[Ubuntu 11.10 Beta 1] Po aktualizacji brak pulpitu

Dzisiaj zaktualizowałem ubuntu z 11.04 do 11.10 beta 1. Upgrade systemu przebiegł bezproblemowo. Wyskoczył komunikat o tym bym zainstalował sterowniki własnościowe, sterowniki zainstalowałem, kompa zresetowałem, ubuntu normalnie ruszyło i był pulpit. Chciałem zainstalować jakiś program za pomocą centrum oprogramowania, wyskoczył komunikat, że muszę zaktualizować system i centrum oprogramowania więc zaktualizowałem system, w podsumowaniu pojawiła się wiadomość o konieczności restartu systemu, tak też zrobiłem jednakże po uruchomieniu systemu już nie ujrzałem pulpitu ani dasha ani całego unity, mogę tylko podziwiać domyślną tapetę.

Jak mogę to naprawić? Może da się tak jak pod windowsem przywrócić system albo jakiś inny pomysł?

Spróbuj utworzyć aktywator na pulpicie i jako polecenie daj: compiz --replace

Zobacz czy tak zaskoczy.

Jak utworzyć aktywator z konsoli i jakim skrótem klawiszowym uruchomić terminal? Bo mam czystą tapetę, nic więcej.

Może na początek spróbuj Alt+F2 i wpisz:

xvt

Tak powinieneś ujrzeć konsolę i wydaj polecenie:

compiz --replace

Aktywator utworzysz kopiując jakikolwiek plik *.desktop z /usr/share/applications na swój Pulpit. Potem edytuj go np. gedit i w polu Exec= wpisz coś takiego:

Exec=compiz --replace

Przy edycji może pomóc Ci konsolowy program Midnigth Commander. Jeśli ma ustawiony edytor, można w nim edytować od razu pliki tekstowe, czyli:

mc

A potem na pliku tekstowym wciskasz F2 (podgląd) albo F4 (edycja).

Po wciśnięciu alt+f2 nic się nie dzieje.

Wyloguj się i w managerze logowania wybierz klasyczne Ubuntu. Tam prawy na pulpicie i utwórz aktywator, jako polecenie wpisz: compiz --replace. Potem znowu się wyloguj i zaloguj na sesje Ubuntu czyli z unity i odpal ten aktywator na pulpicie i zobacz czy coś pomoże.

Teraz jak z poziomu terminala wyłączyć automatyczne logowanie :slight_smile: W trybie ratunkowym mogę wejść do konsoli jako root. W trybie graficznym przy normalnym uruchamianiu mam ustawione automatyczne logowanie do systemu.

Zajrzyj tutaj:

http://muk4blog.wordpress.com/2011/06/1 … dm-ubuntu/

Powinieneś mieć taki plik - zakomentuj po prostu te wpisy. Ponieważ plik w zależności od dystrybucji może być w różnych lokalizacjach, najpierw go namierz:

sudo updatedb && locate custom.conf

Edytujesz go tekstowym nano, powinieneś zobaczyć coś takiego:

[daemon]

AlwaysRestartServer=true

Browser=true

AutomaticLogin=

AutomaticLoginEnable=true

Zakomentuj te ostatnie dwie linijki znakiem # (bez odstępu). Zapisz zmiany (w nano Ctrl+U) i wyjdź (Ctrl+X). Restart.

=========

EDIT: barmazu

Racja, chodzi o LightDM. Zmiany w Ubuntu zaskakują czasem jak zwroty akcji w “Klanie” :P.

No kto się już zdoktoryzował z LightDM? :>

/etc/lightdm/lightdm.conf

Najprościej zabij sesje kombinacją Alt+PrtSc/SysRq+K , powinno cie wywalić do okna logowania gdzie wybierzesz inną sesje.

O ile dobrze pamiętam kombinacja klawiszy SAK zabija także sesję X (bynajmniej nie jest to restart).

I zadziała o ile /proc/sys/kernel/sysrq jest ustawiony na 1.

Tak w ogóle to bym zaczął od usunięcia (przesunięcia) ustawień pulpitu (compiz/unity) z katalogu domowego użytkownika skoro z trybu ratunkowego jest dostęp do konsoli