Formatowanie dysku

Witam posiadam dysk satowski i gdy zrobie format dysku i chce zainstalowac system od nowa nie wiidzi mi dysku :confused: Co zrobi :?: Ściagnąć jakieś oprogramowanie czy co:?:

Potrzebne sa sterowniki do Saty powinny być na płytce CD od płyty głównej ewentualnie na dyskietce(jak nie masz zgraj na dyskietke z CD) i wcisnąć F6 zaraz po uruchomieniu instalatora i gitara :slight_smile:

lub jeżeli będzie to windows xp z sp2 to nie są wymagane dodatkowe stery

wlasnie robilem tak i wyskakuje jakis blad :confused: Moze znacie stronke skad moge takowe terowniki sciagnac :?:

a dokładniej ??

]

strona producenta twojej plyty głownej :slight_smile:

Instalacja nie moze byc kontunuowana poniewaz nie wykryto zadnego dysku na tym komputerze, upewnij sie czy wszsystkie dyski są podłacone. Mniej wiecej cos takiego sie pojawia :confused:

a upewniłeś sie ze są podłączone? moze zapomniales podpiac :slight_smile:

raczej jak mi system chodzi to jest podlaczony :confused: mozecie powedziec o jakie dokladnie sterowniki chodzi co trzeba ich poszukac na plycie CD-ROM i zgrac je na dyskietke :?:

a możecie powiedzieć towarzyszu jaką macie płytę główną ??

I jaki to dysk(nazwa) SATA czy SATA II , w jaki sposób zrobiłeś format skoro instalator windowsa twierdzi że nie ma dysku (tylko format czy usunięcie partycji i format) i jaki system chcesz na nim zainstalować??

Masz dysk Sata wiec podczas uruchamiania instalatora windows (na samym poczatku) musisz wlozyc dyskietke dolaczona do plyty glownej i kliknac klawisz… (nie pamietam juz jaki ale na dole bedzie pisalo cos w stylu "jezeli chcesz zaladowac inne sterowniki wloz dyskietke i nacisnij …)

Jezeli nie masz dyskietki w pudelku to podaj producenta plyty glownej (na stronie niezbede pliki sa do pobrania na 100%)

Obecnie producenci płyt gł. nie dają dyskietki do SATA wyszli chyba z założenia że i tak karzdy instaluje XP zintegrowanego z SP2 a w takim wypadku nie są potrzebne dodatkowe stery , innym problemem może być dysk SATA II (bez zworek na SATA I np. samsung) a płyta główna pod SATA I wtenczas tylko płyty gł na intelu z takimi dyskami nie mają żadnych problemów , inne na VIA czy starszych n-force poprostu nie radzą sobie z takimi konfigóracjami ( płyta gł SATA I a dysk SATA II ) nieraz nawet fachowi “składacze” kompów wychodzą z siebie aby na takim kobinowanym sprzęcie zainstalować windowsa , jak sie już zainstaluje to już wtedy działa przyzwoicie.

To na 99% Marcin_Bydgoszc ma wlasnie SATA II.

Ja mam dysk samsunga i plyte Abit-u (VIA) i mialem identyczny problem (tylko w moim pudelku byla dyskietka:))

Moja płyta głowna to ASUS K8V-X SE, niestety szukalem ale w pudelku nie mam zadnej dyskietki:/ Mam za to płyte :smiley:

sciagasz plik

ftp://dlsvr02.asus.com/pub/ASUS/misc/id … _V310E.zip

wypakowujesz, wkladasz czysta dyskiete

wchodzisz w folder (ktory rozpakowales) i klikasz “MakeDisk”

tworzy ci teraz dyskietke ze sterownikami.

Pozniej instalka XP i robisz tak jak pisalem wczesniej.

jeśli takj jest to dlaczego ja miałem xp z SP2 i musiałem miec stery na dyskietce bo innaczej nie szło ??

Bo nie zawsze tak lekko jest,bywa różnie - generalnie jak kontroler jest zintegrowany z chipem płyty to z reguły SP2 starcza,jeśli dysk jest podpięty do osobnego kontrolera sata/raid na płycie tu już jest różnie - czyli nie ma zasady,zawsze trzeba mieć w rezerwie przygotowaną dyskietkę 1.44 MB ze sterami do kontrolera sata.

OT - kosmos

żeby nie zakładać nowego tematu:

Mam win XP z FATem. I chce go sformatować i powrócić do win98. Czy wtedy normalnie się formatuje kompa z dystkietki(tak jak kiedyś win 98 )?

P.S. tak dla ciekawości pytam a jak się formatuje z NTFS na win 98?