Zwiększanie/zmiejszanie partycji

Witam,

Czy istnieje w 100% bezpieczny program do zmiany rozmiaru partycji? Co zrobić, by nie uszkodzić danych?

Jak uniknąć ew. formatu (nie chce go, bo coś sprzęt mi wtedy wariuje ;D)

Dzięki!

Temat wałkowany co jakiś czas. Użyj wyszukiwarki na starcie. Były podawane i sposoby i programy.

Tak, tylko że wychodzą nowe wersje, coś jest lepsze a coś nie, więc wole sie zapytać teraz by mieć jak najświeższe i jak anajlepsze :wink:

Partition Magic 8.0 lub EASUS Partition Manager :slight_smile: Obydwa są na www.dobreprogramy.pl

A jak sie je obsługuje?

Ojjj, czy to miało być pytanie retoryczne czy co? Bo obsługa jest banalnie prosta.

  1. Zainstaluj EASUS Partition Manager,

  2. Uruchom go i kliknij PPM na dysk który chcesz pomniejszyć, i wybierz Resize/Remowe,

  3. Następnie zmniejszasz dysk, i klikasz OK (Ważne abyś nie zmniejszył dysku całkowicie, zawsze powinno się zostawić ok 1GB wolnej przestrzeni.),

  4. Następnie w dolnym lewym rogu klikasz “Apply” i czekasz aż skończy się. I po kłopocie :slight_smile:

A jeżeli chcesz powiększyć partycje to musisz pierw obciąć trochę innej partycji żeby móc co do drugiej partycji przydzielić.

  1. Obcinamy partycje tym samym sposobem którym pisałem wyżej ( patrz. pod.pkt. 1) i klikamy OK.

  2. Zostaje nam trochę szarego odcinku, który musimy przesunąć do dysku do którego chcemy dołączyć.

  3. Następnie dajemy Resize/Remowe i powiększamy partycje. Klikamy OK, a potem Apply i skończone! !!

jest też funkcja resize partition która zwiększa rozmiar jednej partycji kosztem drugiej (nie tracąc danych)

ps w trialu nie zaakceptujesz zmian

Masz pewnie tylko 1 partycje? Tak? I chcesz do niej dołączyć całą resztę dysku? Czy chcesz stworzyć z tej wolnej przestrzeni dodatkowe partycje? Jeżeli chcesz dołączyć :

  1. PPM na partycje i Resize/Remove, następnie rozciągasz partycje i OK.

  2. LPM na apply i gotowe.

Jeżeli chcesz stworzyć partycje:

  1. Klikasz na Create i wybierasz pojemność partycji, OK, a potem apply.

Najlepiej podaj screena i napisz co trzeba zrobić, a ja już ci wytłumaczę.

Dzięki poradziłem sobie, musiałem przesunąć D:/ do końca i złączyć C:/ z przestrzenią

Dzięki!