Windows XP dodanie bootloadera Windows 7

Witam.

Mam następujący problem.

Otóż miałem Windowsa 7 na partycji C i zainstalowałem Windowsa XP na drugiej partycji (na D).

Po instalacji XP przy uruchamianiu komputera nie ma żadnego bootloadera, od razu uruchamia się Windows XP

Jak ustawić bootloadera abym miał do wyboru dwa systemy?

W uruchamianiu i odzyskiwaniu w pliku boot.ini mam tylko Windowsa XP.

Proszę o pomoc.

Z góry dziękuję za otrzymanie odpowiedzi.

Zła kolejnośc instalacji, jak byś najpierw zainstalował XP a potem Sevena to by problemów nie było. Teraz pozostaje edycja pliku boot.ini :

http://support.microsoft.com/kb/289022/pl

Ja normalnie korzystałem z Windowsa 7 a XP zainstalowałem tylko na pewien okres (potrzebny mi był do zmiany MAC’a karty sieciowej w konfiguracji sieciówki)

Niedługo wracam do Windowsa 7 i wystarczy tylko zbootować i dać opcję napraw.

Czyli wystarczy w moim przypadku wpisać Windows 7 Ultimate zamiast 2000 Pro?

Wolę się dowiedzieć zanim coś zrobie bo na partycji w Windowsem XP mam trochę cennych danych i nie chciałbym ich stracić.

To dotyczy tylko Windows starszych niż Vista.

A ustawiłeś wcześniej jako aktywną partycję D: :?: Bo jeśli nie, to partycja C: na której “jest” windows7 prawdopodobnie została sformatowana …

Jeśli jakimś cudem Windows7 nie został usunięty, zainteresuj się tym programem:

http://www.dobreprogramy.pl/EasyBCD,Pro … 12231.html

Partycja na której jest Windows 7 nie została sformatowana, normalnie znajdują się na niej dane oraz pliki systemowe nie ma jedynie bootloadera podczas uruchamiania komputera.

Sprawdzę ten program, jak będę miał problemy to napiszę.

Włóż płytę z 7 i wybierz - napraw uruchamianie. Przywróci bootsector i za pomocą bcdedit dodasz wpis do XP.

A nie dało by się z poziomu XP ustawić Windowsa 7?

Nie mam teraz dostępu do płyty ponieważ nie jestem w domu.

W Windowsie XP w pliku boot.ini mam taki wpis:

Nie dało by się zrobić w ten albo podobny sposób?

Sam nie chcę kombinować teraz bo jak mi padnie bootloader to będę miał po komputerze ponieważ nie mam przy sobie płyt z systemami a w domu będę dopiero w piątek wieczorem. Wolę zapytać się kogoś co się na tym dobrze zna.

nie

win7 nie obsługuje pliku boot.ini

zainteresuj się tym programem

:slight_smile:

Nie bardzo umiem się tym programem obsłużyć.

Pokazuje mi tylko Windowsa 7 .

Nie mogę dodać Windowsa XP w Add/Remove Entries ponieważ XP mam na E a EasyBCD pozwala tylko wybrać dysk C (Zastrzeżone przez system)d Co prawda znajduje się tam bootloader Windowsa XP ale wybór systemu nie działa po restarcie komputera.

Zaraz poradzimy :wink:

Uruchom wiersz polecenia na prawach administratora (tylko nie pisz, że nie wiesz jak - poczytaj w guglach lub gdziekolwiek :wink: ) i wpisz następujące komendy zatwierdzając za każdym razem klawiszem Enter:

  1. bcdedit /create {ntldr} /d “Windows XP”

  2. bcdedit /set {ntldr} device partition=X: - gdzie X jest partycją z XP

  3. bcdedit /set {ntldr} path \ntldr

  4. bcdedit /displayorder {ntldr} /addlast - ten wpis sprawi, że domyślnie uruchamiać będzie się Windows 7, jeśli chcesz, aby był to XP, to zamiast /addlast wpisz /addfirst

Tak tępy to ja nie jestem :slight_smile:

No tak, ale to trzeba z poziomu Windowsa 7 pod XP się nie da.

Będę musiał odpalić płytę z siódemką i naprawić a później zrobić tak jak ty pisałeś.

Mam kolejne pytanie.

Jeśli będę chciał usunąć Windowsa XP to wystarczy, że skasuję boot Windowsa XP i z poziomu siódemki skasuję pliki systemowe Windowsa XP?

Tak. Wystarczy usunąć wpis z BCD i skasować pliki.

Ok poradziłem sobie.

Wystarczy odpalić płytę z Windowsem 7, wybrać opcję napraw i uruchomić wiersz polecenia.

66b9e3c2-bb67-47bf-802c-b753b54bcc19.jpg

Później należy wpisać następujące komendy (po każdej komendzie Enter):

bootrec /fixboot

bootrec /fixmbr

bootrec /rebuildbcd

Po wpisaniu restartujemy system i bootloader siódemki jest przywrócony.

XP dodałem do listy programem EasyBCD

Temat do zamknięcia, dziękuję za pomoc.