Alternatywny sposób instalacji neostrady w ubuntu 9.04

Witam. Chciałbym pokazać wam jak w łatwy sposób zainstalować Internet ADSL na naszym komputerze. Poradnik dedykowany jest użytkownikom Ubuntu 9.04 w którym nadal są problemy z Demonem UbuDSL. Program działa praktycznie pod każdą dystrybucją. Zapraszam do testowania.

Instalacja

Pierwszy krok jaki musimy zrobić to pobrać paczkę z odpowiednimi sterownikami.

Teraz rozpakowujemy archiwum, a następnie zmieniamy nazwę wypakowanego folderu na .net_0.4 . Dopisanie kropki przed nazwą spowoduje ukrycie katalogu.

Potem należy użyć następujących komend

w ten sposób logujemy się jako administrator.

zamiast xxx należy podać swoją nazwę użytkownika.

Po wydaniu tej komendy uruchomi się nam program. Następnie należy podążać za poleceniami programu. Trzeba będzie wybrać rodzaj usługi, a następnie login i hasło. Teraz wystarczy uruchomić ponownie komputer aby cieszyć się internetem.

Uruchomienie

Po ponownym wystartowaniu naszego PC możemy połączyć się z internetem na 3 sposoby.

  1. Wpisujemy w terminal komendę
  1. Tworzymy na pulpicie aktywator a w parametry jego ustawiamy następująco
  1. Dodajemy program do autostartu systemu. Należy to zrobić przez edycje jednego pliku.

dopisujemy w przedostatniej linii komendę

Zapisujemy. Teraz internet będzie automatycznie włączany wraz ze startem systemu

Powinno wyglądać to mniej więcej tak

Dodatkowe informacje

Aby zainstalować program na 64 bitowym systemie należy przed instalacją zaopatrzyć się w bibliotekę ia32-libs wraz z zależnościami.

Jeśli firefox będzie pracował w trybie offline należy usunąć network-manager.

Aby rozłączyć się z internetem należy podać komendę

Pozdrawiam

prosiłbym o podanie nowego linka bo ten już wygasł :frowning:

mam ten program na dysku, ale przydałby się w sieci

ten projekt został zawieszony. Jest nowy http://www.linnet.cba.pl/

Ale UbuDSL już dobrze działa - ostatnie 2 buildy mają już wszystko, co trzeba…

powiem tak. UbuDSL jest skierowany jest skierowany dla użytkowników Ubuntu. Linnet( niegdyś NET24) jest skierowany do wszystkich dystrybucji.

A temat jest nie tyle o UbuDSL ale o alternatywie dla niego, więc jakby nie patrzeć temat bardzo przydatny, gdy ktoś nie może lub nie chce używać UbuDSL.

Pozdrawiam!

można zastąpić

cd ~/.net_0.4

Witam,

Czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć jak sprawdzić, czy wersja Ubuntu 9.04, którą akurat mam ma już to wszystko co potrzeba aby działała neostrada przez modem SpeedTouch 330? I jak tę usługę skutecznie uruchomić?

Zawsze mam z tym problemy, teraz czytam, że potrzeba jeszcze jakiegoś pakietu dodatkowego, inni mówią, że jest tam już wszystko co potrzebne… Tak czy inaczej - prosiłbym o krótki ale konkretny opis - co trzeba zrobić, co pobrać, skąd i jak zainstalować żeby to w końcu ruszyło.

Do tej pory używam Auroxa 9.2, opis instalacji był szczęśliwie na płytce od TP sprzed 5 lat i do tej pory ładnie to chodzi, ale przecież trzeba jakoś się unowocześnić, a w wypadku Linuxa jest to niestety ciągle trudne…

Liczę na pomoc i pozdrawiam!

Może być na priva - *********


EDIT:

Nie może być na priva, po to jest forum żeby pomagać sobie tutaj.

Meila zagwiazdkowałem.

Areh

Dodane 23.09.2009 (Śr) 18:59

W porządku, myślałem, że ktoś może się “wstydzić”, czy co…

W każdym razie widzę, że ludzie jakoś podłączają modemy adsl do nowego Ubuntu, a ja nie potrafię…

Może jednak ktoś umieści tu jakąś mądrą instrukcję.

UbuDSL Ci nie działa?

Pozdrawiam!

Roobal, nie wiem. Zainstalował się cały Ubuntu z płytki DVD, wszystko działa, internet nie działa. Nie wiem, czy mam wszystko co potrzeba, coś tam trzeba przecież skonfigurować, ustawić…

Chodzi mi właśnie o to, żeby ktoś to napisał jasno i wyraźnie - wejdź tu i tu, sprawdź to i to, potem zrób tak i tak. I żeby po tym wszystkim po prostu działał internet.

