Wybór systemu na Laptopa FullHD i7 16gb RAM

Witam,

W latach 90-tych stałem się posiadaczem pierwszego PC-ta z Windowsem 95, później nadszedł czas na 98, a następnie przesiadłem się na Windows XP, który towarzyszy mi do dziś…

 

Nigdy jakoś nie byłem za ‘laptopami’ i pół roku temu kupiłem sobie swój pierwszy laptop w życiu ( od 1998 na komputerze stacjonarnym ).

 

Po kilku miesięcznym czytaniu internetu wybór padł na laptopa “CLEVO”.

Moja maszynka posiada procesor Intel Core i7-4712MQ 2.30 - 3.30GHz Turbo, 6MB L3 cache, 16GB ramu, kartę graficzną GeForce GTX 860M 4.0GB GDDR5 i ekran 15,6" Full HD 1920 x 1080 LED, Matowy.

 

Komputer zakupiłem bez systemu operacyjnego i od pół roku jestem na Ubuntu 14.04LTS, który bardzo dobrze współpracuje z laptopem i ogólnie jestem zadowolony.

Problem jest w tym, że brakuje mi niektórych programów z pod Windows, jestem czytelnikiem ‘komputer świat’ i dużo ciekawego oprogramowania się marnuje. Zdecydowałem zakupić Windows, i mieć dwa systemy operacyjne.

 

I teraz dylemat, który system operacyjny kupić Windows 7 czy Windows 8.1 ?

W internecie krążą opinnie, że w Windows7 przy FullHD (1920x1080) czcionki się źle skalują.

Czy to prawda ? Jestem za Window7, jednak nie wiem czy to dobry wybór… jak z tym wsparciem? Do kiedy jest w Windows7 ? Będzie możliwa migracja na Windows 10 ? 

 

Rozwiążmy mój dylemat wspólnie w tym temacie. Pozdrawiam.

 

Kwestia interfejsu kafelkowego, przed którym nie ma już i tak ucieczki, szczególnie gdy planujesz aktualizację do Windows 10 (oba systemy mają ją dostać).

Same różnice “pod maską” są nie aż tak duże.

Właśnie, że interfejs kafelkowy mi całkowicie nie podchodzi, może kwestia optymalizacji i przyzwyczajenia by był wygodny.

Ciekawi mnie jednak jak Windows 7 zachowa się na moim sprzęcie, do kiedy będzie wspierany i jak jest naprawdę z tym FullHD 1920x1080 pod Windowsem 7, są tu userzy, którzy mają tą rozdzielczość i pracują na Win7?

Windows 7 będzie wspierany do 14 stycznia 2020. Pod względem szybkości działania wygląda to bardzo podobnie, 8.1 ma szybki start, hibernuje cześć stałych elementów systemu natomiast ogólna wydajność w benchmarkach czy grach nie różni się. Plusem 8.1 jest wsparcie dla gpt i uefi w pełnym wymiarze.

O problemach że skalowaniem czcionek czy ogólnie obrazu pod 7 nie słyszałem. Obraz wiadomo będzie wymagał skupienia podczas np czytania ze względu na dużą rozdzielczość ekranu przy małej jego powierzchni, ale nie bardziej na pewno niż przy obecnym Ubuntu.

Ja mam monitor FHD i windows 7 - bez żadnych problemów, tyle tylko, że w moim przypadku na procesorze i grafice AMD.

Problem ze skalowaniem interfejsu występuje we wszystkich edycjach Windows. Mają to podobno poprawić w Windows 10, ale zobaczymy.

 

Przy wyświetlaczu 15.6’ @ 1920x1080 jest dość dobrze z czytelnością, o ile nie masz problemów ze wzrokiem.  Niektórzy producenci do takiej przekątnej upychają wyższe rozdzielczości i wtedy jest już tragedia.

 

Co do wyboru Windows 7 vs 8.1, to nie zyskujesz wiele w przypadku 8.1. Nieodłączną cecha tego systemu są kafelki, które w komputerze bez dotykowego ekranu pasują jak pięść do nosa. Nawet sam Microsoft nie potrafi z tego wybrnąć, tworząc kolejne wariacje tego interfejsu w nadchodzącym systemie.

