4GB (Usable 2,94 GB)

Mam problem typu:

W biosie pokazuje 4GB pamięci wszystko pięknie używane, całe 4 GB, ale kiedy wejdę na opcje Computer->Advanced(właściwości) to misze mi coś takiego jak "4GB (Usable 2,94) i nie używa mi ponad 1GB! Dla mnie jest istotna duża pamięć a tu takie kuku systemowe. Dlaczego tak? Na każdej wersji beta, RC miałem to, teraz mam RTM.

Pisze na innym forum, że to dla karty graficznej. Ale ja nie mam 1GB karty mam zintegrowaną x1550 a ona ma 256 MB.

Wcześniej miałem Viste i XP i śmigało na 3.25 GB…

System 64 czy 32 bitowy?

x64

A czy masz technologie Turbo Cache dla karty graficznej?

…i czy mapowanie pamięci aktywne w BIOSie?

Moim skromnym zdaniem wygląda na to, że ta zintegrowana podbiera Ci z tych 3,25 :slight_smile: 256 mb la siebie stąd tylko 2,95 GB ale mogę się mylić…

Zaktualizuj bios płyty głównej, u mnie na lapku to właśnie rozwiązało problem bo też Win 7 x64 widział 2,99 GB zamiast 4 GB.

Jak byś nie zauważył ma on 4gb ram i system 64 bitowy a karta może pobierać jeszcze max 256 więc wina leży w czymś innym.

Ja wiem Ja wiem !!

Mam komputer kupiony już chyba 2 lata temu w Vobisie (mniejsza o model).

Płyta ASUS. Obsługuje 4 GB. System Seven 64 bit. I mam dokładnie to samo co Sumek.

Wyjaśnienie …

Jako że kontaktowałem się z producentem komputera (PCFactory) i wszystkie podzespoły są sprawne, to oto co następuje.

Płyta rezerwuje na swoje potrzeby tą “brakującą” pamięć. Nie ma nowszego biosu. W biosie nie ma do tego opcji. Nic nie można na to poradzić. Zintegrowana karta graficzna jest wyłączona.

Polecam sprawdzić w Menadżer zadań - Monitor zasobów - Zakładka Pamięć. Jest tam wyszczególnienie Sprzętowa zarezerwowana. I to właśnie ta pamięć.