Windows XP x64 - jak zakupić klucz do tak starego systemu?

Mam sobie komputer, który znacznie unowocześniłem. Niestety wymiana komponentów na nowsze nie przyniosła oczekiwanego rezultatu, a jedynie obgryzła system. Działa on nie stabilnie, wiesza się, długo uruchamia itp. jednym słowem jest do wymiany. Po namysłach uznałem, że systemem wprost idealnym na mój komputer jest Windows XP Professional 64 bit. Niestety nigdzie nie mogłem znaleźć licencji systemu, ale wykopałem stronę (raczej zaufaną) z której mogę pobrać wersję testową:

http://download.chip.eu/pl/Windows-XP-x64-Edition_106138.html

Ale znów pojawiają się problemy: Jak mam się skontaktować z Microsoftem, czy sprzeda mi on klucz aktywacyjny do tak starego systemu , no i czy w ogóle to jest w pełni legalne?

Nie jest dla mnie ważne, że istnieje tylko angielska wersja tego Windowsa, dam sobie radę. 

Specyfikacja mojego komputera:

Płyta główna: ASRock Alive NF4G-DVI

Procesor: AMD Athlon 64 X2, 2,60 GHz  wymieniany za AMD Sempron 2600+, 1,60 GHz

RAM: 3,5 Gb: 512Mb incom + 2Gb Good ram  + 1Gb Hynix  Mam zamiar wymienić kość 1Gb na kolejną 2Gb Good rama

Dysk: Dotychczas Maxtor 80Gb, ale specjalnie na nowy system dodam jakiś od laptopa

Zasilacz: Modecom Premium 350w   zamienię go na używanego Enlighta 400w

System: Windows XP Professional 32bit

Chciałbym kupić kartę graficzną GeForce GTS 450, po wymianie zasilaczy, ale czy do tego systemu będą sterowniki?

MS już chyba nie sprzeda Ci XP, ale najlepiej pytać u źródła https://www.microsoft.com/pl-pl/cpe/kontakt.aspx , Zostaje kupno z aukcji, albo od kogoś odkupić BOXa

Ogólnie jeśli masz na ten moment 3.5 GB (chociaż może i Gb, ale wtedy wychodzi niecałe 0.5GB) to tylko przeinstaluj system.

A czemu nie dasz tam czegoś normalnego, np. Win7, linuxa?

XP x64 to był raczej system nie do użytku na codzień

Sam system był całkiem stabilny (jądro z Server 2003).

Położyły go ograniczona dostępność, brak wielu sterowników, lub ich niska jakość.

Dla samego Microsoftu to był raczej poligon doświadczalny, przed wejściem na poważnie w x64 na rynek konsumencki.

Tym bardziej, że wsparcie dla Windows XP zakończyło się 8 Kwietnia 2014…

  1. Szukałem, ale nie znalazłem żednej aukcji.

  2. Komoputer będzi się marnował na 32bitowym XP.

  3. Win 7 z drogi, a Vista za słaba

  4. Wsparcie mnie nie obchodzi.

No i chodzi o to, czy nie złamie prawa ściągająć system ze stronki podanej w temacie? Może dorwę od kogoś jakiegoś keya.

 

Bardzo źle, że tak sądzisz, do tego w przypadku XP 64 będziesz miał częste problemy, o których wspomniano powyżej

Po pierwsze - link na tej stronie prowadzi do serwera MS i to z niego pobierany był XP czyli byś nie złamał prawa.

Po drugie - link z tej strony od dawna jest już nieaktualny (MS nie udostępnia już XP)

W wersji testowej dostępne są tylko te systemy:

Nic dziwnego. Ten system był niszowy. A teraz jest niczym biały kruk :wink:

 Nie zobaczy całego RAM-u. To tyle. W tym zestawie powyżej 4 GB pamięci to zbędny luksus, bo i tak nadaje się tylko do przeglądania internetu i starych gier.

Vista z aktualizacjami działa dobrze. A do tego ma jeszcze 2 lata wsparcia.

A powinno. Brak aktualizacji to jedno. Dochodzi do tego jeszcze brak niektórych sterowników i oprogramowania.  