Od dnia premiery Windows 7 siedzę na 1920x1080, programy, jakaś minimalna ilość gier od czasu do czasu film.

Nigdy nie spotkałem się z problemem złego skalowania czcionek.

Ha… nie spotkałem się z problemem wynikającym z ustawienia takiej rozdzielczości czy innej. Oczywiście mówimy tu o pracy w natywnej rozdzielczości matrycy.

 

Natomiast naście razy spotkałem, że ten problem występuje w windows 8 (nie wiem czy poprawili w 8.1), ale nie w 1920x1080 tylko w różnych egzotycznych rozdzielczościach które trafiają się na laptopach.

Przejdź się do jakiegoś dużego sklepu i zobacz jak to wygląda na 13.3’ i 2560x1440, a najlepiej 4K i dwolnym laptopie lub mniejszym monitorze. Tylko weź ze sobą szkło powiększające :wink:

Witam, ok pomogliście mi dokonać wyboru, który padł na Windows 7 Professional

Teraz kwestia gdzie kupię. Laptopa zakupiłem na bluemobility , i mają tego Windowsa w cenie 650zł. Jest to moim zdaniem drogo, co myslicie o wersji ESD - jest za 189zl do kupienia na np. cyber-sklep.

Chcę kupić pewnie a nie z ‘alledrogo’, ale fajnie by było jak bym kupił ‘pewnie’ tam gdzie jest dostępny najtaniej.

Co polecicie ?

 

Dodam, że nie zależy mi na ‘krążku’ chce poprostu kupić ‘pewną licencje’ w dobrych pieniądzach.

Jeśli chodzi o zakup Windowsa 7, to jednak pozostaje alledrogo. Samego windowsa możesz tam kupić za fajnie pieniądze.

paweeloss - bez obrazy, ale poczytaj na temat kupowania Windowsa z alledrogo, zanim doradzisz innym tego zła!

 

Czytałem kilka godzin na ten temat na wielu forach, czytałem też dłuższe artykuły na ten temat, oraz dzwoniłem do microsoftu - wszędzie ostrzegają przed Windowsami z allegro, są to w większości wykradzione licencje, uzyskane z różnego rodzaju promocji, nie sprzedawane w pełni legalnie, lub już wykorzystane a allegrowidze po kilku aukcjach w większości przypadków znikają. Opisy jednak są bardzo zachęcające i gdybym się nimi sugerował - zaufałbym im i bym kupił. Tyle na temat Windows 7 z alledrogo.

 

 

A ja mam nadal dylemat…

 

Poczytałem sporo o Windows 10 - i ogólnie zapowiada się, że będzie to kolejny wypalony system po XP i Windows 7. Wraca klasyczny menu start, możliwość uruchomienia kliku pulpitów, okno powiadomień, i jest on budowany pod wielozadaniowość, pod myszkę i klawiaturę…

 

I nie wiem co teraz, czy zakupić teraz Windows7 i za w Sierpniu przejść za darmo do Windows 10 czy poczekać na Windows 10.

 

Orientujecie się czy z Windows 10 bez problemu będę mógł przejść spowrotem na Windows 7 ?

Czy wraz z migracją z Windows 7 do Windows 10 migrują zainstalowane programy , czy wszystko muszę stawiać od nowa… jeśli tak to chyba jestem za przeczekaniem do sierpnia, nie uśmiecha mi się dwa razy instalować aplikacji a jest ich naprawdę sporo.

 

Nawet Microsoft nie odpowie na to, a tym bardziej, że jakiś procent aplikacji może nigdy nie działać na w10 albo zacznie poprawnie działać po wydaniu poprawek przez producenta.

 

Tutaj masz kilka oficjalnych odpowiedzi:

https://www.microsoft.com/pl-pl/windows/windows-10-faq

 

Specyfikację:

 

https://www.microsoft.com/pl-pl/windows/windows-10-specifications