100MB partycja po wgraniu Win7

Mam pewne pytanie. Po wgraniu Windowsa 7 RC (7100) na całkiem nowy i pusty dysk zauważyłem, że utworzyła mi się na nim partycja o rozmiarze 100MB. Później miałem pewne problemy z drugim dyskiem i w efekcie zrobiłem reinstalkę W7 wgrałem ją na partycję 100GB którą wcześniej przygotowałem sobie po pierwszym wgraniu systemu, ale przy okazji te 100MB sformatowałem i zrobiłem jako partycję widoczną (podstawową). Teraz mój system widzi ją jako normalną partycję w Mój komputer. Jest zajęta jakoś w 20%. Trochę mnie to irytuje… pytam czy na niej jest coś istotnego? czy mogę ją sformatować? i przesunąć te parę mega do innej partycji? Albo chociaż jak ją ukryć?

Mam też drugie pytanie z trochę innej beczki. Mam laptopa a na nim część dysku zajętą na pliki instalacyjne Visty. Chciałbym na tym lapku wgrać też W7. Czy po sformatowaniu tej partycji i jej usunięciu stracę np gwarancję ? Mam też oczywiście system na płytkach Recovery…

Mam nadzieję, napisałem dość jasno o co mi chodzi. Proszę o odpowiedzi.

Odnosnie drugiego pytania nie stracisz gwarancji.

Windows 7 (do wer. 7600) tworzy podczas instalacji partycję systemową 100 MB. Jest o tym komunikat podczas instalacji. W wersji 7600 już tego nie ma.

jesteś tego pewien? bo mnie się wydaje inaczej :slight_smile:

Na tej partycji znajdują się pliki bootloadera. Jeśli podzielimy dysk ręcznie i partycję systemową ustawimy jako aktywną, nie ma opcji by instalator wydzielił sobie te 100MB :wink: Co ciekawe, Vistę też można zmusić do wrzucenia plików bootloadera na osobną, małą partycję. Wystarczy aby przed instalacją oznaczyć ją jako aktywną. Dobre rozwiązanie, gdy np. instalujemy Vistę/7 w VMware/VirtualBox w celu utworzenia zmodyfikowanego obrazu (wtedy na partycji systemowej nie ma niepożądanych w obrazie plików).