AOMEI Backupper 3.2 - pytania odnośnie robienia kopii zapasowej

Witam.

Tak się składa, że nigdy nie robiłem kopii zapasowej. Zawsze po prostu instalowałem na nowo system i wszystkie programy. Jakiś czas temu zacząłem się rozglądać za odpowiednim programem i padło na AOMEI Backupper 3.2. Teoretycznie wygląda na prosty w obsłudze, a angielski też ogarniam, ale chcę mieć pewność, że wszystko dobrze rozumiem. Otóż mamy w nim kilka opcji i tak kolejno:

System Backup - rozumiem, że ta opcja tworzy kopię zapasową samego systemu operacyjnego i jego aktualizacji, tak? Czyli w razie awarii wszelkie inne pliki i programy zainstalowane na dysku systemowym zostaną utracone, bo będę miał tylko kopię samego Windowsa, tak?

Disk Backup i Partition Backup - tutaj generalnie nie bardzo rozumiem czym różni się kopia dysku od partycji?

Generalnie co mam wybrać, jeśli chcę zrobić kopię powiedzmy zarówno systemu operacyjnego, jak i wszystkich programów zainstalowanych na komputerze, czyli generalnie kopię dysku C?

I jeszcze jedno pytanie, bo widzę, że w osobnej zakładce w menu Utilities jest opcja tworzenia bootowanej płyty lub pendrive’a, czyli jak to mam zrobić? Najpierw w zakładce Backup tworzę przy pomocy jednego z narzędzi kopię zapasową wybranych rzeczy i to się zapisuje do pliku na komputerze, a dopiero potem ten plik mogę w zakładce Utilities nagrać na płytę, z której będę mógł przywrócić system? Czy mogę od razu przy tworzeniu kopii to nagrać na płytę? Jeśli tak, to po co jest ta opcja osobno? I rozumiem, że z zapisanego pliku na kompie przywrócenie jest możliwe tylko poprzez program AOMEI? Czyli jak mi siądzie cały system i nie będzie chciał się uruchomić, to lipa i generalnie niezbędne jest nagranie kopii na bootowalny nośnik?

Z góry dzięki za łopatologiczne wyjaśnienie wszystkiego. Przy okazji możecie polecić jakieś wg Was lepsze programy.

Skoro “ogarniasz” angielski, to czemu nie skorzystasz z obszernego How To na stronie producenta ?

http://www.backup-utility.com/help/index.html

Masz tu wszystko pięknie opisane i okraszone screenami…

Czytałem to, ale właśnie chcę, aby mi ktoś potwierdził bo mogłem coś źle zrozumieć, bo mimo wszystko studiów z angielskiego nie mam. Tutaj http://www.backup-utility.com/features/system-backup.html jest przykładowo wzmianka o program files, czyli chodzi o te wszystkie programy firm trzecich, tak? A co jeśli jakiś jest zainstalowany poza folderem program files? I nie widzę tu przykładowo nic o bootowaniu. Skoro opcja System Backup też zgrywa programy, to co za różnica czy wybiorę to, czy może backup partycji C?

Jeszcze raz proszę o pomoc i odpowiedzi na pytania z pierwszego posta.

Tym że jeżeli dysk jest podzielony na partycje to opcja disk backup robi zrzut całego dysku, a opcją partition backup robisz zrzut wybranej przez siebie partycji.

Jeżeli dysk nie  jest partycjonowany nie  ma różnicy z której opcji skorzystasz.

Czyli nie ma różnicy, czy zrobię kopię systemu, czy dysku C? Kopia systemu zapisuje też inne programy, czy nie? A kopia dysku/partycji robi kopię systemu, jeśli jest na danym dysku i partycji, czy tylko pliki kopiuje? I co z tym bootowaniem? Można od razu, czy trzeba korzystać z tej osobnej zakładki?

Zobacz to  https://www.youtube.com/watch?v=DTDXeFHNE8g

 

Ok, na większość pytań już sobie znalazłem odpowiedź, ale w dalszym ciągu nie rozumiem zależności między zrobieniem samej kopii zapasowej, a nagraniem obrazu na płytę. Po kliknięciu na opcję nagrywania płyty, widzę, że nie ma do wyboru żadnego pliku ze zrobionej wcześniej kopii, ani żadnej partycji. Więc co nam daje ta funkcja i co ona nagrywa?

Chcę mieć kopię systemu i wszystkich programów, z której będę mógł skorzystać nawet, jeśli system nie będzie chciał mi się uruchomić, więc dalej nie wiem co mam zrobić. Bo opcja System Backup robi kopię, ale zapisuje to w formie pliku na innej partycji lub dysku zewnętrznym i z tego pliku mogę przywrócić system za pomocą samego programu (czyli generalnie Windows musi działać).

Z kolei Create Bootable Rescue Media nagrywa chyba tylko kopię samego systemu? Czy też robi kopię wszystkiego?

Nie rozumiem czemu te dwie opcje są osobno. Jakby było tak, że robisz kopię i zapisujesz na dysku, a przy okazji masz opcję zrobienia bootowalnej płyty, to by było wszystko jasne, a tak to nie wiem z czego mam skorzystać…

Witam ja mam wersje bootowalną programów darmowych: MacriumReflect, HDClone, EaseUSTodoBackup, UltimateBootCD - wkrótce napiszę które najlepsze.

O właśnie - czy możesz już uchylić rąbka tajemnicy? :wink:

Szukam skutecznego (najlepiej bezpłatnego) programu, który pozwala robić backup całego dysku i partycji  (partycji systemowych - Win, Linuks ) na zewnętrznym twardysku z USB 3.0. Wiem, że jest Clonezilla, ale dość wolna bywa. :frowning:

 

Najlepszy był Ghost ale teraz wariuje - nie idzie przywrócić systemu nie wiem czemu jakieś błędy wywala. Spróbuj tego: EaseUSTodoBackup.