ASUS laptop problem 0x0000007B

Witam,

mój laptop ni stąd ni zowąd przestał się uruchamiać. Poszperałem trochę po sieci niemniej nic nie “rusza”.

Ładowanie systemu dochodzi do momentu 1szego ekranu Windows po czym on lekko jakby zaczyna klatkować i następuje :

Blue screen z problemem z tematu. Próbowałem robić format - niestety także bezskutecznie.

Proszę o jakieś podpowiedzi.

Pozdrawiam

ps. ten blue screen tyczy się HDD niemniej nie mam możliwości do podstawienia lub zamiany na inny.

pps. nie wiem jak ruszyć z tym SATA- bo nie wiem gdzie zmienić AHCI na ATA co często polecają w rozwiązaniu tego problemu

Dodane 30.04.2010 (Pt) 23:16

Wszystko wskazuje na AHCI -> ATA, ale za chol.ę nie wiem jak to zmienić. W Biosie niczego podejrzanego nie widzę.

Dodane 01.05.2010 (So) 0:24

Dodam:

komp w ogóle nie rusza dalej niż 1szy ekran Windows.

Włożenie płyty CD z Windowsem nie powoduje rozruchu z płyty (cel-format).

Okazało się, że po podstawieniu innego dysku komputer ruszył. Także coś jest nie tak z dyskiem. Pamięci także podstawione, ale one nie robiły różnicy.

Hej,

Dokładnie, numer błędu wskazuje na problem z dyskiem twardym lub z kontrolerem dysku. Błąd może być też spowodowany błędną aktualizacją sterowników do kontrolera. Ale skoro piszesz, że z innym dyskiem komputer ruszył, to ewidentnie jest to wina dysku. Najlepiej byłoby, gdybyś podłączył dysk ten do zewnętrznej kieszeni na przykład na USB. Zdarzyło mi się, że w stacjonarnym kompie w dysku zablokował się po wstrząsie jednostki głowica - i odblokowanie udało się dzięki kieszeni zewnętrznej.

W BIOS’ie opcja ta najczęściej nosić nazwę SATA Mode i przyjmuje wartości IDE lub Native Mode bądź AHCI Mode.

A ustawiłeś w BIOS’ie odpowiednią kolejność boot’owania??

Pozdrawiam,

Dimatheus