512MB + 1024MB RAM - Wydajność

Ostatnio do kości 512 MB DDR2 533Mhz CL4 dokupiłem sobie kość 1024 MB DDR2 533 Mhz CL4. Obie kości są tej samej firmy - KINGSTON. Komp wykrywa mi 1.5GB RAM czyli tak jak powinno być. Jednak gdy robię testy pamięci w programie Everest to wydajność mojego RAMu jest praktycznie taka sama czy mam wsadzone dwie kości 512+1024 MB czy jedną kość 1024 MB. Jak to wytłumaczyć? Timingi mam ustawione na 3 3 3 8. Może coś w biosie muszę jeszcze zmienić? Na płycie głównej mam 4 sloty dwa żółte i dwa czarne (przeznaczone na duala). 512 jest w żółtym slocie a 1024 w czarnym. W dualu przecież nie ma sensu umieszczać tych kości.

Dual zawsze coś dodaje.

W syntetykach nie ma sensu siedzieć, odpal grę, np Ghotic 3 różnica miedzy 1 GB a 1,5 powinna być odczuwalna.

Ale dual wymaga dwóch identycznych kości np: 2 x 512 MB. Skoro ja mam 512MB i 1024 MB to o dualu chyba nie ma mowy. Myślisz, że jakbym wrzucił te dwie kości np: do 2 czarnych slotów to by to coś dało?

Nie kumam…

Odpalałem NFS Carbon albo F.E.A.R i różnicy raczej nie zauważyłem.

Nie koniecznie, nawet kości innych firm mogą chodzić w dualu.

Everest to syntetyk, takie testy nie są dużo warte.

Zmieniałeś ustawienia grafiki w grach?

dual jest przereklamowany, to zwykły chwyt marketingowy,tak jak np pamięci dedykowane dla Visty firmy corsair chyba, nie dośc ze drogie to nic nie wnosza…

Szczególnie jak posiada sie platforme c2d nie ma to znaczenia czy masz dual czy nie, doskonale wiadomo ze przyrrostu w grach nie bedzie zadnych,tak jak nei ma zadnych miedzy pamieciami 677mhz a 800 -testy na pclab.

A w syntetykach nie ma co siedziec jak mówi Tobi( i ma racje) bo co z tego ze slupki beda nie co wyzsze(minimalnie),rożnica powinna byc w grach takich jak gothic właśnie bo on potrzebuje nawet 2 gb ramu, w carbon niekoniecznie… bo on zadowala sie juz 1 gb,

ja mam 2 x 1 Gb i bawiłem sie w przekładanie pamięci w slotach, naprawde różnicy nie widze czy mam dual czy nie… jedynie mam te satysfakcję ze mi cpu-z pokazuje dual channel… :?

jeśli chodzi o syntetyki to kolega chyb anie wie o co chodzi - są to aplikacje stworzone tylko i wyłącznie dla mierzenia wydajności oparte na kodzie programu który jest używany tylko w tym właśnie programie, np. Everest,3D mark, Pcmark, Sisoftsandra. A ponieważ kod ten jest wykorzystywany przez tę jedną aplikację a nie przez programy na których realnie się pracuje np. gry, Winrar, Photoshop, to te aplikacje są sysntetykami czyli sztucznymi aplikacjami w rzeczywistości mierząc tylko teoretycznie a nie praktycznie wydajność komputera i jego podzespołów.

wiem o tym przeciez ,jesli to do mnie mowa. bo co z tego ze jakies pamieci naja wyzszy słupek i teoretycznie wieksza przepustowość jak w realnych zastosowaniach tego po prostu sie nie da odczuc, chociażby w everest ktory praktycznie nic nie pokazuje sensownego(nic co by było faktycznie potrzebne bo np jak podkrece pamieci to owszem slupki sa duzo wyzsze ale co z tego jak tego sie nie odczuwa) 3d mark jest bardziej miarodajny od innych bo czeso uzywany do porównywania wydanosci,

Sprawdziłem w różnych grach na różnych ustawieniach graficznych. Na 1 GB i na 1.5 GB RAMu giery chodzą tak samo. Ja przynajmniej różnic nie zauważyłem. Odpaliłem np. Rome Total War, wszystkie detale na maxa i największe jednostki. Zarówno na 1 GB i 1.5 Gb gra momentami zwalniała. Wychodzi na to, że mogłem dokupić sobie tylko 512 MB i by wystarczyło… :?

Nie rozumiem o co Tobie chodzi. Przecież dołożenie RAMu nie spowoduje, że będzie on działał szybciej, to nie procesor, gdzie drugi rdzeń może zwiększyć wydajność. Jedyny wzrost wydajności jaki zobaczysz to taki, że będzie rzadziej komputer czytał z dysku, ponieważ może więcej załadować do pamięci.

Jedynie Dual Channel mógłby coś pomóc (jak wykazują testy to daje on on 0 do 40% max, ale raczej mniej niż więcej.

Także dokupienie RAMu nie przyspieszy komputera poza wspomnianą częstotliwością czytania z bardzo wolnego (w stosunku do RAMu) dysku twardego.

A lepiej zawsze mieć 1,5 niż 1 GB jest różnica, chociaż możesz jej nie zauważyć. Dodatkowo lepiej mieć na przyszłość kość 1GB niż 512MB, bo w razie czego to prędzej sprzedasz większą, niż mniejszą.

No właśnie mi o to chodzi, że między 1 GB a 1.5 GB nie widzę różnicy. A myślałem, że będzie ona wyraźnie odczuwalna. Tymczasem nie ma jej nawet w testach z Everest.

Różnicę odczujesz przy grach, które będą wymagały 1,5 GB ramu… wtedy przy 1GB gra będzie co chwilę doczytywała z HDD… i w związku z tym będzie zwalniała. Przy 1,5 GB będzie już śmigała płynnie… oczywiście, jeśli karta i procesor na to pozwolą ;P.

Ramu nigdy za mało a w dzisiejszych czasach 1GB to minimum. Najlepiej jednak mieć 2 GB.

Nie masz czego żałować… tylko cieszyć się, że nie kupiłeś 512 mb :wink:

No zobaczymy. Bo już mnie myśli nachodziły, żeby sprzedać kość 512 MB. Ale póki co sie powstrzymam.

zupełnie się nei zgadzam, pokaż testy w których jest tak jak mówisz?, dual channel nei daje kompletnie nic! jedynei cyferki na papierze tak jak wiele innych rzeczy, szczególnie jak ma sie platforme C2D to rzeczywista przepływność(przepustowość) ram-u zależy od częstotliwośći FSB a wynikja to ze procesory core 2 nie maja wlasnego kontrolera pamięci,zaobserowalem to podkrecajac na rozne sposoby ram w kompie.