Zainstalowałem system z płytki i… co dalej?

Ktoś z TP napisał instrukcję do montowania Speed Touch’a na Linuksie - jest do obejrzenia w PDF-ie na stronie TP i co by nie mówić - jest ona wzorcowa - krok po kroku, wszystko opisane jasno i bez niedomówień. A tu - wielka tajemnica, tylko dla znawców…

Ja nie jestem z tej branży, no nie znam się na linuksach ani na modemach, nie wiem gdzie mam tego UbuDSL, czy go w ogóle mam i co i gdzie mam ustawić.

TP też nie wie… i co - mam wrócić do Auroxa 9.2 ? Ale tam nie chodzi nowa Mozilla, nowy skype i wszelkie inne potrzebne nowości. A może wrócić do IE…?

http://www.ubudsl.com/pl/pobierz.php tu pobierasz Ubudsl. Wybierasz dla jakiego systemu!

a tu masz instrukcje krok po kroku

http://www.ubudsl.com/pl/instrukcja.php

Sam pisałem ten poradnik o linnecie sam pisałem. Jak bedziesz miał problem to pisz.

Dzięki Vatri91, właśnie wczoraj po kolejnej godzinie ślęczenia przed ekranem do tego doszedłem sam.

Bo jest taki kłopot, że aby poszukać czy coś zaciągnąć, to muszę podłączyć drugi dysk, gdzie internet mi jeszcze chodzi, z tym starym Auroxem. Teraz z kolei piszę niniejsze, a nie widzę tych komentarzy, które otrzymywałem podczas prób z modemem na tamtym dysku.

W każdym razie ściągnąłem właśnie Ubudsl, kliknąłem, poszło, potem się cośtam niby skonfigurowało, ale niestety nie do końca. Pod koniec już się niby modem synchronizował ale nie łączył nadal. Że niby złe hasło itd. No hasło takie samo jak na Auroxie.

Nie wiedziałem jak ustawić tam takie 3 rzeczy, z których pierwsza od góry to było pytanie czy użyć Open DNS (jak to ustawić?). Niżej było pytanie o nawiązanie łączności przy starcie systemu i jeszcze niżej czy ma się łaczyć po podłączeniu modemu (oba są zaznaczone, próbowałem też inaczej ale to nie ma raczej wpływu na pierwsze odpalenie).

Poza tym jak się dzwoni pod 0801102102 to mówią, żeby w loginie nie pisać “@neostrada.pl” - ale czy to dotyczy również Ubudsl? Pisać tylko do małpy czy wszystko ciurkiem?

To są wszystko pytania chyba naturalne, ja tego nie wiem i tracę kolejne godziny w nerwach, że Bill potrafił to jakoś lepiej ogarnąć :slight_smile: Do niego nie wrócę ale dalej nawołuję o pomoc :slight_smile:

Wszystko robisz z odłączonym modemem. W pierwszej kolejności wybierasz kraj i usługę, w twoim wypadku Neostrada. Wpisujesz swój login w postaci login@neostrada.pl i hasło. OpenDNS możesz wybrać opcjonalnie, z tego co pamiętam zaznaczasz tylko i masz już DNSy ustawione lub podać te, z których korzysta neo. Przechodzisz dalej podłączasz modem, program go postara się rozpoznać i jeśli mu się uda to doda odpowiednie sterowniki dla twojego modelu modemu. Potem restart komputera i powinno wszystko śmigać. U mnie (ja mam Netię z tym, że wywaliłem ten badziewny modem i kupiłem router) było tak, że po starcie systemu modem nie chciał się synchronizować, więc u mnie pomogło wybranie opcji restartuj modem czy jakoś podobnie.

Pozdrawiam!

…hmm, czyli login z małpą, podawać całość… sprawdzę jeszcze raz.

Modem podłączałem wtedy kiedy kazali w tym okienku, czyli chyba dobrze.

A ten router to z czym lepiej działa?

I jaki to ma być dokładnie, mniej więcej skąd i za ile? I jak się to podłącza?

Te modemy w końcu mają grube tysiące ludzi w Polsce, zresztą ja też cały czas na tym jadę i chyba nie narzekam, no prędkość jest ustawowa, łączy się też w zasadzie niezawodnie. Na chłopski rozum to jeśli na starym Auroxie chodzi, a na Ubuntu by coś szwankowało, to nie wina modemu tylko systemu… Ciekawe co mógłbym zyskać przy tym routerze…

W każdym razie dzięki za pomoc, mam nadzieję, że wkrótce ruszy…

Dodane 25.09.2009 (Pt) 23:33

To znowu ja. Właśnie przesiedziałem kolejne 2 godziny na próbach uruchomienia modemu.

