Akutalizacja Windows-a, licencja OEM

Witajcie,

niedawno zakupiłem Windowsa 7 i zainstalowałem go na komputerze stacjonarnym.

Posiadam również laptopek HP’ka i chciałbym zainstalować na jego partycji D (partycja C Vista), Windowsa 7 tego samego…

Tamten system jest 64-bit ja mam obecnie 32-bit.

Czy mogę bezproblemowo zainstalować ten system na mojej drugiej partycji ? Czy przy starcie systemu będę mógł wybrać Vista/Win 7 ?

Licencja OEM.

Nie możesz już go zainstalować na żadnym innym komputerze.

Co do przechodzenia między wersjami 32 i 64-bit , jest to technicznie możliwe. W przypadku Visty Microsoft sam mówił o możliwości wyboru*. Natomiast gdy w trakcie aktywacji Windows 7, którego z laptopem kupiłem w wersji 32-bitowej, a zainstalowałem 64-bitową - dział aktywacji polecił mi skontaktować się z działem, który zajmuje się licencjami produktów. Również nie powinno być problemów, jeżeli na dysku chcesz mieć coś na zasadzie: jedna partycja - 32-bitowa Vista, druga partycja - 64-bitowa 7, albo odwrotnie.

Co do instalacji na drugiej partycji - powinno być w porządku. Być może, jeżeli posiadasz wersję Enterprise/Ultimate, zainteresuje Cię opcja instalacji w pliku VHD:

http://www.dobreprogramy.pl/Instalacja- … 11419.html

Co do legalności przenoszenia licencji OEM , chyba nie. Ogólna zasada jest taka, że:

licencja OEM - przypisana do konkretnego komputera

licencja BOX - możesz zainstalować na komputerze, który masz obecnie, potem za miesiąc kupić zupełnie inny komputer i na nim zainstalować system. W przypadku OEM nie ma tej możliwości zgodnie z licencją.

Tutaj jednak poczekałbym na opinię kogoś bardziej zorientowanego w kwestii licencji niż ja. Jakiś czas temu był szum związany z zapisami licencji OEM, nie pamiętam o co dokładnie chodziło, nie interesowałem się zbytnio tym. Być może cośtam się zmienia w tej kwestii.

* - patrz wywiad:

http://www.dobreprogramy.pl/Microsoft-o … 14016.html

Pozdrawiam i przepraszam za niepełne wyjaśnienie kwestii OEM.

Jeżeli zainstalowałeś Windows 7 OEM na komputerze i aktywowałeś go, to wedle zapisów licencji OEM, nie możesz go legalnie przenieść na drugi komputer.

W przypadku gdyby chodziło o licencję BOX, to żeby w pełni legalnie zainstalować Windows 7 na drugim komputerze, to trzeba go odinstalować z poprzedniego komputera na którym był zainstalowany.

A powiedzcie mi tylko czy jak zainstaluje go na drugiej partycji i np. nie będzie chciał się aktywować to mogę wybrać, żeby się uruchamiał z dysku C ? Czyt. VISTA ?

Chyba niedokońca rozumiem. Jeżeli zainstalujesz, to przy uruchamianiu komputera powinieneś mieć planszę, taką jaką widać tutaj:

http://www.centrumxp.pl/Windows7/1973,1 … Vista.aspx

i to Ty decydujesz, który system uruchamiasz.

Będziesz mógł także zdecydować się odinstalować Windows 7, kiedy Ci się znudzi (sformatować partycję, na której znajduje się 7 nawet z poziomu Visty >>> Komputer >>> prawy przycisk myszy na partycję z 7 >>> Formatuj albo usunąć plik VHD z dysku, jeżeli zdecydujesz się na instalację 7 w pliku VHD - patrz moją wcześniejszą wiadomość), a potem uruchomić komputer z płyty Visty >>> opcja Napraw >>> wybrać system >>> Narzędzie do naprawy systemu podczas uruchamiania. Dokładnie z poradnikiem w części: "Problemy z rozruchem wielu systemów operacyjnych

Odzyskiwanie menedżera rozruchu Windows Vista":

http://www.centrumxp.pl/WindowsVista/11 … nnych.aspx

Okej. Jeśli mam wersję OEM Windowsa 7 i zainstalowałem ją na jednym komputerze to w świetle łamania licencji nie mogę jej zainstalować na jakimkolwiek innym komputerze (oprócz tego, na którym tą wersję systemu zainstalowałem pierwszy raz). Czy nie z punktu widzenia prawa i licencji a z punktu technicznego możliwa jest instalacja tego samego systemu OEM na kolejnym komputerze i czy będzie ten system w pełni funkcjonalny? Nie chodzi mi tutaj o promowanie piractwa czy cokolwiek (zamiast tutaj pisać raczej już dawno ściągnąłbym pirata :wink: ), po prostu ciekawi mnie jak to wygląda z punktu technicznego, może ktoś próbował.

krzysiekx , własnie ja zamierzam spróbować - nie to żeby korzystać, ale żeby zobaczyć jak to będzie działało :smiley:

Czyli jak zainstaluje Win7 na partycji D to nie mam o co się martwić z danymi z C ?

Nic nie powinno się stać z danymi na partycji C

Jak już wgrałeś tego Windowsa, to niby bez problemu wgrasz go na drugim systemie na ten sam klucz, ale wtedy klucz zostanie zablokowany i wtedy nie będziesz mógł aktywować systemu i wyjdzie na to samo co wgrałbyś pirata.