Visual C++ - Pętla switch i While || WinAPI, C++ Builder

Jeszcze tylko czy poleciłbyś jakiś Kurs / Tutoriale / książkę o Visual C++ (Po Polsku) ??

Tak patrząc na Twoje poprzednie posty, to Ty chyba nie wiesz do końca, co to jest Visual C++, prawda?

Chyba to jest oczywiste że nie wie (inaczej nie było by tych wszystkich pytań). Na 1000% będzie miał kłopoty ze skompilowaniem czegokolwiek w tym Visual’u dopóki nie nauczy się podstaw, których to podstaw (jeszcze raz to podkreślam) w przypadku Visual’a jest 5 razy więcej w porównaniu do dowolnego innego IDE, przy czym te Visual’o specyficzne podstawy nigdzie nie są po kolei i klarownie opisane (a i niby poco, przecież to podstawy, " każdy powinien znać zanim Visual’a odpali"*)

:lol:

*Tu cytuje somekind’a, może nie dosłownie, jeżeli coś przekręciłem to proszę mnie poprawić.

Żartujesz, prawda? Visual jest rozbudowanym środowiskiem, ale jest też dobrze przemyślany. Czy stworzenie projektu(UWAGA! To AŻ 5 kliknięć myszką i wciśnięcie kilku klawiszy na klawiaturze!) i dodanie do niego pliku(UWAGA! 3 kliknięcia!), napisanie kodu, skompilowanie i uruchomienie(Ctrl+F5) to takie trudne jest?

W Eclipse też trzeba projekt stworzyć(może i można bez, ale zabawy jest też dużo), NetBeans to samo, C::B też, tylko, że w nich nie mamy dobrego debuggera, w C::B podpowiadanie składni się krzaczy bardzo często(częściej niż w Visualu), Eclipse/NetBeans może i ma mniej zawodne podpowiadanie składni, ale oba mają nieciekawy edytor(w moim odczuciu), jeszcze bardziej zawiłą konfiguracje i do tego są napisane w Javie.

Przekręciłeś, i to bardzo… somekind mówił o tym, że trzeba wiedzieć, że .NET i WinAPI to nie to samo, a nie o tych Twoich podstawach.

Absolutnie nie żartuje. Porównajmy to z C++ Builderem lub Delphi gdzie: menu File, New Application i już możesz nacisnąć F9 (kompilacja i uruchomienie). Ani razu mi się nie wysypało. Nie twierdzę że Visual jest niedobrym środowiskiem, lecz środowiskiem nie dla początkujących, zresztą na ile zrozumiałem somekind akurat w tym przypadku ma podobne zdanie (podobne, bo napisałem - nie jest niedobrym, somekind by pewnie się wyraził - jest wspaniałym).

To może to ty nie doczytałeś, somekind powiedział że zanim zacznie się coś klepać w Visual’u trzeba przynajmniej podstawy załapać, wśród tych podstaw wymienił różnicę pomiędzy .NET a WinAPI.

No macie racjie. W 100% nie wiem co to Visual C++, WinAPI itp. Z internetu się dowiedziałem że języki/biblioteki do programów okienkowych więc od razu się wziąłem do ściągania Visual C++ 2008 Express Edition. Na youtube jakiś tutorial o Visual C++ (kilka tutoriali) obejrzałem i chciałem więcej. Ale taki tutorial to za dużo mi nie pomógł bo sporo rzeczy autor wstawia i każe robić a nie tłumaczy po co to i jak to zastosować w praktyce. Co do samego WinAPI do tej pory nie znalazłem żadnego porządnego kursu. Praktycznie jestem początkujący (nawet więcej) w C++.

Przypuśćmy że znam dopiero podstawy C++ (konsolowego)(bo tak jest) i chcę się pobawić okienkami (tak samo podstawowo). Visual C++ podstawy podstaw jakieś tam mam. C++ Builder - nie znam się kompletnie. RAD C++ (dodatek do Dev-C+) - niby łatwy ale praktycznie nie ma żadnego kursu (chyba). Dev-C++ - projekt Windows Application (czyli WinAPI to chyba będzie) - Brak wiedzy. Co to WinAPI / .NET (z waszych postów, wikipedii itp coś tam wiem ale to za mało). Czyli praktycznie znam tylko Podstawy Konsolowego C++ oraz minimalnie (dosłownie minimalnie) Visual C++. W tych wszystkich postach już normalnie się gubię. Nie wiem czy brać się za Visual C++, C++ Builder, Czyste WinAPI, QT czy może RAD C++. Mnie to obojętne byle by były do tego jakieś dobre poradniki. Nie mam wielkich wymagać. Wystarczy mi wiedza aby tworzyć proste programiki (obliczenia matematyczne itp) a do tego to na prawde textBox, Button wystarczy. Ale warto użyć czegoś więcej.

Nie marudź, podobno niedługo w Polsce także będą komputery, na których da się uruchomić NetBeans w ciągu jednego dnia :stuck_out_tongue:

baciany - najpierw na spokojnie zastanów się, co chcesz osiągnąć. Czy chcesz pisać pod jakiś określony system operacyjny, czy na różne. Czy ma to być jakiś konkretny rodzaj programów, czy wszystko co się da.