Wszystko na nic. Przekażę garść wrażeń - może ktoś da jakąś mądrą radę, Panowie - co zrobić, żeby nawiązać połączenie ze światem???

Łączy się, łączy i się rozłącza. W Monitorze Połączenia pojawia się tylko napis “łączenie” i po ok. minucie rozłącza i to wszystko. Restartowanie połączenia i modemu nic nie wnosi. LED ADSL na modemie mruga, potem nie mruga i zawsze kicha. Zrobiłem wszystko jak należy, wpisałem login łącznie z “@neostrada.pl”, hasło. Na tych samych parametrach, nic nie ruszam, nie zmieniam, na Auroxie 9.2 ten sam modem chodzi (w tej chwili właśnie też). Na Ubuntu 9.04 - nie chodzi.

Martwi mnie taki złowieszczy napis - w okienku Edit Connections - zakładka DSL - jest tam napisane DSL connection 1, a dalej, nieco wyszarzony napis “never”. Też tak macie?

No już nie wiem - czy ja jestem jakiś dziwny? Czy mój komputer? Ale nie, zamieniam dyski i na Auroxie wszystko chodzi dobrze, jak zawsze.

Acha, pokazują mi się takie parametry:

Protokół: PPPoA

Serwery DNS: 194.204.159.1 i 194.204.152.34

To jest dobrze czy źle?

Robię Połącz, łączy łączy i pyk - po herbacie. No, jak to ma być najnowszy super Linux…

Darowanemu koniowi się ponoć w zęby nie zagląda, no ale to miało śmigać, tracę kolejne dni i nie widzę sensu tego wszystkiego.

Widocznie jakiś błąd w UbuDLS. Co do routera ja kupiłem sobie akurat taki, jak kiedyś będziesz chciał kupować router do Neostrady/Netii ogólnie ADSL to musisz szukać routera z wbudowanym modem ADSL (niekoniecznie z WiFi) a router kupiłem, bo mam w domu kilka kompów i dziele łączę na te komputery głownie radiowo no i kablowo, z samym tym badziewnym modem nie miałem problemów, choć UbuDSL miało swoje kaprysy (a działało gorzej pod Ubuntu niż pod Debianem a podobno dedykowany jest pod Ubuntu a pod Debianem działało lepiej :slight_smile: ) ale latanie z modemem od kompa do kompa nie miało sensu zwłaszcza, gdy 2 osoby chciały mieć dostęp do neta w tym samym czasie :slight_smile:

U Ciebie albo jest jakiś błąd w UbuDSL albo z samą Neostradą coś nie tak (ja mam Netię na łączach TP), nic innego do głowy mi nie przychodzi, mam ten sam modem i wszystko mi działało jak go używałem, teraz nie mam jak sprawdzić, bo jestem obecnie w Holandii. Sprawdź jeszcze ten sposób, który opisał Vatri, który dodatkowo zaproponował pomoc na PW :slight_smile:

Pozdriawma!

Vatri i Roobal - dzięki za dobre chęci. CHODZI!

Mógłbym pozostać w swojej euforii i cieszyć się sucesem, ale… wyrażę swoje zdanie, może ktoś z tego skorzysta i nie straci 4 dni jak ja.

Drogie Panie i Panowie, modem ST330 plus Ubuntu 9.04 wymaga nie jakiegośtam ubudubu tylko Linnet’a! Pół minuty roboty i… właśnie piszę spod tego połączenia.

Dowiedzieć się czegokolwiek odnośnie Ubudsl nie sposób - podobno potrzeba pakietu ppp, drudzy twierdzą, że on już jest, inni, że w wersji polskiej nowego Ubuntu go “wywalili”, nikt nic nie wie. A jak już wie, to i tak nie powie tylko odsyła na fora. Fora to można sobie czytać jak się ktoś nudzi a nie jak czegoś konkretnego się potrzebuje.

Oświadczam zatem uroczyście, że z każdego miejsca sieci powinno być przekierowanie dla tych co nie wiedzą co zrobić z modemem Speedtouch pod Ubuntu 9.04 - do stronki http://linnet.cba.pl/showthread.php?tid=5 Krótko i na temat.

Po prostu czapki z głów dla tego programisty, dzięki jeszcze raz.

Sorki ale mi się pomyliło, ja mam Sagem Fast 800 :slight_smile: Te nazwy zawsze mi się mieszają, widocznie na Fast 800 są mniejsze problemu z UbuDSL niż na Speed Touch :slight_smile:

Pozdrawiam!