Terminal jako mały serwer?

Witajcie

Postanowiłem zrobić sobie mały serwer głównie do zabawy jak i do nauki zarządzania takim sprzętem. Szukając na allegro znalazłem taki komputerek.

http://allegro.pl/terminal-hp-t5720-1-0ghz-1gb-flash-xp-gw-wyprzedaz-i4563288488.html

Spodobała mi się jego dosyć niska cena jak i rozmiar. Parametry są w sam raz jak na taki mały serwerek.

 

Mam pytania:

  1. Rozumiem, że procka w tym nie wymienie?

  2. Podana jest pamięć Flash. Czy można ją jakoś rozszerzyć? Jeśli tak, to jak?

  3. No i najważniejsze pytanie. Czy warto? Sam nie jestem pewny jak mogę go wykorzystać, ale myślę że zrobię z niego serwer ftp, serwis WWW albo mały serwer do jakiejś gry.

Na tym za bardzo nie podziałasz, jak chcesz pouczyć się administracji. Ten TC nie posiada dysku twardego, więc wgranie innego systemu może być problematyczne, nie niemożliwe, ale problematyczne. Dołóż stówkę i możesz kupić spokojnie serwer rackowy i na nim zdziałasz o wiele więcej, niż na cienkim kliencie.

  1. Procesor można wymienić

  2. Możesz podłączyć zwykły dysk ATA 2.5 cala, lecz najpierw musisz zaopatrzyć się w taśmę IDE 44 pin do dysku 2.5 cala

  3. Nie wiem. Ja go używałem jako serwer plików i czasem do ściągania jakiś dużych plików przez noc.

Za 200 zł można kupić sobie używany IBM Blade z Intel Xeon, z od 2 do 4GB pamięci RAM. Co prawda dyski są niewielkiej pojemności, bo często nie przekraczają 50GB, ale myślę, że do nauki/zabawy większy nie jest potrzebny i zawsze można dokupić większy. Nie musisz już wiemieniać procesora, nie musisz dokładać RAMu (chyba, że 4GB to dla Ciebie za mało) i sprawdzi się, moim zdaniem lepiej, niż cienki klient po modyfikacjach.

Spojrzałem na allegro i przeraziłem się wyglądem. To po prostu jest zwykły komputer i ma normalnie porty usb, włącznik itp. tak?

Wyglądem czego? Serwera czy cienkiego klienta? Jeśli chodzi Ci o serwer, to nie możesz popatrzeć na obudowy tower, to o czym ja pisałem to serwery rackowe (montowane w szafach). Poza tym co ma wygląd do funkcjonalności i wydajności?

Chodziło mi o serwer. Nie mam nic do wydajności tych rack’ów, jest nawet za duża dla mnie.

Wiem że to są serwery montowane w szafach, dlatego pytałem się, czy taki serwer działa normalnie bez tej szafy.

IBM Blade nie był akurat dobrym przykładem, ale warto popatrzeć na inne rozwiązania i jak masz wątpliwości, zawsze możesz zapytać sprzedawcę przed zakupem o takie rzeczy. Są jeszcze serwery z obudową tower czyli zwykły PC tylko przystosowany do pracy jako serwer.

Serwery rackowe działają bez problemu bez szafy - to zwykły komputer, tylko w innej obudowie. Pewną wadą jest tylko to, że bardzo często są bardzo głośne, zwłaszcza takie w małych obudowach (np. 1U) - w serwerowniach mało kto się przejmuje hałasem.

Do samej podstawowej nauki taki terminal wystarczy.

on ma się uczyć więc to nie musi byc demon parametrów a dodatkowo zużycie prądu będzie naprawdę małe. Co do braku dysku to nie problem wkładasz pendrive instalujesz na nim system.

myślę że na domowe warunki i testy taki terminal jest jak najbardziej wystarczający.

Posiadam dysk twardy zewnętrzny 320 GB pod USB.

Nada się jako zastępczy dysk do takiego terminala? Bez problemu można zainstalować na nim system?

 

Co do takich serwerów rackowych to fajne są, i mają dużą wydajność ale mam słomiany zapał więc takim rackiem pobawiłbym się parę miesięcy i potem by leżał, no i w ogóle pewnie bierze trochę prądu i miejsca, a taki terminal mało kosztuje, można zrobić z niego pełnoprawnego peceta no i pobiera mało prądu.

 

PS: A, i jak wygląda instalacja linuxa na takim sprzęcie? Będą jakieś problemy?

Na dysku zewnętrznym powinien zainstalować się bez problemu. W przypadku wskazanego terminalu trzeby było flashować pamięci i szukać dystrybucji typu dla systemów wbudowanych, np. Emdebian.

Dlaczego jako zastępczy? powinieneś go normalnie podpiąć i używać chociażby przez usb.

serwery rackowe to pozieracze prądu taki terminal weżnie go minimalnie dodatkowo praktycznie go nie słyszysz.

Instalacja linuxa odbywa się jak normmalnie zainstalujesz nawet i z usb jak wypalisz sobie pendrive wybierzesz miejsce instalacji dysk zewnętrzny i musi grać program rozruchowy grub już automatycznie potem będzie go uruchamiał z dysku na którym go zainstalujesz.

Z tym zastępczy chodziło mi o zastąpienie tej żałosnej pamięci flash 512 MB używając dysku USB.

posiadam ten serwer hp i jest świetny. Do podstawowej nauki zupełnie wystarcza.

również posiadam i jest OK