Visual C++ to IDE (zintegrowane środowisko programistyczne), które daje Ci duże możliwości tworzenia aplikacji pod systemy Imperium ;). Jeśli chodzi o aplikacje okienkowe, to możesz robić w nim, z grubsza rzecz biorąc, trzy ich rodzaje:

  • Win32, czyli używając WinAPI - zbioru funkcji, który umożliwia programowanie w systemach Windows, także tworzenie elementów GUI;

  • MFC, czyli obiektowej nakładki na WinAPI, która w zasadzie nie jest tak bardzo obiektowa i w zasadzie wymaga też znajomości WinAPI, więc to średnio trafiony pomysł;

  • CLR, czyli Common Lanugage Runtime - aplikacje zgodne z .NET i mogące wykorzystać ten framework. To jest dopiero w pełni obiektowe rozwiązanie i najwygodniejsze ze wszystkich trzech, ponadto M$ najbardziej je teraz rozwija, więc jest najbardziej przyszłościowe. Ma też swoje wady - wymaga do działania zainstalowanego .NET Framework. Ponadto nie piszesz tutaj w języku C++, lecz w jego wersji nazywanej C++/CLI zgodnej z .NET. Dlatego uważam, że nie jest to najlepsze wyjście - jeśli chce się robić w .NET, to lepiej używać dedykowanego dla niej języka - C#.

Opis Visual C++, WinAPI i w ogóle wszystkiego od M$ masz na http://www.msdn.com

Tutaj masz opis jak w ogóle zacząć z tym środowiskiem: http://msdn.microsoft.com/pl-pl/library/ms235630(en-us).aspx

Masz nawet webcasty dla początkujących, które możesz obejrzeć: http://msdn.microsoft.com/pl-pl/beginner/bb964629(en-us).aspx

I tak dalej, nie chcę tu robić za Google :wink:

Ale moim zdaniem i tak nic nie zastąpi porządnej książki, którą można sobie przeczytać w dowolnym miejscu, nie męcząc wzroku i nie zużywając energii elektrycznej :slight_smile:

Niemniej jednak nie musisz przecież używać Viusal C++, jest przecież wiele innych środowisk i technologii, wiele innych bibliotek, dzięki którym możesz tworzyć nie tylko w WinAPI, ale też bardziej przenośne aplikacje, o tym wszystkim już tu pisaliśmy i nie mam zamiaru powtarzać.

I jeszcze taka rada na koniec - są różne rodzaje ludzi. Jeden z nich to ignorant - łatwo go poznasz, bo jest to człowiek, który o czymś, czego nie rozumie mówi, że jest głupie. Nie umie znaleźć pewnych informacji w internecie, więc twierdzi, że ich nie ma. Albo nie mając zwyczajnie o czymś pojęcia próbuje komuś nieudolnie pomagać, psiocząc jednocześnie na rzeczy, których nie rozumie i wmawiając (nie wiadomo komu), że są one trudne, mimo że są banalne.

Wystrzegaj się takich ludzi i nie słuchaj ich rad, bo nie dość, że są mało efektywne, to daleko na nich nie zajdziesz.

Czyli to samo co w Visualu, z tym, że tworzy się wtedy projekt “niepusty”. File->New Project->Wpisujesz nazwę->Next->Finish->(Ctrl+F5).

Różnica: dwa, nic nie znaczące kliki.

Wiem, że somekind ma podobne zdanie, lecz ja mam troszkę inne :wink: Visual ma dużo opcji i to może niektórych przytłaczać, ale gdy się na nie uwagi nie zwraca to wszystko jest bardzo proste. Sam zaczynałem z nim przygodę z C++(gdy w Dev-C++ pierwszy “program” mi nie działał) i nie miałem zbyt dużych problemów.

Racja, ale zdefiniuj co rozumiesz przez “podstawy” :wink:

Ogólnie podstawy to pojęcie trudne do zdefiniowania. Ale dla nauk ścisłych takich jak programowanie jest to dosyć proste: Matematyka-królowa nauk a logika jest matką matematyki. Czyli podstawa wszystkiego - logika. Resztę da się opanować w trakcie.

Więc jak nie masz kłopotów z logiką to każda dziedzina programowania nie jest trudna, jeżeli zaś ktoś ma spore problemy z logiką to musi wymyślać sobie setki innych “podstaw” takich jak (np. różnice pomiędzy .NET a WinAPI).

Najfajniej mają ci, którzy mają problemy z podstawami czytania ze zrozumieniem i nie odróżniają podstaw pracy z programem od podstaw programowania :slight_smile:

No nie jestem pewien czy masz najlepiej.

Użycie logiki podpowiada:

  1. [*:yi73vi53]Dziedzina programowania to nie tylko podstawy programowania.[*:yi73vi53]Praca z programem który jest narzędziem do programowania również należy do dziedziny programowania.

Jak powiedziałem w poprzednim poście, można sobie wymyślić tysiące drobnych podstaw używając je jako protezę logiki.

Gdyby ktoś chciał poczytać o podstawach programowania, to zapraszam do zapoznania się z tym, co mają na ten temat do powiedzenia wykładowcy uznanych uczelni: http://osilek.mimuw.edu.pl/index.php?title=Wst%C4%99p_do_programowania. Jestem przekonany, że jest to lepsze źródło wiadomości niż posty anonimowych, samozwańczych “guru”.

Mamy tu pewnego rodzaju komika na forum:

Nie śmieć nie zgadzać się z pewnego rodzaju (ang. some kind ) ludźmi, bo to natychmiast kwalifikuje cię jako samozwańczego guru, anonimowego uzurpatora, nic nie rozumiejącego palanta, itd itp. Na tym forum (a może i w całym internecie) jest tylko jeden guru - somekind , jak można wątpić w jego nieomylność?

somekind , powiedz mi dla czego zakładasz że wskazany przez ciebie materiał jest lepszy od moich postów?