Vista - na zintegrowanej karcie graficznej?

Witam!

Mam pytanie do uzytkowników LAPTOPÓW z zainstalowanym systemem windows VISTA. Posiadam laptopa o następującej konfiguracji sprzetowej:

Intel Celeron M pocessor 420 (1.6 GHz, 533 FSB, 1MB L2 cache)

Intel Graphic Media Accelerator 950

80GB HDD

512MB DDR2

Dotychczas korzystałem z WINDOWS XP, jednak niedawno otrzymalem oryginalny system windows VISTA home premium. Poniewaz jestem zwolennikiem legalnego oprogramowania, a pochodzenie mojego winx XP nie bylo w 100% jasne… zdecydowalem sie na instalacje VISTY.

Nie oczekiwalem niczego od tego sprzętu. W pracach biurowych na patformie XP sprawdzal sie doskonale. Natychmiastowy dostęp do dysku, żadnych opóźnień, pracowalem na wielu programach jednocześnie i system działał bardzo wydajnie. Testowalem nawet GRY na tym laptopie i bylem bardzo zadowolony… np GTA SAN ANDREAS, UNREAL TOURNAMENT 2004, CS, chodzilo plynnie bez najmniejszego problemu.

Po zainstalowaniu VISTY wydajnosc spadla w sposób znaczący ( żadne odkryciie heh…) Ale oczywiscie praca na laptopie jest jak najbardziej możliwa. Interfejsu AERO nie wlaczam. Niestety nieraz komputer bardzo dlugo mysli… otwieranie worda trwa dosyc długo tak samo po kliknieci uw menu start, kursor zmienia się w stan oczekiwania… po otwarciu flderu trzeba swoje odczekac na pojawienie się ikonek. Praca taka nie jest bardzo komfortowa…

System windows VISTA przypisal nastepujace indexy wydajności:

procesor: 3,4

ram: 2,9

wydajnosc aero: 2,0 ( nie korzystam, nie jestem zainteresowany )

grafika w grach: 2,7

wydajnosc HDD: 4,3

Moim zdaniem problem lezy w karcie graficznej. Pobiera ona 12 MB z pamieci ram, zmniejszajac tym samym moja pamiec operacyjna do 500MB. Chcialbym poprawic wydajnosc tego systemu poprzez dokupienie jednej kosci pameici ram 1GB - tak aby razem bylo 1,5 GB. Karta graficzna mogla by wówczas pobrać więcej ramu, zwiększając tym samym swoją wydajność, a ilosc pamieci ram byla by i tak większa niz przed rozbudową.

Chciałbym sie dowiedziec, czy ktos posiada laptopa ze zintegrowana grafika i okolo 1gb ramu i zainstalawana VISTA… ? Jak u was dziala ten system - chcę wiedziec czy ta inwestycja poprawi wydajnosc.

Dla przykladu podam konfiguracje laptopa mojej dziewczyny:

celeron 1,7

ram 1 GB

  • zintegrowana karta graficzna radeon

i przy tej konfiguracji VISTA dziala znakomicie!

UWAGA!

prosze odpuscic sobie komentarze, jesli ktos uwaza ze vista dzialac bedzie poprawie tylko na 2-rdzeniowym procesorze.

na zintegrowanych grafikach vista dobrze śmiga

tylko mało masz ramu! laptopy z vista home basic maja 512 ramu i jest im za malo a ty home premium i 512 powinieneś zaopatrzyć się jeszcze chociaż z 512 na celeronach vista śmiga aż miło :stuck_out_tongue:

No wlasnie tez Tak mi sie wydawalo, poprostu chcialem sie troszke upewnic. Dziewczyna posiada wlasnie celeronika 1,7 i Vista chodzi naprawde bez najmniejszego problemu! !!

e tam jak ktoś potrzebuje laptopa do celów biurowych to celeron i zintegrowana grafika w 100% wystarczą :wink:

wlasnie w takim celu z niego korzystalem. Potrzebuje, żebym mogl miec otwarte kilka okien + np 2 dokumenty worda + komunikator. Przy win xp bylo to osiagalne bez najmniejszego problemu. Widze ze nie pozostalo mi nic innego jak lciec do sklepu po kostke 1GB .

ja mam 1gb ramu i Viste Home Basic i chodzi nieźle lecz czasami dostrzegam to, że przydałoby się go więcej. ja lapa również używam jedynie do celów biurowo-komunikacyjnych, czasami zdarza się odpalić jakiegoś CAD’a.

Napewno będzie działać dobrze jeśli dokupisz 1GB ramu,sam mam Asusa A6R,1GBram i VisteHP,można nawet pograć.

ja na początek proponuję pożyczyć od kogoś i wypróbować dołożenie drugiej kości 512 RAM, tak będzie taniej

sam mam laptopa z RAM 2x512 i vista śmiga nieźle do prac biurowych

wlasnie o to mi chodzilo. Dziekuje wszystkim za pomoc i odpowiedzi!