64bit, 4GB RAM, lecz 3GB dostępne

Nie byłem pewny czy pisać to tu, czy też w dziale sprzętowym, bo nie wiem które jest przyczyną, więc mam nadzieję, że zrozumiecie. Problem polega na tym, że od pewnego czasu posiadam Windows 7 Home Premium 64 bit, niedawno jednak rzuciło mi się w oczy, że system korzystając z 1GB RAMu procentowo wykorzystywał 33%, co mi się “trochę” nie zgadzało. Tak więc mając 4GB, przy systemowym zużyciu 1GB i zabranym z niewiadomego powodu kolejnym 1GB, pozostaje mi zaledwie połowa całości na resztę. Szukałem trochę w Google, ale wszystkie wyniki wskazywały tylko na tych, co nie wiedzieli, że system 32 bitowy nie zezwala na więcej, niż 3 GB pamięci. Mój brat posiada laptopa z tym samym systemem i również 4GB, które w całości wykorzystuje- odliczając oczywiście system. We właściwościach komputera jest napisane: Zainstalowana pamięć: 4,00 GB (3,00 dostępne)". O co właściwie chodzi?

Sprawdź czy wykrywa ci pamięci np za pomocą cpuz

Zrób screenshot i wstaw tu ,sekcji o pamięci z Podsumowanie systemu z programu Informacje o systemie ,oraz z Panelu sterowania Informacje wydajności i narzędzia > Wyświetl i drukuj szczegóły > sekcji Grafika.

drobok- niestety, nie dowiaduję się dzięki temu programowi specjalnie więcej niż od systemu- jest jedynie parę szczegółów i różnic wynikających z tego, że kości zakupione były w różnych okresach.

Łukash- chyba o to chodziło, trochę mi przecinków zbrakło, więc nie wiem, czy zrozumiałem:

http://img87.imageshack.us/img87/9923/grafikas.jpg

http://img190.imageshack.us/img190/2479/ram2h.jpg

http://img340.imageshack.us/img340/9286/ram0.jpg

Pierwszy obrazek: Współużytkowana pamięć systemowa (dla grafiki): 1279 MB, czyli tyle dokładnie pamięci jest przeznaczone dla grafiki.

Jest to bardzo dziwne #-o Wykrywa normalnie 4 GB całkowita 3 GB #-o

Nie wiem czy tu czasem nie chodzi o układ ,lub BIOS o którym piszą tu http://support.microsoft.com/kb/929605 (Vista/7 -to nie powinno robić różnicy)

No i jeszcze to współdzielenie pamięci z kartą graficzną…

Hey, ten problem powtarza się nieraz na forach. Pewien gość pisał, że tak jak wyżej, zainstalował 4 gb a dostępne miał 3 gb. Jego płyta obsługuje do 4 gb pamięci. W specyfikacji płyty głównej np Gigabyte nie napisane, że obsługuje 4 gb, tylko do 4 gb, wynika z tego że może być dostępne mniej pamięci, niż 4 gb. To oczywiście jest mój domysł, ale wydaje mi się, że logiczny. Jeśli się mylę, to oczywiście sorry. W instrukcji mojej płyty głównej Gigabyte GA-P35-DS3L nie napisane, że obsługuje 8, tylko do 8 gb pamięci, więc pełnych 8 może nie być dostępne. Ale ja mam zainstalowane 4 gb pamięci i tyle jest widoczne i tyle jest dostępne. System mam win 7 professional 64 bit. Napiszcie, co o tym sądzicie

a nie jest tak że 1GB zjada zintegrowana karta graficzna ?

darmik24 , według mnie możesz mieć rację.O tym samym pisze w moim linku.

Moja płyta obsługuje 8GB, więc osiągnięcie 4 nie powinno jej sprawiać problemów.

Nie posiadam zintegrowanej karty, a Radeona HD 5870.

Drugi komputer- tak jak mówiłem- również ma 4GB pamięci i 1GB karty, jednak może korzystać z całości. Czy to też moja karta graficzna jest inna/dziwna?

Guauld , Znasz się raczej na rzeczy

Sprawdź co tam u Ciebie słychać w tej kwestii .

Wiesz drugi komputer ,to jest właśnie drugi inny komputer .

Edytowane - Dodane

No to jak twoja płyta obsługuje 8 gb, to już nie wiem, rzeczywiście intrygujący problem. Odezwij się, jak rozwiążesz ten problem

a tak w ogóle dlaczego ci pisze że masz direct 10 a powinno ci pisać 11

w biosie sprawdź ile MB dostał zintegrowany układ graficzny. [na pewno coś dostał]

ustaw mu na 64 MB i problem powinien zniknąć

Sprawdzałem BIOS, faktycznie również pokazywał 3GB, a po drobnej zmianie pokazuje mi teraz pełne 4GB, lecz gdy sprawdzam w systemie- nie ma żadnych zmian.

Lubię sarkazm :slight_smile: .

Guauld , nie ,to nie był sarkazm :wink: Chodziło mi o to że ciężko było by wskazać położenie tej funkcji ,że dasz sobie radę sam ze znalezieniem tej opcji ,bo kumaty jesteś.

No i sprawdź to o czym pisze Grzechu98 , post nad Twoim.Jak będzie ,to coś w tym stylu:

Onboard/Integrated Graphics > Shared Memory/Buffer Size.

Wygląda na to, że komputer w pewnym sensie potrzebował czasu, ponieważ zmienione w DOSie ustawienie dopiero następnego dnia przyniosło widoczny w systemie skutek, co jest co najmniej dziwne. W każdym bądź razie teraz mogę już korzystać z całej zainstalowanej pamięci.

Mam jednak jeszcze jedno, drobne pytanie- gdy rozmawiałem po rozwiązaniu tego problemu ze swoim kolegą, on mówił, że blokada pamięci mogła być systemowa, a nie jako domyślna funkcja ze względu na to, że Home Premium może sobie z tym nie radzić, a ja właściwie nie wiem, czy jest to prawda, czy też kompletna bzdura- bo w takim razie, po co wydawać 64 bitową wersję? Zgodnie z tym, co powiedział, to w chwili obecnej powinienem pracować na systemie o wymuszonej wydajności… W normalnym wypadku bym to po prostu zignorował, jednak on sam z siebie sporą wiedzę ma, tak więc wolałem się jeszcze z tym zwrócić do was.

No to super.

Ja osobiście nie słyszałem nigdy o czymś taki co Twój kolega mówi…Blokada systemowa #-o ? Przecież po zmianie w BIOS ,“naprawiło” się …

Ja też miałem ten problem na systemie 32bit założyłem 4GB RAM, ale dostępne było 3,25GB, wczoraj zmieniłem system na 64bity i jest ok.