Video ściągane z YT - brak podglądu nie tylko w movie maker

Witam, od jakiegoś czasu mam problem. Video, jakie ściągam z YT nie jest odczytywane na movie maker oraz innych programach, np AVS Video Editor. Czy na YT jakoś specjalnie te filmy kodują przed kopiowaniem? Proszę o poradę, co można z tym zrobić?

Zaznaczę, że ściągam przy pomocy IDM i dawniej nie było problemu…dopiero niedawno coś się musiało podziać.

A w jakim formacie/kontenerze ściągasz - mp4, flv, webm? Jakie kodeki audio i video są w środku? Jaką jakość/rozdzielczość?

Możesz to sprawdzić za pomocą MediaInfo.

Głównie są to mkv i mp4, z tym, że np na komputerze po ściągnięciu z YT mogę je normalnie odtworzyć np w Vlc media player, dopiero jak ładuję plik do movie maker, to go nie widzi. Resztę z przykładowego pliku załączam.

Ogólne

Na wstępie zaznaczę, że nie używam ani IDM, ani AVS Video Editor, ani Movie Maker, więc będę strzelał trochę w ciemno, mając nadzieję, że ogarniasz chociaż trochę kodeki itp.

Najpierw sprawdź za pomocą MediaInfo pliki ściągnięte przed zmianą i zobacz jakie kodeki są w środku. Potem czy używasz najnowszej wersji IDM i czy w jego ustawieniach są zaznaczone wszystkie formaty (mp4, webm, flv, mkv, 3gp, ogv, mpg itd).

Twój problem może wynikać z powodu, że youtube przeszło na odtwarzacz html5 z flasha jako domyślny oraz że wprowadziło coś co się zwie DASH zwłaszcza dla wyższych jakości/rozdzielczości, czyli ogólnie streamuje wideo w kawałeczkach, co ułatwia automatyczne dostosowanie jakości/szybkości do Twojego łącza, ale utrudnia ściągnięcie filmu. Dlatego downloadery muszą, albo konwertować, albo scalać oddzielne strumienie audio i video. Co robi np. Twój IDM, ale dość dziwnie. Normalnie nie ma na youtube kontenera .mkv. Jest np. .mp4 z avc dla video i aac dla audio, czy webm z vp8/vp9 i vorbis. Zobacz, czy nie masz w nim opcji ściągania/konwersji do .mp4 i avc/h264 + aac (może też sprawdź, czy nie ma jakiej nowej wersji beta IDM-a, która topotrafi). Jest to chyba najlepsza opcja. Możliwe, że łączy on vp9 i aac ( a jest to dziwne połączenie), bo te streamy nie są pokawałkowane i pakuje je niby w .mkv, a tak naprawdę jest to .webm. Spróbuj ręcznie zmienić końcówkę z .mkv do .webm i zobaczyć, czy AVS Video Editor lub Movie Maker to rozpozna.

Jeśli AVS Video Editor, czy Movie Maker wykrywają kodeki/filtry directshow, to zobacz, co da zainstalowanie np. uniwersalnego, nieinwazyjnego LAV Filters. Najpierw sprawdź, czy nie masz już jakiegoś kodek packa (K-Lite itp). Chociaż jeśli już byś go miał, a one potrafiłyby go użyć, to rozpoznawałyby to video (dzięki np. splitterowi, który umożliwia zajrzenie do środka kontenera).

Co do html5 i vp8/vp9 (czyli googlowo/youtubowych kodeków), to wejdź tu: https://www.youtube.com/html5  . Spróbuj wyłączyć to z webm vp8 i webm vp9 (spytaj jak to zrobić wujka google zależnie od przeglądarki jakiej używasz). I zobacz jaki ma to wpływ na oglądanie youtube i jak się zachowa IDM - czy zacznie ściągać .mp4 lub konwertować do .mkv z avc/h264 i aac w środku. Chyba, że IDM ma wbudowaną jakąś swoją prostą przeglądarkę.

Albo najlepiej użyj dodatku do Firefoxa - Complete YouTube Saver: http://www.cys-audiovideodownloader.com/  .

Po instalacji poczytaj jeszcze to: http://www.cys-audiovideodownloader.com/Converter.html , potem dociągnij najnowszy ffmpeg stąd: http://ffmpeg.zeranoe.com/builds/ ,wypakuj na dysk do folderu np. ffmpeg pliki z katalogu bin, wejdź do menu dodatku, podłącz folder z ffmpeg, pozaznaczaj wszystkie potrzebne Ci formaty, kontenery, jakości/rozdzielczości i ściągaj .mp4, czy np. samo audio (np. mp3, czy aac), jeśli chcesz np. od razu muzykę.

Hej , dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Powiem tak. Zacząłem od końca z Firefoxem - to działa !!! /wcześniej coś  nie chciało, ale już jest ok/. Dziękuję !

Co do IDM - nie ma wersji beta, a mam wersję najnowszą, sama się aktualizuje i obsługuje wszystkie rozszerzenia. 

Te filmy ściągają mi się z YT z dobrymi rozszerzeniami, czyli mp4 np, nie rozumiem czemu mogę je normalnie odtwarzać na kompie poprzez wspomniany VLC Media Player, natomiast nie mogę ich edytować w prostych programach do edycji fimów, bo wtedy pokazuje mi się coś takiego / tu zaznaczę, że nie mam problemów z edycją filmów ściągniętych z Facebooka/: 

http://img.liczniki.org/20151124/moviemaker-1448358378.jpg

 

 

 

 

A zainstalowałeś LAV Filters? Przy instalacji wejdź w ustawienia wszystkich trzech filtrów i zaznacz wszystkie formaty/dekodery. Lub masz już jakiś kodek pack? (Jeśli nie masz, to raczej packów nie instaluj, bo mogą jeszcze bardziej zamieszać w Ci systemie) Może odtwarzacz programu tego potrzebuje.

Odpowiedzią na: “Te filmy ściągają mi się z YT z dobrymi rozszerzeniami, czyli mp4 np, nie rozumiem czemu mogę je normalnie odtwarzać na kompie poprzez wspomniany VLC Media Player, natomiast nie mogę ich edytować w prostych programach do edycji fimów”   jest: bo VLC ma potrzebne dekodery.

Może te programy są za proste?

Porównaj za pomocą MediaInfo pliki i zobacz które są rozpoznawane przez Twoje programy - jakie kodeki, rozdzielczość, itp itd. Samo .mp4 na końcu każdego nie znaczy, że są takie same. Wnętrze też się liczy. Jak już będziesz wiedział, jakie działają, to o takich parametrach ściągaj.

Albo poczekaj na kogoś kto zna się na AVS Video Editor, ani Movie Maker. A w google, zwłaszcza jeśli znasz angielski, na pewno znajdziesz odpowiedzi. To co ja napisałem, to tylko tropy.

hej , pobrałem najnowsze kodeki w paczce, jakie są dostępne dla windows 10 m.in. Bez żadnego odinstalowywania starych itd. Wszystko się pięknie zainstalowało, a bałem się, że coś może nie działać, bo w opisach ludzie różnie piszą. Teraz widzę, że nie ma co czytać tych opisów pod programami, nie wiadomo kto je pisze, może niektóre są złośliwe, a może piszą je jacyś analfabeci komputerowi. W każdym razie każdemu, kto ma problem podobny do mojego, polecam pobranie i zainstalowanie najnowszych kodeków. Movie maker i inne programy chodzą bez problemu wreszcie. 

Pozdrawiam.