Vista mogłaby być, taka słaba nie jest.

Do czego używasz tego komputera?

Z XP x64 nie było tak źle: było to stabilniejsze niż zwykły XP-ek, chociaż wszyscy twierdzili, że straszna lipa bo tylko SP2 (ale SP2 odpowiadał SP3 dla x86 [x64 bazował na 2003 SP1]).

Fakt faktem, nawet na tamte jakieś 10 lat wstecz to była kombinatoryka na 100%, ściąganie systemu operacyjnego zza granicy i pewnie bym się w to nie bawił gdyby nie to że wpakowałem w PC-ta 12 GB RAM-u, chociaż w żadnym obecnym nie mam ponad 6 GB.

Hmm …  Ciekawe rzeczy powiadasz …

Czy wydajność Visty SP2 rózni się jakoś od wydajności Windows 7 SP1 ? :D 

 

Zanim wydasz pieniądze, to sprawdź czy znajdziesz działające sterowniki dla 64bit - ja miałem z tym poważny problem.

Może masz problemy ze sprzętem, a nie z oprogramowaniem? 

Wątpię żeby to była wina sprzętu. Zainstaluj jakikolwiek system ze sterownikami itd. na jednym komputerze a następnie ten sam dysk używaj w całkiem innej konfiguracji. Na pewno nie będzie działać on stabilnie.

@up

…no chyba że będzie miał identyczną płytę główną, tak jak w tym przypadku.

Kolega wymieniał chyba tylko procesor i ram, a do tego chyba sterowników nie potrzeba?

Wezmę Vistę, nie jest droga, a rzeczywiście po aktualizacjach jest stabilna i twarda. Pomóżcie mi jeszcze z wyborem odpowiedniej licencji,bo kręci się wiele fałszywek. Czy ta będzie ok?

http://allegro.pl/windows-vista-business-en-pl-fv-i5793244833.html

No i czy na wersji Businnes będą mi chodzić normalnie gry? No i czy to jest 64 bit, bo nie mogłem się doczytać?

Ze sterownikami nie będzie problemów.

W Microsofcie ani żadnym sklepie takiej wersji Windows już nie kupisz od dawna, ale od czego są aukcje. Ja sam mam 2 licencje (BOX) systemu Windows XP x64 EN, jedna kupiona na eBay (sprzedawca z Niemiec), a druga na Allegro (ktoś z Warszawy - gdzie mieszkam - odbiór osobisty). Przykładowa aukcja: http://www.ebay.pl/itm/Microsoft-Windows-XP-Professional-x64-64-Bit-Mehrsprachig-Multilingual-MUI-/191645114778Microsoft Windows XP Professional x64

Co do tego systemu (mam 2 komputery na markowych podzespołach, które mają płyty główne z chipsetami Intel P45 i procesory Intel Core2 Quad Q9650 oraz Q9550, 8 GB RAM DDR3 oraz 16 GB RAM DDR2), do posiadanego sprzętu mam wszystkie sterowniki dla systemu Windows XP x64, i ten system działa naprawdę szybko. Robiłem testy - na tym samym sprzęcie Windows 7 64-bit działa o ok. 20% mniej wydajnie (w benchmarkach), cały komputer zużywa też o ok. 20% więcej energii.

Jedyną niedogodnością jest to, że niektóre programy nie dadzą się zainstalować na tym systemie. Ja oczywiście mam na komputerach zainstalowanych kilka systemów operacyjnych (licencjonowanych), więc to nie jest duży problem.

Sprzęt sewer6’a jest znacznie gorszy od mojego, więc nie wiem, jak to będzie u niego ze sterownikami dla tego systemu.

290 zł! Łagodnie mówiąc to troszkę za dużo.

Ok, zdecydowałem, że wezmę tę Vistę Businnes, bo w razie co ma opcję downgrade’u na Windows XP Proffesional 64 bit.

http://allegro.pl/dysk-twardy-80gb-serial-ata-sata-hdd-3-5-fv-i4912235411.html

No i mam jeszcze takie małe pytanko: Czy jak mam zintegrowanego GeForca 6100, 256mb, to czy będzie lepszy Asus GeForce 6200, 128mb?