Co zrobić ze starym Windows OEM?

Ja gdy kupowałem Windows XP Home Edition OEM w sklepie Vobis (to było jakieś 2 lata temu) pytałem sprzedawcę, czy wersję OEM można aktywować tylko 3 razy. Sprzedawca zaprzeczył, powiedział że można ile trzeba, ale tylko na jednym komputerze ponieważ system przypisuje się do płyty głównej, jednak jeśli ta się zepsuje, można ją wysłać do MS, a oni przyznają nam nową licencję.

Z tego co mi wiadomo to M$ nie zajmuje się utylizacją złomu komputerowego, tylko tworzeniem softu :stuck_out_tongue:

A ten sprzedawca lepiej niech idzie do hipermarketu handlować na stoisku z zieleniną, bo na licencjonowaniu zna się jak wilk na gwiazdach. Owszem wyślą nową licencje jeżeli płyta główna była na gwarancji. Pomyśl logicznie, jak by tak było, to każdy wymieniający MOBO na nowe dokonywał by jakiegokolwiek spięcia na płycie sztucznie wywołując usterkę i wysyłał by ją do M$ w celu uzyskania nowej licencji na nowe MOBO :stuck_out_tongue:

A czy ja gdziekolwiek napisałem, że zgadzam się z tym, co ten sprzedawca powiedział? Po prostu podzieliłem się tym, co usłyszałem od sprzedawcy w sklepie Vobis, który raczej nie powinien się mylić.

Niestety tylko raczej :stuck_out_tongue:

Moim zdaniem trzeba próbowac aktywowac telefonicznie na innym kompie.

miałem podobny przypadek

Mój majl do MS:

Z powodu burzy uległa uszkodzeniu płyta główna komputera z zainstalowanym aktywowanym i zarejestrowanym systemem XP Home OEM.System zakupiony bez sprzętu.Czy jest

możliwość ponownej aktywacji systemu na inną płytę główną o podobnych parametrach takich jak np. częstotliwość pracy procesora którą chciałbym zakupić używaną np.na Allegro.

Odpowiedż od MS:

Szanowny Panie,

Dziękujemy za skontaktowanie się z Centrum Obsługi Klienta Microsoft.

Oprogramowanie Windows XP w wersji OEM jest licencjonowane jako integralna część komputera, z którym zostało nabyte lub na którym nastąpiła pierwsza instalacja, co ma swoje odzwierciedlenie w postanowieniach umowy licencyjnej użytkownika końcowego. Cyt:

“OPROGRAMOWANIE jest licencjonowane z KOMPUTEREM jako pojedynczy zintegrowany produkt i może być używane jedynie z KOMPUTEREM” oraz

“Licencjobiorca może instalować, używać, uzyskiwać dostęp, wyświetlać i uruchamiać jedynie jedną (1) kopię OPROGRAMOWANIA na KOMPUTERZE [z którym oprogramowanie zostało nabyte]”.

Postanowienie to określa zakaz przenoszenia oprogramowania na inne jednostki, jak również obowiązek wykorzystywania takiego oprogramowania wyłącznie na tym samym komputerze, z którym zostało ono nabyte, lub na którym nastąpiła pierwsza instalacja.

Firma Microsoft przyjęła tu dosyć liberalną interpretację omawianego zagadnienia (chodzi o pytanie, kiedy oprogramowanie jest nadal wykorzystywane na tym samym komputerze; czy jeśli zmienimy stopniowo wszystkie elementy komputera, to jest to ciągle ten sam komputer?). W świetle liberalnej i prokonsumenckiej interpretacji przyjętej przez Microsoft, wymiana większości jego części nie jest rozumiana jako wymiana komputera (sprzętu) i nie powoduje utraty licencji.

Granicą modernizacji komputera jest jedynie wymiana płyty głównej, (która jest podstawowym elementem systemu) , co oznacza, że tylko wymiana tej części powoduje niemożność wykorzystywania oprogramowania na zmienionym komputerze.

Jeżeli jednak wymiana płyty głównej następuje na skutek uszkodzenia, licencja na oprogramowanie nie wygasa, należy tylko w ramach aktywacji telefonicznej potwierdzić fakt wymiany. Szczegółowe informacje można uzyskać w Dziale Aktywacji pod numerem telefonu: 0-801 308 801 (wew. 1) lub (0-22) 5941999 (wew. 1).

Od tamtej pory miałem okazje wypróbowac aktywacji online,i poszło.Tamten sprzet był na celku 1,4 GHz,zmieniłem wtedy na P4 3 GHz HT.