja sam instalowałem WS na VBoksie i nie ma z aktywacją żadnego problemu.

To powinno być określone w licencji. Z tego co pamiętam, podczas instalacji był wybór licencji. Szukaj w licencji słowa kluczowego “instancja” (instance).

Nie musisz instalować na nowo systemu, czas możesz legalnie wydłużyć do 240 dni. Instrukcję znajdziesz na stronach Microsoftu.

PS przenoszę tematu do działu Licencjonowanie, bo tam bardziej pasuje.

W przypadku wydłużania okresu trial należy uruchomić konsolę z uprawnieniami administratora, oraz wpisać 

slmgr -rearm

Jest to oczywiście legalny proceder, Microsoft nawet dokładnie opisał działanie polecenia slmgr. Pamiętam że używałem tak Windows 7 Enterprise przez okrągły rok.

 

Raczej ponownie na nowej maszynie wirtualnej. Jakkolwiek etycznie jest to dyskujne, to zgodne z licencją.

Licencja to zbiór życzeń producenta oprogramowania, wiec jeżeli coś jest zgodne z licencją to nie może być nieetyczne bo działa tak jak życzy sobie tego producent.