Reboot and Select proper Boot device or Insert Boot ...?

Witam,

Komputer nie chciał mi się wyłączyć, więc zrobiłem twardy reset. Wtedy podczas uruchamiania kompa pojawił się komunikat :

CMOS Data/Time Not Set

F1 > run to SETUP

F2 > load default values and continue

Wcisnełem F2. I teraz system w ogóle się włącza. Za każdym razem pojawia się komunikat :

“Reboot and Select proper Boot device or Insert Boot Media in selected Boot device and press a key”. Co mogę zrobić ? Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi.

Twardy reset, a z komunikatu wynika, że bios nie trzyma ustawień.

Najpierw wymień baterię biosu i skonfiguruj bios.

Drugi komunikat jeśli po ustawieniu “default biosu” pokazał komunikat “Reboot and Select proper Boot device or Insert Boot Media in selected Boot device and press a key” to albo coś z dyskiem albo z systemem. Sprawdź w biosie czy widzi dysk. Jak widzi i jest bootowanie z dysku jako pierwsze to komputer nie może wystartować bo nie widzi systemu. Jak nie jest uszkodzony dysk to czeka Cię reinstalacja systemu albo naprawa.

Reboot and Select proper Boot device or Insert Boot Media in selected Boot device and press a key”

Kłania się język angielki. :wink: Komunikat wyraźnie mówi co jest grane i co masz zrobić - “zresetuj i wybierz poprawne urządzenie startowe lub włóż medium bootowalne, które ustawiłeś i wciśnij klawisz”. “CMOS Data/Time Not Set” - czas i data nie są ustawione. Oznacza to, że bateria, którą masz na płycie, prawdopodobnie nie potrzymuje RTC i ustawień biosu, co za tym idzie, bios wraca do domyślnej konfiguracji i komunikat “Reboot and Select proper Boot device or Insert Boot Media in selected Boot device and press a key” wyskakuje dlatego, że jako pierwsze urządzenie startowe masz ustawioną stację dyskietek, a powinien być ustawiony dysk twardy. Wymień baterię na nową(z tego co pamiętam, ta bateria ma oznaczenie cr2032), wejdź w bios setup, ustaw czas, poszukaj czegoś takiego jak boot sequence, albo device boot priority, jako 1st boot device ustaw hdd, zapisz zmiany klawiszem F10 i problem nie będzie się powtarzać.

@Jackhew Co ty za bzdury opowiadasz, wszystko co napisałeś jest nieprawdą zwykły błąd i tyle w temacie. Na pewno ma jako pierwsze ustawione bootowanie z dysku bo zawsze mu system startował po prostu coś poszło nie tak. @Piotr92 Na pewno nie miał uruchomionego rozruchu z dyskietki tylko coś mu przeskoczyło i tak się zaczął uruchamiać a że tam nic nie ma to się nie uruchomi.
Jak włączasz komputer to wciśnij F12 (boot menu) i wybierz opcję Windows boot manager i system ci się normalnie włączy… w ten sposób włączysz komputer ale nie naprawisz problemu bo przy następnym włączaniu będzie to samo. Jak chcesz to naprawić to zrób tak.

  1. Włącz komputer i udaj się do Biosu. (u mnie Delete)

  2. Wybierz opcję „Load Optimized Defaults": (Załaduj zoptymalizowane domyślne)

  3. Potwierdź wybór naciskając “Y”, a następnie Enter.

To nieprawda że można zmienić kolejność -zastąpienie rozruchu- u mnie nie można i jako pierwsza opcja jest dyskietka i tego się nie da zmienić i tam trzeba ręcznie wybrać opcję -Windows boot manager żeby włączyć system. Co innego -priorytet opcji rozruchu- tam można zmienić i trzeba ale przecież jemu się wdarł właśnie tam błąd bo na pewno w tej opcji miał dobre urządzenie rozruchowe wybrane bo inaczej by nigdy systemu nie włączył a chyba go włączał.

1 polubienie

W 10 lat to może już ma płytę główną z UEFI graficznym (kursor, lekka przeglądarka by pobrać brakujące sterownik do macierzy “RAID” - po kablu “LAN” chyba że już ogarnięto jak wi-fi w UEFI uruchomić).

2 polubienia