Różne daty utworzenia pliku w media info

Witam!

 

Mam taki problem - otóż nie bardzo się na tym znam i prosiłabym o wsparcie. Chodzi o to, że potrzebuję ustalić datę utworzenia pliku 3gp.

Program mediainfo go obsługuje, ale jest coś dziwnego, bo gdzieniegdzie w niektórych plikach są różne daty:

zdekodowana data jest inna od ostatniej daty modyfikacji pliku (daty lokalnej).

 

Chciałabym również, aby mi ktoś poradził co mogło to spowodować?

 

Ponadto czym różni się data UTC od daty modyfikacji pliku? Czy mozliwa jest i normalna różnica 2-óch godzin? Od czego to zalezy?

 

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc. Jestem tu pierwszy raz, także jak wklejam to w zły dział to proszę mi wybaczyć.

Wszytko zależy od tego co się rozumie przez datę utworzenia pliku. Przyznaję się bez bicia, że też miałem swego czasu z tym kłopoty. :slight_smile:

Wydawało mi się  naturalnym, że jeżeli Kowalski napisał jakiś program i zapisał go w pliku, to data utworzenia tego pliku jest niezmienna i cały czas będzie taka sama, ale tak to nie działa. Przez datę utworzenia pliku należy rozumieć czas utworzenia pliku na dysku co łatwo sprawdzić.

Skopiuj jakikolwiek plik z jednego katalogu do drugiego. Utworzyłeś w ten sposób nowy plik którego data utworzenia będzie aktualną datą co łatwo sprawdzić klikając prawym klawiszem myszki na pliku i wybierając: właściwości.

O tym kiedy dany filmik, obrazek, tekst czy utwór muzyczny powstał informuje nas bardziej data modyfikacji pliku o ile oczywiście nie dokonaliśmy jakiś zmian w tym pliku po jego edycji. Jeżeli  np. jakiś plik tekstowy otworzymy w notatniku i zmienimy tekst, a następnie zapiszemy ponownie pod tą samą nazwą, to zmieni się data modyfikacji, a data utworzenia zostanie ta sama. Jeżeli przekopiujemy ten plik do innego katalogu, to zmieni się data utworzenia bo to już nie jest ten sam plik, nawet jeśli w pliku tym jest zapisany ten sam tekst, czy zawiera tę samą fotkę czy film.

Żeby zmienić datę utworzenia pliku wideo musimy go zdemuksować (rozłożyć na czynniki składowe tj. obraz , dźwięk i napisy) , a następnie z powrotem go zmuksować (złożyć) . Takiej operacji dokonuje np. program TSMUXER , ale to wcale nie jest równoznaczne z tym , że nie da się ustalić pierwotnej daty utworzenia tego pliku  .   

 

W niektórych kontenerach multimedialnych może być zapisywana data i czas (zazwyczaj UTC) kiedy wideo czy audio zostało nagrane/“zakodowane” (encoded date - nieco mylącą przetłumaczone jest jako zdekodowana data). Czyli gdy wykonasz nagranie kamerą do metadanych zostanie dodana odpowiednia informacja - jednak po przekodowaniu będzie wstawiona od nowa (choć czasami jest możliwość jej zachowania).

 

Systemowa data utworzenia pliku zmienia się przy jego kopiowaniu - natomiast data modyfikacji zmienia się gdy zawartość zostanie zmieniona (np. po dodaniu tagów).

Czasami obie daty (utworzenia i modyfikacji) z początku mogą być takie same, ale mogą też się różnić. Np. gdy wykonam konwersję pliku wideo i będzie to trwało 5 minut, daty utworzenia i modyfikacji zapisanego pliku będą się różnić o… 5 minut (plik utworzony przy starcie kodowania/zapisu ale zmodyfikowany przy zakończeniu kodowania/zapisu).

Czyli jeżeli np. data nie została ustawiona, bo czas się zresetował po wyłączeniu telefonu - bo pliki były tworzone telefonem kilka ładnych lat temu, to rozumiem że wtedy data np. 2003 rok jako zdekodowana będzie datą jaką wtedy pokazal telefon? Bo tak naprawdę to był rok 2010.

 

Tak. W metadanych zapisana data i czas jest taka jaka była w danym momencie ustawiona na urządzeniu.

 

BTW… podobnie data jest zapisana w metadanych EXIF po wykonaniu zdjęcia aparatem cyfrowym.

A jesl chodzi o ted ane UTC? Bo godzina podana w UTC jest podana na 2 godziny wstecz w stosunku do daty utworzenia pliku?

 

Powtórzę…

Data “kodowania” w metadanych pliku multimedialnego (wstawiana przez enkoder) dotyczy czasu kiedy wideo/audio było kodowane, natomiast data utworzenia pliku (ustawiana przez system plików) dotyczy czasu kiedy dany plik został zapisany (lub później skopiowany). To są dwie różne informacje dotyczące różnych danych.

Ale nie o to pytałam… Chodzi o to co to w ogóle jest za czas? Bo plik np nie był ruszany i dalej jest w oryginale a czas modyfikacji różni się od czasu UTC np. o dwie godziny… Data jest ta sama i jest na tym samym nośniku co pierwotnie było nagrywane - a więc nie zmienione od początku ( nie było zmiany nośnika, przegrywania na inne miejsce, itp.)