Ubuntu Mate 14.04 zjada baterię w laptopie jak szalony

Posiadam laptopa Dell Inspiron 3542 na którym stworzyłem Dual Boot i mam obok Windows 10 też Ubuntu Mate 14.04 LTS. Laptop ma sprawną baterię. W Windows 10 bateria utrzymuje stan do nawet 6,5 godzin, a w Ubuntu ok. 1,5-2,5 godziny. Wykonywałem wszystko co widziałem w internecie i nic nie pomagały. Proszę o pomoc :frowning:

Instalowałeś sterownik własnościowy, czy laptop dalej działa na standardowym, otwartym? Czy oprócz krótszego czasu pracy na baterii zaobserwowałeś jeszcze jakieś dziwne problemy?

Czy ten laptop nie posiada przypadkiem tzw. hybrydowej karty graficznej?

Model mój ma hybrydowy układ graficzny. Nic nie instalowałem, bo żyje na zintegrowanym układzie graficznym. Poza krótszej pracy na baterii nic się dziwnego nie dzieje.

 

W takim układzie obstawiam, że karta NV cały czas jest na chodzie - stąd krótkie trzymanie baterii - mimo pracy na integrze, cały czas zasilana jest druga grafa.

Po szczegóły niestety muszę Cię odesłać do Google - sam przenigdy nie miałem laptopa z hybrydą…

Juche , e tam od razu do Google. Parę dni temu napisałem wpis blogowy, który zawiera w sobie wyjaśnienia i rozwiązania kilku niezrozumiałych dla nowych użytkowników Ubuntu problemów. W sam raz dla Ciebie, AlbatrosZippaZrozumieć Ubuntu, czyli ułatwiamy życie nowym użytkownikom.Jedyne różnice wynikają z innego środowiska graficznego, czyli przede wszystkim musisz poznajdować te narzędzia u siebie w nieco inny sposób, poszperać po menu :) Dla Ciebie rozwiązaniem problemu jest nagłówek “Wiele problemów, jedna przyczyna”, ale radzę przeczytać całość.