Xubuntu losowo czarny ekran przy wchodzeniu do systemu

Witam

Grzecznosciowo postanowilem pomoc koledze probujac naprawic komputer jego mamy.

System Xubuntu - wersja jedna z nowszych chyba 12.04 (nie da sie jej zaktualizowac do nowszej z pod systemu)

Losowo albo system wchodzi albo czarny ekran i cisza.

W trybie ratunkowym uzywalem fsck, grub, czy dkpg… nie pomaga, dysk ni ejest pelny

Jak moge sobie z tym poradzic - nie moge znalezc w logach bledu… moze ktos podpowie gdzie szukac zebym mial jakis punkt zaczepienia.

Moze jest jakis tryb rejestrowania zebym znalazl co sie wysypuje.

Lub moze ktos ma linka czy da sie reinstalnac wszystko. Pozdrawiam i dziekuje za pomoc.

jak komputer dla osoby nieogarniętej w IT to lepiej ubuntu zainstalować.

Dla bardziej ogarnietych to polecam fedorke sam czesto korzystam.

Teoretycznie najlepiej windows, niech jej sie psuje stopniowo, ale sukcesywnie 8)

Ja bym jednak dal szanse temu xubuntu, dlatego prosze o pomoc.

Jak dla mnie to liczą się trzy dystrybucje (dla bardziej ogarniętych) Slackware, Debian, Gentoo w zależności od tego czemu ma system służyć. Co do pakietów .rpm (redhatowskich), to często zdarzało mi się mieć z nimi problemy. Nie podoba mi się też to, że aby zainstalować jakieś oprogramowanie, to trzeba instalować całą masę dodatkowego softu i bibliotek, które niepotrzebnie tylko obciążają system i zajmują miejsce na dysku :smiley:

Problem jest po zalogowaniu czy nie? Czy czarny ekran jest też na innych środowiskach? Dla testu w konsoli odzyskiwania (recovery/root)

Zainstaluj np. gnome i sprawdź czy jest dobrze.

apt-get install gnome

Nie no, porada żeby instalować GNOME jest cokolwiek bezpodstawna.

Ten czarny ekran to może być kwestia niedogadania się sterowników (otwartych?) z kartą graficzną. Zobacz, czy odpali się normalny system, gdy dopiszesz parametr nomodeset do linijki kernela - przy bootowaniu, gdy pokaże się menu GRUB, najedź na właściwy system i naciśnij ‘e’. Pokaże się takie tam czary mary z literkami i ciebie interesuje linijka zaczynająca się od ‘kernel (…)’. Dopisz na jej końcu to nomodeset. W zależności od GRUBA na dole ekranu masz wypisane, co nacisnąć, żeby spróbować uruchomienia z tymi poprawkami. To są oczywiście zmiany tymczasowe, nigdzie się nie zapisują i po resecie znikają.

Gdyby z nomodeset komputer się uruchomił poprawnie, to pozostaje ustalenie - jaką masz kartę graficzną, czy masz wolne czy zamknięte sterowniki, itp.

Zainstalowalem gnoma, nie pomoglo.

sprobuje opcji drugiej.

edit: GNU GRUB wersja 2.00-13ubuntu3

niestety nie mam nic dotyczacego kernela.

Jedyne co mi podchodzi pod rzeczy zwiazane z grafika to w sekcji recordfail: loadvideo oraz gfxmode $linux_gfx_mode

Jaka karta graficzna? Jest duża szansa że nie ma twoich sterowników w Ubuntu i będzie trzeba doinstalować. Czemu piszesz pierwszą linijkę informacyjną z GRUB’a? Spróbuj uruchomić tryb awaryjny Ubuntu i wybrać safex.

ciezko powiedziec, jak nie moge odpalic systemu, laptop jak pisalem na poczatku nie jest moj.

A nie da sie jakos odinstalowac karty spod GRUBa?

edit: w trybie ratunkowym nie mam opcji safex

GRUB to bootloader. Jest tylko do ładowania systemu. Wejdź w tryb awaryjny Ubuntu. Wejdź w konsolę (root) i wpisz tą komendę:

lspci -k | grep -A3 VGA

i

lshw -c display

Pokaż wynik tych poleceń. Tak pomożemy znaleźć sterowniki do karty.

lspci -k | grep -A3 VGA

VGA Compatibile Controler: Intel Corporation Atom Processor d4xx/d5xx/N4xx/N5xx Integrated Graphics Controller (rev02) Subsystem: Toshiba America Info Systems Device fdc0 Kernel Modules i915 Display Controler: Intel Corporation Atom Processor d4xx/d5xx/N4xx/N5xx Integrated Graphics Controller (rev02)

lshw -c display

Wyrzuca mnie wiecej cos takiego:

display: 1 UNCLAIMED

description: Display Controlled

product: Atom Procesor d4xx/d5xx/N4xx/N5xx Integrated Graphics Controller

vendor: Intel Corporation

physical id: 2

bus info: pci:0000:00:02:1

version:02

width:32 bits

clock: 33MHz

capabilities: pm bus_master cap_list

configuration: latency=0

resources: memory:f0280000-f02fffff

cat /var/log/Xorg.0.log

cat /home/user/.xsession-errors

z xsession powtarza sie jeden error:

koncowka wpisow z xorg, wczesniej brak errorow w zasadzie

[27.888] (II) intel(0): EDID vendor "AUO", prod id 4817

[27.888] (II) intel(0): Printing DDC gathered Modelines:

[27.888] (II) intel(0): Modeline "1024x576"x0.0 54.20 1024 1072 1104 1344 576 580 584 672 -hsync -vsync (40.3 kHz eP)

[29.455] (II) intel(0): EDID vendor "AUO", prod id 4817

[29.455] (II) intel(0): Printing DDC gathered Modelines:

[29.455] (II) intel(0): Modeline "1024x576"x0.0 54.20 1024 1072 1104 1344 576 580 584 672 -hsync -vsync (40.3 kHz eP)

[29.507] (II) intel(0): EDID vendor "AUO", prod id 4817

[29.507] (II) intel(0): Printing DDC gathered Modelines:

[29.507] (II) intel(0): Modeline "1024x576"x0.0 54.20 1024 1072 1104 1344 576 580 584 672 -hsync -vsync (40.3 kHz eP)

Dodane 14.07.2013 (N) 13:08

i naprawde nie da sie ruszyc tego tematu ?